Jump to content

PI nowak na pole


Thomson.

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie dotyczące tego sprzętu. Potrzebuje wykrywacza głębokiego , który nadaje się na poszukiwanie militarki w polu. Czy ten nowak z ta cewką 70 cm będzie odpowiedni? Chce żeby omijał wszelki mały szmel, a łapał duży złom na większych głębokościach. Może ktoś chodzi ba takiej dużej cewce. Jak ona się sprawuje? Czy wykrywa też małe pierdółki?
Link to comment
Share on other sites

Witam!
Ja mam sondę 90cm. Bez problemu ustawisz tak, aby małe rzeczy odrzucał. Bez problemu wykrywam słoik z monetami PRL zakopany na 110cm. Trzeba z tym wynalazkiem wolno chodzić, ale powinieneś znaleźć bez problemu każdy większy fant. Największą wadą jest fatalne wyważenie sprzętu, kombinuję właśnie przedłużenie sztycy i dociążenie dodatkowym 300g obciążnikiem dla poprawy wyważenia.
Link to comment
Share on other sites

Wiciu... żeby nowego Topicu nie zakładać-powiedz jak ten nowak radzi sobie z wykrywalnością drobnicy? Chodzi mi o te śmieszne diody-zieloną i czerwoną... wycina gwoździe sygnalizując mały kolor? Jak to w praktyce wygląda?
Link to comment
Share on other sites

Prawdę mówiąc na dzień dobry" ustawiłem dyskryminację tak, aby wykrywka zaczynała sygnalizować coś od wielkości tubki pasty do zębów. Gwoździ nigdy nie kopałem, ale łańcuchy i żelazne paliki do wiązania krów to i owszem. Monet na pewno się tym nie znajdzie, chyba że są zgromadzone w poniemieckiej kance na mleko... Mam na ogródku zakopany wspomniany wcześniej słoik i przed wyjazdem w teren na nim ustawiam.
Link to comment
Share on other sites

Witam
Na 90-tce to wystarczajaco dla duzych rzeczy,lepiej nie dyskryminowac wielkosciowo tylko nosic cewkę ok 40 cm nad gruntem.Mam rame 120x120 (wiadro bierze z 3,5m)ale to trzeba nosic we dwóch na 40-50 nad gruntem.Jak ciagniesz ją na sankach po gruncie to masz na male rzeczy 2x sygnal od pierwszej rurki i drugiej.Polecam raczej na okopy i lasy,w ogródku musialaby byc kana z rupieciami.Ta dioda na male to raczej sie nie sprawdza,bo pominiesz równiez odznaczenie,monete wezmie ale przy bardzo powolnym przemiataniu.Ta druga dioda jest OK,no i pomiar glębokosci tez OK.
K.z k.
Link to comment
Share on other sites

Nie ukrywam że interesuje mnie ten nowak od dłuższego czasu właśnie ze względu na tryb PI i tę niby dyskryminację... dlaczego-dlatego że teoretycznie żaden VLF nie sięgnie tak głęboko jak PI-więc i drobny kolor wyciągnę z większej głębokości. Tyle teorii. I wiem-wiadomo-to nie sprzęt na kolor-ale dywaguję...
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Sięgnie, sięgnie...;) Jednak wykrywacze PI praktycznie nie tracą na zasięgu w gruncie Patrz=> Test Lorenz w Odkrywcy. Mają w tej chwili o niebo gorsza dyskryminacje - myślę jednak, że to kwestia czasu, ostatni patent Candy'go pokazuje, że dużo się robi w celu opracowania jej lepszego jakościowo systemu. Myślę, że za chwil parę pojawią się kolejne ciekawe rozwiązania, prawdopodobnie układy łączone Combo korzystające zarówno w analizy w dziedzinie częstotliwości jak i czasu.

Pozdrawiam
Taktyk
Link to comment
Share on other sites

Zbudowałem sobie ostatnio Nowaka. Po pierwszych testach wyszło, że faktycznie odróżnia monetę od żelaza, ale rozróżnianie nie działa w całym zakresie, tzn. widzi monetę np. z 25 cm, ale jako kolor pokazuje dopiero z ok 13 cm.
Jeżeli chodzi o pomijanie drobnego złomu, to polega to raczej na ogólnym obniżeniu czułości. Wszystko zależy też od średnicy cewki.
Możliwe, że schemat, który posiadam jest stary i od tego czasu powstały nowe projekty. W każdym razie cały czas testuję.
Link to comment
Share on other sites

A ja mam pytanie gdzie można zakupić nowaki z serii V? Były kiedyś na allegro ale już jakiś czas ich nie widać. Może ma ktoś jakiś kontakt do tego dystrybutora z allegro bo od Pana Nowaka bezpośrednio brać nie chcę bo jakieś dziwne rzeczy się z nim dzieją i pewnie nawet nie ujrzę sprzętu

Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Niestety schematu nie ma w sieci. Zdobycie go wymagało czasu i trochę trudu, ponadto nie chcę być posądzony o ''szpiegostwo przemysłowe''. Możecie to nazwać egoizmem, ale niestety nie udostępnię tego schematu.
Mogę natomiast napisać, wykrywacz działa na tej samej zasadzie co inne tego typu wykrywacze, z tą różnicą, że wartości elementów są tak dobrane, aby ''wycisnąć '' z wykrywacza maksimum mocy. Ma to niekorzystny wpływ na niektóre elementy, które pracują na granicy swojej wytrzymałości. Podczas budowy tego sprzętu spaliłem kilka elementów, które były złej jakości.
Co do funkcji rozróżniania i dyskryminacji, to udało mi się wyselekcjonować odpowiednie elementy i obecnie projektuję moduł, który będzie można wstawiać do innych wykrywaczy impulsowych jako oddzielny element.
Link to comment
Share on other sites

Jednak moc w wykrywaczu PI to nie wszystko. Liczy się przede wszystkim sonda(ekranowanie), delay pulse, preamp, integrator i sposób próbkowania sygnału użytecznego.

Myślę, że Twój problem to nie kwestia elementów złej jakości tylko raczej samej aplikacji wykrywacza.

Bez której trudno o dalszą dyskusje...

Pozdrawiam
Taktyk
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Teoretycznie tak - praktycznie jednak nie.. ;) O ile Twój wykrywacz pracuję z długimi czasami opóźnienia(Delay) rzędu 40-50uS to wszystko może wydawać się ok. Jednak przy krótszych czasach brak ekranowania zaznacza się w praktyce. Przy czasach poniżej 30uS ekranowanie staje się konieczne. Chodzi o odpowiedź jaką daje cewka przy przemiataniu nią nad gruntem. Poza tym cewka ekranowana jest mniej podatna na wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne, które mają wpływ na jego ogólną czułość i ogólny komfort pracy z nim.

Na zdjęciu masz taki sympatyczny przykład...:) Uzwojenie cewki typu: Mono Coil.

Pozdrawiam
Taktyk

Link to comment
Share on other sites

Najprościej mówiąc to, czy możesz machać cewką szybko czy wolno zależy bezpośrednio od ilości impulsów, a ich częstotliwość można łatwo regulować stosując potencjometr w obrębie generatora (przeważnie na NE 555)
Link to comment
Share on other sites

W zasadzie tak – cewka pracująca na 100 PPS jest na pewno mniej wrażliwa na małe cele od cewki pracującej na 1000 PPS. Ta pierwsza może przejść nad nimi nie zauważając zupełnie ich. Jednak tutaj nie chodzi tylko o częstotliwość impulsów. Także o zdolność cewki, mówimy o cewce typu Mono Coil- pojedynczej, do szybkiej reakcji, przecież ona pracuję zarówno jako nadajnik i odbiornik. Z kolei ta zdolność jest uwarunkowana przez jej parametry i właśnie odpowiednie ekranowanie. Nie wystarczy owinąć cewki zwykła folią aluminiową żeby było wystarczająco dobrze...;) Domyślam się, że taki ekran zastosowałeś u siebie?

Pozdrawiam
Taktyk
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information