Skocz do zawartości

Korpus Ochrony Pogranicza cz.2


Rekomendowane odpowiedzi

Do wpisu kolegi Bodzia000000 (16224 / 321)z 2010-07-20 07:36:03
Chór 10 Baonu KOP - Krasne nad Uszą 1931"

Czy masz może więcej informacji o tym zdjęciu?? Z tego co udało mi się ustalić zdjęcie nie było zrobione w Kraśnym. Rozmawiałem z mieszkańcem Kraśnego który nie rozpoznał zabudowy w tle. Jako nastoletni chłopak miał swoją dziurę w płocie do koszar przez którą przekradał się podglądać ćwiczących ułanów. Biegał też na ich strzelnicę aby wykopywać wystrzelone pociski. Z tego co mi opowiedział Kraśne stanowiło odwód dla 4 strażnic będących bezpośrednio nad granicą i we wrześniu Rosjanie przejęli bez walki już opuszczone koszary. Natomiast sąsiednia odwodowa strażnica", dla kolejnych 4 granicznych strażnic ( nie mogłem przez telefon zrozumieć jej nazwy, zaczynała się na literę 'D') stawiła opór. Rosjanie zaproponowali że mogą ją opuścić kobiety i dzieci, z czego nikt nie skorzystał, po czym w walce wszyscy zginęli...

Nie wiem czy to legenda opowiadana przez miejscowych, czy też ktoś może zna więcej szczegółów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 413
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Batalion KOP Krasne" - dowództwo, kompania odwodowa, kompania ckm, pluton łączności oraz Szwadron KOP Krasne" - m.p. w Krasnem nad Uszą.
1. Kompania graniczna i pluton odwodowy - m.p. Dubrowa
strażnica KOP Powiazyń"
strażnica KOP Wiazyń"
strażnica KOP Szapowały"

J. Prochwicz wzmiankuje jedynie o walkach strażnic kompanii Dubrowa", że zasadniczo brak jest informacji o walkach, jedynie wiadomo że strażnica KOP Szapowały" pod dowództwem kpr. Niedzielskiego została zaatakowana przez sowiecki 144. pułk kawalerii przy wsparciu baterii artylerii konnej. Zaskoczona, stawiła krótki opór (wg dokumentów sowieckich). Ze strony załogi poległo 4 żołnierzy, 10 dostało się do niewoli (w tym 5 rannych). Poległo 2 żołnierzy Armii Czerwonej a 1 został ranny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Cześć Morena,
10. Pułk Piechoty z Łowicza (i Skierniewic) był głównym pułkiem uzupełniającym dla Batalionu KOP Podświle". Według rozdzielnika z 1935 r. dla rocznika 1913/II (jesień) do w/w batalionu miało być przydzielonych z tego pułku: 210 strzelców w tym 45 do kompanii odwodowej Pułku KOP Głębokie" oraz 45 do kompanii szkolnej-strzeleckiej (szkoła dla kandydatów na podoficerów służby czynnej). Ponadto w tym roku pułk przydzielał 10 strzelców do Batalionu KOP Orany" oraz 2 do kompanii szkolnej Pułku KOP Czortków".
Według mojego osobistego przekonania twój stryj mógł służyć w Batalionie KOP Podświle".
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stryjek był rocznik 1905 w takim razie mógł służyć w latach 1925-27 może to nie jego zdjęcie. Jeszcze dwie rzeczy do wyjaśnienia cyfra na pagonie oraz znak łączności na rękawie
munduru. Gdzie szkolono łącznościowców dla potrzeb KOP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1932 roku batalion miał numer 7 i pełna nazwa brzmiała: 7. Batalion KOP w Podświlu.
KOP nie szkolił specjalistów wojsk łączności - dostawał ich już przeszkolonych z pułków (batalionów)łączności lub przeszkolonych w pułkach piechoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Morena, myślę że ze zdjęcia to już niewiele się dowiesz. Na prawej stronie munduru trzy odznaki: Powszechna Odznaka Sportowa (ta od środka, górna), dolna to pewnie Odznaka Strzelecka, a ta po lewej najprawdopodobniej Odznaka Grenadierska. Można z tego wnioskować, że zdjęcie mogło zostać zrobione po zamknięciu cyklu szkoleniowego być może po 6 miesiącach służby w KOP, co doliczając jeszcze 6 miesięcy w 10. pp, daje nam to przypuszczenie że zdjęcie zrobiono po roku służby wojskowej. Odznaka łączności wskazuje, że służył w plutonie łączności KOP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie