Skocz do zawartości

Riese - płonne nadzieje


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 months later...
Na rynku pojawila sie dlugo oczekiwana ksiazka Garby. Przeczytalem i ciekaw jestem waszych opinii. W swietle jej tresci i przedstawionych zrodel mozna chyba sie pokusic o stwierdzenie, ze przeznaczenie obiektu zostalo finalnie zdefiniowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to najlepsze opracowanie na temat Gór Sowich jakie do tej pory ukazało się na rynku. Książka naprawdę warta polecenia. Włączę się do dyskusji na temat wątków w niej zawartych jak przeczytam ją drugi i trzeci raz :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marecki

Jesli przeczytales to przeciez dokladnie wiesz wiec po co od razu ta ironia - chodzilo mi o przeznaczenie obiektu jako calosci (choc pojawiaja sie tez tezy jakoby jeden z kompleksow nie byl czescia calego przedsiewziecia). Ale tak masz racje nie jest tam nigdzie napisane jaki konkretnie kompleks mial sluzyc jakim celom.

Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Książke przeczytałem. Pierwsze wrażenia, troche rozczarowany..Moze dlatego ze oczekiwałem czegoś co mnie zwali z nóg, niestety z nóg mnie nie zwaliło. Oczekiwałem wyczerpującej monografii, otrzymałem cos troszke innego. Książka napisana eportażowo" ( to chyba zasługa pana L.A..wspominanego az do znudzenia ..:) przeczytałem w dwa dni ( gruba,dobrze sie czyta.. ale kilka roździałów mozna było sobie darowac ). Chwała autorowi za dotarcie do żródeł" i wyjasnienie pewnych kwestii w oparciu o ( lub spojrzenie" poprzez ..) archiwa niemieckie. Z drugiej strony rozczarowanie, bo mimo kilkuletniej kwerendy w niemieckich archiwach autorowi tak niewiele udało sie odnależc ..!Znalazłem kilka błedów m.inn. ..w kolorowej wkładce odwrócone zdjecie z chyba błednym opisem. Moim zdaniem, książke warto polecić i oczywiście przeczytac ..:) ..ale pozostaje niedosyt..:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie najważniejsze co można wyczytać z tej książki to to, że nie całe Riese to Riese (pomijając kompleks w Rzeczce). A mianowicie: z publikowanych w książce dokumentów wynika że w Górach Sowich budowano:

1) Kwaterę główną Hitlera (FHQ) w skład której wchodził (str.35, 47):

Sperrkreis A
Sperrkreis I
(ujęte jako A + I)
Sperrkreis II

2) Kwatery dla wojsk (nie wchodzące w skład FHQ):

OKH
OKL
RF.SS
RAM

Z powyższych kwater według zestawienia ochronę p/lot (str. 46) planowano tylko dla tych, które wchodziły w skład Bauvorhaben Riese. Tak więc nie wszystkie należały do Riese ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Na TVN24 ukazał się news dotyczący odkrytego korytarza w górze Soboń

http://www.tvn24.pl/odkryli-nieznane-korytarze-we-wnetrzu-gory-sobon,303377,s.html

Sztolnia jest długa na sto metrów i wygląda, jakby dopiero co wyszli z niej pracujący ludzie - opowiada o odkryciu Piotr Kałuża, prezes Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej.

Razem z kolegami od dwóch miesięcy próbował dostać się do wnętrza góry Soboń. Dziennie udawało im się powiększyć szyb o pół metra. Jak podkreślają członkowie grupy, efekt był jednak wart wysiłku."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie