Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

BART30

Kto z Was korzystał z akt CAW.

Recommended Posts

Witam.
Tak jak w temacie,kto z Was korzystał z akt Centralnego Archiwum Wojskowego?Po przeczytaniu oficjalnej strony CAW jak i wielu odnosników,sprawa dostępu do akt jest przedstawiona jasno i czytelnie.Bardziej zależy mi na opini tych którzy tą droge przeszli,aby się wypowiedzieli czy dostęp do tych materiałów jest ogólnodostępny po spełnieniu wymagań stawianych przez CAW,czy tez jak mi się wydaje tylko naukowcy,historycy....osoby prowadzące badania z ramienia instytucji publicznych mają dostęp do akt.
Jak wygląda to w przypadku zwykłego Kowalskiego?
Na stronie CAW czytamy:......Osoba przystępująca do korzystania z materiałów archiwalnych powinna zapoznać się z Regulaminem Udostępniania Akt, a następnie złożyć Zgłoszenie o udostępnienie materiałów archiwalnych zawierające cel badań oraz zakres tematyczny i chronologiczny poszukiwanych akt, dołączając do niego pismo polecające z instytucji, uczelni, organizacji społecznej itp. zlecającej pracę naukową......
Czy takie pismo polecające Kowalskiego który zbiera materiały na temat swojego regionu amatorsko dla pogłębiania własnej wiedzy lub z chęcia ich póżniejszej publikacji wystarczy.Bo jeśli takie pismo Kowalskiemu wystarczy to zdobycie takowego raczej nie stanowi problemu.
Wypowiedzcie się prosze jak to wygląda faktycznie.
Bart30

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teoretycznie tzw. zwykły Kowalski powinien otrzymać zgodę, jednak jakiekolwiek pismo polecające daje w zasadzie 100% gwarancję. Może to być pismo od lokalnego stowarzyszenia zajmującego się historią, muzeum, uczelni, władz miasta itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No właśnie,teoretycznie.....teoretyczie to spełniam wymogi,wiem jakie akta chciałbym obejrzeć,wiem ile kosztuje ich powielenie no i nie mam problemu z uzyskaniem listu polecającego czy to od miejskiego muzeum czy od lokalnego
stowarzyszenia.Do tego dochodzi kilku miejscowych historyków oraz ludzi których uznać można za posiadających szacunek społeczności lokalnej ze względu na pełnione funkcje-stanowiska którzy pewnie pomogą azwiskiem i pieczątka".
Wiem że na tym forum jest co najmniej kilku z nas którzy tą droge znają doskonale.
Więc proszę,wypowiedzcie sie jak to wygląda.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bart w moim przypadku nie miałem żadnego problemu z uzyskaniem zgody.Złożyłem podanie z prośbą o korzystanie z akt z uzasadnieniem w jakim celu jest to mi potrzebne i było po sprawie .Nie miałem żadnych poleców i listów polecających .Zrób tak jak polecają na stronie CAW.Były to lata 1998/2001 .Możę teraz się coś zmieniło tego niewiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak jak pisałem w zasadzie nie robią problemów z otrzymaniem zgody. Trzeba tylko wyraźnie napisać w jakim celu i z jakich zbiorów akt chce się korzystać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@ulriś_von_der_śmigło
Dziekuję za link,oczywiście zanim dodałem temat użyłem wyszukiwarki-oczywiście wątek z linku przeoczyłem.
Chcę dotrzeć do materiałów dotyczących wojskowj akcji rozminowywania interesującego mnie terenu,która trwała zaraz po zakończeniu wojny,wiem że akta tej operacji obejmującej cały kraj zachowały się a większośc z nich znajduje się w CWA.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuje za te odpowiedzi,każdy z Was pisze pozytywnie o kontaktach z CAW wiec i mi się powinno udać.
Mam arcyciekawy namiar a te dokumenty wiele wyjaśnią.
Warto poświecić czas i kilkudniowy wypad do stolicy z drugiego krańca kraju.
Pozdrawiam.
BART

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeszcze jedno pytanie.
W dokumentach które mnie interesują są plany,rozkazy,sprawozdania..itd....oraz pełne dane,imiona,nazwiska,stopnie,przydziały żołnierzy biorących udział w akcji.
Czy te dane personalne są jawne i dostępne w dokumentach czy też w jakiś sposób ukryte.
Żyje jezcze około dwóch tysięcy zołnierzy uczestniczących w tej akcji,więc mam spore szanse dotrzeć do osób pracujących na moim"terenie.
BART

Share this post


Link to post
Share on other sites
I ja mam potrzebę skorzystania z archiwum CAW. Jak obecnie to wygląda. Wiem,że aktualnie trwa przerwa i archiwum jest oficjalnie zamknięte. A nieoficjalnie? Ktoś próbował?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oficjalnie CAW jest nieczynny do końca 2014r. Ja tez jestem zainteresowany tym tematem,tuz przed zamknięciem archiwum złożyłem wniosek o zgodę na poszukiwania genealogiczne i dostałem pozytywną odpowiedź.Czekam niecierpliwie aż otworzą podwoje tego przybytku. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information