Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Domen123

Wrzesień - improwizowane GO na terenie woj. tarnopolskiego

Recommended Posts

Organizowana w Brzeżanach przez gen. w st. spocz. Leona Billewicza i Aleksandra Kowalewskiego a faktycznie dowodzona przez płk. w st. spocz. Jana Skorobohatego-Jakubowskiego. Składała się m.in. z 13 dan, kilku baterii artylerii lekkiej, dwóch batalionów saperów, oddziałów piechoty i kawalerii. Łącznie liczyła ok. 10,000 żołnierzy. GO skapitulowała 19 września między Żurawnem i Kałuszem - rozkazom nie podporządkowała się kolumna lekka, 25 samochodów i motocykli - przez Stanisławów uciekła w stronę Węgier i przekroczyła granicę 20 września. Jakie było dokładne OdeB tego zgrupowania? Dlaczego nie stawiło żadnego oporu?

Druga improwizowana WJ w świetle źródeł sowieckich prawdopodobnie powstała w rejonie Brodów (być może jednak jest to jakaś zniekształcona informacja o GO gen. Leona Billewicza - chociaż rejony formowania i kapitulacji zupełnie się nie zgadzają). Wg. danych sowieckich w nocy z 18 na 19 września od strony Brodów w kierunku Lwowa nadciągnęła kolumna wojska polskiego, którą Sowieci otoczyli po czym rozbroili. Wzięto do niewoli 12,096 osób, zdobyto 12 tysięcy karabinów, 26 dział, 275 karabinów maszynowych, 32 samochody, 1200 koni. O jakie zgrupowanie może tutaj chodzić? Kto nim dowodził, kto i gdzie formował to wojsko?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dosc dziwnie wyglądają dane liczbpowe na temat broni odebranej drugiemu ze wspomnianych oddziałów - ilośc kb, km zdecydowanie przekracza zapotzrebowanie dla wspomnianych 12 tyn jenców. Propaganda??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dlaczego przekracza? 12 tys żołnierzy to mniej więcej dywizja, 275 km wystarczy dla 7 batalionów piechoty a 26 dział to o dwa działa więcej niż dwa dywizjony artylerii. W sumie jest to niepełna dywizja o stosunkowo słabej artylerii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
z postu wynika NARAZ 12 tyś kb i 275 km - do tego musieli byc oficerowie i podoficerowie posiadający broń krótką

Share this post


Link to post
Share on other sites
To była improwizowana grupa, oficerowie i podoficerowie rezerwy mogli nie otrzymać broni krótkiej. Jeśli po drodze „wyczyszczono” jakieś magazyny broni, to mogło jej być więcej niż żołnierzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
moja wiedza historyczna wskazuje raczej na braki w uzbrojeniu pododdziaów niż nadmiar broni (a tu jest on zdecydowany - trudno wyobrazić sobie kierowcę samochodu z kbk ;lub wysokich oficerów z kbk, podejrzewam, że oddzial ten miał też pewna ilość żołnierzy słuzby medycznej, również znie posiadajacych broni). Mając 12 tys ludzi i tyle broni mozna narobić przeciwnikowi niezłego igosu" a nie poddac się (no chyba, że nie ma się amunicji). z drugiej strony większego sensu nabiera ta ilośc zdobytej broni gdy przyjmiemy, że oddział był większy a część żołnierzy po prostu uniknęła niewoli porzucając jednocześnie broń. Nasze rozważania powoli stają się jednak czysto akademickie" i bez dodatkowych informacji/dowodów do niczego nie doprowadzą (poza kłótniami:) )

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information