prussan Napisano 18 Luty 2010 Autor Napisano 18 Luty 2010 Zwracam się z prosbą o informację, gdzie dokładnie odbyła sie ta bitwa. Może ktos natknął się w literaturze na dokładniejszy szkic ataku lub opis umiejscowiony w topografii terenu akcji. Oto niektóre opisy z witryn www:grupowanie kawalerii po zdobyciu Sierakowa uderzyło na Laski. Po tym nieudanym ataku skierowano się na Wólkę Węglową, gdzie natknięto się na Niemców. (Czytałem opowiadanie mieszkańca tej wioski, że w tym czasie żadnego Niemca tam nie widział!) Dowódca 14 Pułku Ułanów Podolskich skierował atak na Mościska (?).(kierunek na poludnie) Atak napotkał silną obronę Niemców w tej miejscowości, ale szarża mimo dużych strat się powiodła."Następny zapis:Szarża Ułanów Jazłowieckich gen. Abrahama w Dąbrowie(!)(a więc nie na Mościska odległe o 4 km od Dąbrowy) znana jako szarża pod Wólka Weglową..."Inny zapis:amiar płk. Godlewskiego: atak z podstawy wyjściowej las Opaleń i Leśne Łuże w kierunku na Młociny". (a więc kierunek na wschód)Inny zapis:Kolejne cele: las na północ od m. Placówka a następnie CIWF na Bielanach" (kierunek wschodni)Inny zapis: Grupa ułanów po ataku przeszła między wsiami Gać i Placówka, połudnowym skrajem wsi Wawrzyszew do kolonii Zdobycz Robotnicza" (kierunek poludniowy wschód)Inny zapis:Gen Abraham (po wojnie) wskazał miejsce szarży - okolice miejscowości Dabrowa, Dąbrowa Leśna)"Z tych i innych relacji w żaden sposób nie można ustalić w którym miejscu i w którym kierunku atak miał miejsce.
krecik wz. 65 Napisano 18 Luty 2010 Napisano 18 Luty 2010 Gen. Abraham opisuje tak pozycje wyjściowe : Pułk nie zauważony przez nieprzyjaciela dochodzi do lizjery lasy na wysokości Wólki Węglowej , skąd widoczne są zabudowania tej miejscowości. Stąd w linii rozwiniętych szwadronów rusza Godlewski do szarży."
Sobiepan Napisano 18 Luty 2010 Napisano 18 Luty 2010 Mapa turystyczna z lat '70 (?) lokuje m-ce szarży na obecnym cmentarzu.Z Dąbrową ta szarża nie miała chyba za wiele wspólnego - przechodzili przecież od strony Lasek.
skrzypol1 Napisano 18 Luty 2010 Napisano 18 Luty 2010 Szczegóły znajdują w monografii 14 pułku ułanów jazłowieckich
abcd Napisano 19 Luty 2010 Napisano 19 Luty 2010 Sobiepan tym się nie sugeruj szable to znak umowny występującym przy nazwie miejscowości ,że są tu a nie 2 cm.obok to tylko fantazja wydawcy mapy
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.