Skocz do zawartości
  • 0

pocisk


BOO

Pytanie

witam
proszę o identyfikację pocisku - jak na zdjęciach...
na samym pocisku są oznaczenia:
0 - 12
Pk-12-39
oraz w owalu F3

na spodzie łuski oznaczenia:
37-85
PDP 201 118

pamiątka po ojcu, ale nie mam pojęcia, co to jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

co do łuski przedsawionej na tym linku podanym przez kolegę widać łuska z epoki.tu żadnego problemu nie widać,chodzi o to czy pocisk i łuska to polska produkcja, i tu jest problem,ja uważam że tak,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to tez czekam na rozwiązanie zagadki??najlepszy w tym temacie nie jestem,ale przedstawiłem fotki 37 z polskimi napisami na łusce,a teraz pytanie czy to zakup??,produkcja na licencji w naszym kraju??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.moja łuska ma identyczne tłoczenia na dnie, z tym że początek numery to 201
2.nie ma żadnych malowanek a nawet śladu po nich...
może twoja była używana dla celów szkoleniowo - poglądowych, a może handlowych? bo jaki sens ma podawanie na bojowych łuskach prędkości (pocisku?)....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i te malowanki też jakby ręcznie wykonane....chyba nie sądzisz, że każdą łuskę ktoś ręcznie malował ?
stawiam na jakiś egzemplarz szkoleniowy....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuska jest od amunicji 37x94R stosowanej w działku 37 mm Puteaux SA 18, produkcji francuskiej, z polskimi odbiorami ( OF w kółeczku i 1/gwiazdka o tym świadczą ). Pocisk jest od amunicji 37x257R używanej np. w armatach przeciwpancernych 37 mm wz.1936 Bofors". Pocisk jest produkcji polskiej. Każda łuska miała nanoszone napisy tuszowe, w których były zakodowane rodzaj i pochodzenie materiałów wybuchowych oraz prędkość początkowa pocisku na korpusie,a na denku typ pocisku.

Pozdrawiam Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stg1971 napisał:
w sumie to tez czekam na rozwiązanie zagadki??najlepszy w tym temacie nie jestem,ale przedstawiłem fotki 37 z polskimi napisami na łusce,a teraz pytanie czy to zakup??,produkcja na licencji w naszym kraju??"

W Polsce nie produkowano tego rodzaju amunicji, łuska jest francuska z polskimi odbiorami i napisami tuszowymi.

Jeżeli dobrze widzę:

25 gr B.Ng 37 -> 25 gr proch B.Ng.(?) 37 kaliber?
P.W.P. 1-34 -> Polska Wytwórnia Prochu, partia - rok ???
W.A.1. 2-37.-> Wytwórnia amunicji nr 1 - Fort Bema, Warszawa, 2 partia z 1937 roku.
Vo=367 m/s -> prędkość początkowa pocisku

OF - Polski Odbiór Fabryczny"
1 [gwiazdka] - Polski odbiór

Pozdrawiam W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej:
Łuska:
P.W.P. -> Państwowa Wytwórnia Prochu Pionki - partia i rok

Jeżeli chodzi o pocisk to jest to pocisk pancerny wz.1936, w miejsce zaślepiki" był wkręcany Zapalnik uderzeniowy-denny wz.36.

Pk-12-39 -> Pk - Zakłady Amunicyjne Pocisk" Spółka Akcyjna - partia - rok produkcji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że łuski do Puteaux'a z polskimi odbiorami nie trafiają się często, powiedziałbym, że to nawet rzadka rzecz. A pocisku do Boforsa w takim stanie to można pozazdrościć :)

Pozdrawiam W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie