Skocz do zawartości

Historia nas ostrzega... rok 1929 w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Każdy rodzaj komunikacji lądowej jest wrażliwy na opady śniegu, kolej też. Pamiętam akcję odśnieżania linii kolejowej Warszawa-Lublin w latach 60-tych XX wieku, którą widziałem jako dziecię. Wtedy użyto silnika odrzutowego umieszczonego na wagonie, pchanym przez lokomotywę. Widok był piękny, a ryk silnika nie do zniesienia. Nie miałem wtedy aparatu, stąd brak zdjęcia. Ale może gdzieś zdjęcie tego odrzutowego parowozu zachowało się?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elpasys , myliłeś się :D W połowie lat 80 pracowałem przy przerabianiu samolotów LiM 17 na odkurzacze odrzutowe [ LiM 19 jeszcze wtedy latały ] Odpowiednio ustawiony na platformie samolot , zdmuchiwał z torów śnieg suchy , mokry ,a także potrafił wspaniale wydmuchać kamienną podsypkę leżącą między podkładami . Dlatego były odpowiednie procedury odśnieżania w pobliżu stacji , ramp rozładunkowych , stojących pociągów itp. W pewnej jednostce na Pomorzu , gdzie nasze załady montowały kilka takich odkurzaczy , był pojedynczy tor biegnący przez las . Na tym torze uczyliśmy obsługi tego ustrojstwa ichniejszych techników. Po kilku przejazdach drzewa rosnące blisko toru , wyglądały jak słupy telefoniczne. Wylatujące z wielką siłą kamienie , pozbawiły je gałęzi , zostały same pnie. Tam też wykoleiliśmy skład tzn. platformę z odkurzaczem i drugą ze zbiornikiem paliwa , bo niemogliśmy doczekać się na lokomotywę manewrową i postanowiliśmy przetoczyć " się sami , za pomocą silnika odrzutowego z tego LiM-a na platformie.Efekt był taki że wypadliśmy z tego lasu prawie jak Inter City a zwrotnica na której mieliśmy jechać prosto , była ustawiona do jazdy w lewo i ... Dzisiaj już zwalniam na zakrętach :] To były czasy .
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie