Skocz do zawartości

Stalag 319, Chełm


rajek

Rekomendowane odpowiedzi

Film o tragicznej historii Chełma
<<powrót
Stalag 319 - to tytuł filmu dokumentalnego o obozie jenieckim, który funkcjonował na terenie Chełma w czasie II wojny światowej. Dokument ma powstać dzięki współpracy Telewizji Polskiej S. A. i miasta. Wstępnie przygotowany scenariusz zakłada częściową fabularyzację dokumentu. Przewiduje ukazanie historycznych wydarzeń przez pryzmat pracy reportera radiowego.
- Produkcja ma być zapisem tamtych wydarzeń i swoistym hołdem oddanym ofiarom. Opisywać będzie nieznane dotąd fakty i zdarzenia oraz prezentować dokumenty, zdjęcia i wspomnienia naocznych świadków – wyjaśnia Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta.
W dokumencie wystąpią m.in. regionaliści i historycy - w tym badający od wielu lat historię obozu Andrzej Rybak. Dodatkowo atrakcyjność filmową przekazu podnieść mają inscenizowane sceny, rekonstrukcje niektórych wydarzeń.
- W filmie wystąpią statyści w niemieckich mundurach oraz aktorzy przebrani za jeńców. Do produkcji wykorzystane zostaną również wojskowe pojazdy oraz szereg innych rekwizytów nawiązujących do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat – mówi Marcin Grel, wicedyrektor wydziału promocji UM.
Scenariusz przewiduje ukazanie historycznych wydarzeń przez pryzmat pracy reportera radiowego, który mając koszmarne sny, rozpoczyna poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co wydarzyło się tu w przeszłości. Na swojej drodze spotyka ludzi, którzy wprowadzają go w tło tragicznych wydarzeń sprzed prawie 70 lat. Szybko odkrywa, że kolorowe i tętniące życiem dzielnice Chełma to miejsca, gdzie niegdyś w męczarniach konały tysiące osób.
Pomysł na film zrodził się przed kilkoma miesiącami. Miasto wystąpiło do telewizji z propozycją nagrania dokumentu. Uzgodniono również koprodukcyjną formę realizacji filmu. Na jej podstawie miasto przeznaczy na produkcję 15 tysięcy zł, a kolejne około 10 tys. zł przekaże telewizja.
- Biorąc pod uwagę skalę produkcji, jest to niewielka kwota. Udało nam się zaoszczędzić znaczne środki m. in. dzięki temu, że występujący w filmie statyści nie wezmą wynagrodzenia. Przygotowaliśmy własnymi środkami również większość potrzebnych rekwizytów oraz zaoferowaliśmy pełną pomoc logistyczną i organizacyjną na planie filmowym. Dzięki temu niewątpliwie zaoszczędziliśmy kilkanaście tysięcy złotych – twierdzi Kurczewicz
Film o stalagu to już kolejny materiał realizowany w ostatnim czasie w Chełmie. Prezydent Agata Fisz zapewnia, że jest to jak najbardziej celowe działanie promocyjne miasta.
- Dzięki realizowanym w ciągu ostatnich kilku miesięcy produkcjom telewizyjnym, nasze miasto pokazywane jest jako ośrodek, w którym dzieje się coraz więcej, a przygotowywany właśnie film dokumentalny ma świadczyć o jego dużym znaczeniu w historii kraju i Europy. Poprzez takie działania Chełm staje się coraz bardziej rozpoznawalnym miastem w Polsce – przekonuje Fisz.
Materiał do filmu nagrywany będzie w połowie stycznia przez trzy lub cztery dni. Najprawdopodobniej już w lutym gotowy dokument zostanie zaprezentowany publiczności.
- Oficjalną premierę filmu chcielibyśmy zorganizować w chełmskim kinie. Będzie to oczywiście seans bezpłatny, na który już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych chełmian - mówi Agata Fisz.
Film ukaże się także na ekranach telewizji publicznej. W pierwszej kolejności będzie go można obejrzeć w telewizji regionalnej. Najprawdopodobniej dokument o chełmskim stalagu wyemituje kilka innych stacji telewizyjnych należących do grupy TVP S.A.
Urzędnicy planują także udostępnienie filmu w wersji on line.
- Umowa koprodukcyjna umożliwi nam emisję filmu na stronie internetowej urzędu miasta i w innych formach publikacji. Tym sposobem wszyscy zainteresowani powinni mieć możliwość obejrzenia pierwszej tak dużej produkcji telewizyjnej w naszym mieście – dodaje Fisz.
Przez założony w Chełmie w 1941 roku stalag „przewinęło się” ponad 250 tysięcy jeńców. Prawie 100 tysięcy poniosło śmierć. Obóz podzielony był na trzy podobozy, z których największy znajdował się w rejonie ulic Lwowskiej, Wojsławickiej i 3 Maja, a dwa pozostałe przylegały do dzisiejszej ulicy Rampa Brzeska. W obozie przebywali jeńcy radzieccy, włoscy, belgijscy, francuscy, angielscy oraz żołnierze Armii Krajowej. Niedożywienie oraz masowe egzekucje dokonywane niemal codziennie dziesiątkowały przebywających w stalagu jeńców. Celowe głodzenie doprowadzało niekiedy do aktów kanibalizmu, a fatalne warunki sanitarne powodowały śmiertelne choroby i liczne epidemie. W przylegającym do miasta lesie Borek urządzone zostało krematorium, przy którym dokonywano egzekucji, a następnie spopielano ludzkie szczątki. W 1944 roku ewakuujący się w pośpiechu hitlerowcy żołnierze znaleźli jednak czas, aby zatrzeć wszelkie ślady po tej zbrodni. Obozy zniszczono, a w miejscu krematorium nasadzono nowe drzewa. Dzisiaj po tych wydarzeniach pozostało kilka cmentarzy z masowymi mogiłami, kilka pomników oraz wspomnienia nielicznych już mieszkańców pamiętających tamte czasy. W miejscach, gdzie niegdyś znajdowały się obozowe baraki i ziemianki, stoją dzisiaj osiedla Kościuszki i Bazylany oraz znajdują się zakłady produkcyjne.
AN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to całkiem nie dawno się dowiedziałem że coś takiego miało miejsce w Chełmie, kiedy opowiedziałem to kilku osobom te myślały że pomyliłem z obozem kontcentracyjnym w Sobiborze. Nasówa mi się takie pytanie, dlaczego kilka, kilkanaście lat temu w szkołach na lekcji historii nic o tym nie wspominano?
Pochodzę z samego Chełma a się okazuje że nie wiele wiem o przeszłości miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa pozycja, widzę że 319 było kilka nie tylko w Chełmie, najbardziej mnie interesują plany i dokładna lokalizacja Stalagów i nie ze względu na wykopki w tych miejscach tylko z takiego względu że nic się nie zachowało po tym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Obejrzałem ten film dok. na który tak cierpliwie czekałem STALAG 319" i z przykrością stwierdzam że nie wart tych artykułów w dziennikach, tygodnikach i w czym tam jeszcze opisywali i reklamowali.
Film trwa 25 min. prowadzący rozmawia z kilkoma starszymi ludźmi, wydaje się że pytania które im zadaje są bardziej spontaniczne niż skrupulatnie przygotowane i przemyślane.
Informacje na temat samego Stalagu są nie pełne a raczej minimalistyczne. Plany Stalagu 319? tak trzymał je w ręku prowadzący ale żadnego rysunku na ekranie, żadnej mapki porównawczej.
Jedyna ciekawa informacja jaka przewinęła się przez te 25 minut na temat umiejscowienia obozu była taka że w Chełmie ul. Połaniecka to była główna droga obozu.
Teraz mnie czeka lektura na ten temat a z filmu jestem rozczarowany:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Oglądałem film na prapremierze w ChDk-u i muszę powiedzieć, że strasznie słaby. Mówi praktycznie tylko o części B" obozu- osiedle Kościuszki. Co się jednak dziwić, za takie małe pieniądze nie da się zrobić dobrego filmu dokumentalnego. Książkę też mam, kupiłem u samego autora. Zdecydowanie lepsza niż film.

Druty kolczaste ze stalagu jeszcze dzisiaj można spotkać w użytku(wiem gdzie dokładnie ;D).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie