Skocz do zawartości

Berthier 1916


Rekomendowane odpowiedzi

Czuwaj ! Takie oto grzeczne mam pytanie : czy polska kawaleria używała w 1939 roku karabinków Berthier mle 1916 ? Jeżeli tak, to w jakich mniej więcej ilościach ? Były takie oddziały, bądź pododdziały, które szły do boju uzbrojone w ten karabinek, jako podstawowy dla nich ? Innymi słowy, bez karabinków Mausera ?
Pozdrowionka !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. W niektórych materiałach źródłowych są takie sformułowania, że zasadniczo w końcu roku 1935 dokonano całkowitego przezbrojenia w kbk wz. 98. Na róźnych jednak zdjęciach, filmikach dokumentalnych,oraz we wspominkach wojennych żyjących do niedawna kawalerzystów ten karabinek ( Berthier ) często się pojawia. No i tak do końca nie wiem, czy były takie jednostki, których jeszcze nie przezbrojono w Mausery, czy też te pojawiające się tu i ówdzie Berthiery były tylko uzupełnieniem jakichś deficytów, albo np wydawane były z magazynów po np zniszczeniu, bądź utracie w boju przepisowego Mausera. Może tak jeszcze być mogło, że Mauserów starczało dla etatowego stanu jednostki w stanie P ", natomiast na czas W " dla rezerwistów powołanych do kawalerii wyciągano z ZN " składowane tam Berthiery. Reasumując - interesuje mnie , czy we wrześniu 39 roku jakakolwiek jednostka kawaleryjska poszła w bój uzbrojona w ten właśnie karabinek będący na jej stanie od lat i będacy jej jedynym etatowym uzbrojeniem, ergo jednostka , której do wybuchu wojny nie zdążono przezbroić
Czuwaj !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Czarek, według mnie niektóre oddziały kawalerii (chyba dywizyjnej) wyruszyły we Wrześniu z berthierami. Otóż słyszałem z dobrze poinformowanych źródeł, że w Borach Tucholskich często znajduje się razem z innym porzuconym polskim sprzętem, również granaty karabinowe do berthiera, podobno znaleziono też znaczną liczbę zamków do berthiera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się wypowiadać o kawalerii, ale ogólnie w armii broń systemu Berthiera wycofano z jednostek pierwszoliniowych jeszcze przed wybuchem wojny. Natomiast mogły się one pojawić w oddziałach pomocniczych lub mobilizowanych w drugiej kolejności np. w taborach jest to dość częste (według planu mob.). Kawaleria dywizyjna chyba też była mobilizowana w drugim rzucie przez pułki kawalerii, ale tu niech się lepiej wypowiedzą miłośnicy kawalerii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie