Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

czarekg1

Berthier 1916

Recommended Posts

Czuwaj ! Takie oto grzeczne mam pytanie : czy polska kawaleria używała w 1939 roku karabinków Berthier mle 1916 ? Jeżeli tak, to w jakich mniej więcej ilościach ? Były takie oddziały, bądź pododdziały, które szły do boju uzbrojone w ten karabinek, jako podstawowy dla nich ? Innymi słowy, bez karabinków Mausera ?
Pozdrowionka !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ok. W niektórych materiałach źródłowych są takie sformułowania, że zasadniczo w końcu roku 1935 dokonano całkowitego przezbrojenia w kbk wz. 98. Na róźnych jednak zdjęciach, filmikach dokumentalnych,oraz we wspominkach wojennych żyjących do niedawna kawalerzystów ten karabinek ( Berthier ) często się pojawia. No i tak do końca nie wiem, czy były takie jednostki, których jeszcze nie przezbrojono w Mausery, czy też te pojawiające się tu i ówdzie Berthiery były tylko uzupełnieniem jakichś deficytów, albo np wydawane były z magazynów po np zniszczeniu, bądź utracie w boju przepisowego Mausera. Może tak jeszcze być mogło, że Mauserów starczało dla etatowego stanu jednostki w stanie P ", natomiast na czas W " dla rezerwistów powołanych do kawalerii wyciągano z ZN " składowane tam Berthiery. Reasumując - interesuje mnie , czy we wrześniu 39 roku jakakolwiek jednostka kawaleryjska poszła w bój uzbrojona w ten właśnie karabinek będący na jej stanie od lat i będacy jej jedynym etatowym uzbrojeniem, ergo jednostka , której do wybuchu wojny nie zdążono przezbroić
Czuwaj !

Share this post


Link to post
Share on other sites
To miłe. Jestem jednak w takiej sytuacji, ze nie mogę mieć dostępu do tego źródła :)) I cóż tam jest napisane w przedmiotowej sprawie, jeśli można ? Bardzo pobieżnie. Z góry dziękuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kolego Czarek, według mnie niektóre oddziały kawalerii (chyba dywizyjnej) wyruszyły we Wrześniu z berthierami. Otóż słyszałem z dobrze poinformowanych źródeł, że w Borach Tucholskich często znajduje się razem z innym porzuconym polskim sprzętem, również granaty karabinowe do berthiera, podobno znaleziono też znaczną liczbę zamków do berthiera.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chce się wypowiadać o kawalerii, ale ogólnie w armii broń systemu Berthiera wycofano z jednostek pierwszoliniowych jeszcze przed wybuchem wojny. Natomiast mogły się one pojawić w oddziałach pomocniczych lub mobilizowanych w drugiej kolejności np. w taborach jest to dość częste (według planu mob.). Kawaleria dywizyjna chyba też była mobilizowana w drugim rzucie przez pułki kawalerii, ale tu niech się lepiej wypowiedzą miłośnicy kawalerii.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information