Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

tomasz8k

Jak sprawdzić nadanie Orderu VM

Recommended Posts

Witam i pozdrawiam w Nowym Roku .Czy ktoś wie co należy zrobić ,do kogo się zwrócić w sprawie sprawdzenia czy Order Virtuti Militari był faktycznie nadany .Jak podaje wikipedia i przekazy rodzinne Order V M kl.V nadano pośmiertnie w 1945 roku przez Delegata Sił Zbrojnych i otrzymał go śp.por.Jan Borysewicz .Czy ktoś może mi pomóc w tej sprawie .Dziękuję za odzew.

Dziękuję za pomoc ,właśnie zamówiłem książkę .Jeszcze raz podziękowania dla wszystkich .Pozdrawiam.

Brak ``Krysi`` w zarządzeniach NW o odznaczeniu Orderem VM.
Ostatnim, który otrzymał kontyngent 30 Krzyży VM kl. V z prawem odznaczenia był gen. Okulicki.

Myślę że nigdy nie dowiemy się o VM które przyznano we
wrześniu 1939,a szkoda bo większość przyznano za niebywałe
męstwo.O nazwiskach i czynach wielu się nie dowiemy...
Duża część z nich zginęła,VM nikt nie zarejestrował a
dzięki komunie ich czyny poszły w zapomnienie...

Witam,
Napisz do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych lub do Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP. W tej drugiej instytucji są w miarę kompletne listy (niestety nie wszyscy kawalerowie zostali zweryfikowani w tych listach...) kawalerów VM, łącznie z emigracyjnymi, więc duże prawdopodobieństwo, że tam będzie info.

Pozdrawiam - Tomek

Witam ,półtora roku temu założyłem ten wątek ,dla zainteresowanych jak zakończyła się ta sprawa .W zeszłym miesiącu Kapituła Orderu Wojennego VM wydała decyzję o uzupełnieniu wpisu kawalerów OW VM o nazwisko Jan Borysewicz ps ,,Krysia”. W międzyczasie wyszło parę ciekawych rzeczy np. o stopniu ,nie porucznik a kapitan a także że był odznaczony Krzyżem Walecznych w 1944roku .Jeszcze raz dzięki za pomoc i odzew .Pozdrawiam .

Trzeba by poprawić stopień wojskowy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Borysewicz_%28%C5%BCo%C5%82nierz%29

• Create New...

Important Information