Jump to content
  • 0

bagnet tulejowy


01dalton

Question

16 answers to this question

Recommended Posts

Coraz bardziej jestem przekonany, że te przeróbki są wyłącznie rosyjskie.
Przewertowałem właśnie najlepszy chyba katalog bagnetów austro-węgierskich „Bodaky Habsburske Monarchie 1683 – 1918”
Opisano tam ponad sto bagnetów ich rodzimej produkcji, bagnetów zastępczych, oraz tych zdobycznych- tulejowanego Berdana tam nie ma.
Austro-węgierska kopia Mosina różniąca się prostą szczeliną na muszkę opisana jest dwukrotnie (pełna długość i „skrót”). Na stronie wcześniejszej opisana jest austro-węgierska kopia bagnetu do Berdana (ostrze jak w Mosinie- czterokątne).
Jeśli Austriacy oryginalny „berdanowski” bagnet zdejmowali z oryginalnego karabinu, by go przerobić do innego, a następnie do „gołego” już Berdana dorabiali nowy (skomplikowany technologicznie) bagnet to nic dziwnego, że przegrali wojnę…

Poza tym, czemu niby nie modyfikowali tulejowaniem innych obcych tulejowych bagnetów, a wyłącznie rosyjskie ?

Pozdrawiam,
Piotr.
Link to comment
Share on other sites

Słówka „scyt” użyłem wstawiając je w cudzysłów. To określenie jakoś przylgnęło do tego bagnetu i tak już chyba pozostanie. Ot, zwykłe hasło, które od razu naprowadza rozmówcę na model omawianego bagnetu.
Nigdy nie twierdziłem, że bagnet ten ma jakiś związek z koczowniczymi plemionami sprzed kilku tysięcy lat :-D

Dzięki za zaproszenie na Cafe Allegro, ale raczej nie skorzystam. Kiedyś byłem tam stałym gościem, ale od kiedy stało się ono narzędziem do prowadzenia prymitywnej politycznej propagandy stało się dla mnie obrzydliwe. Nie mam ochoty denerwować się teoriami o zaletach Hitlera i twierdzeniami, że wszystkiemu są winni Żydzi i Rosjanie. Odrazę we mnie budzą prostackie teksty nawiedzonych politykierów z moheru wydzierganych i ich wersja historii w wersji jedynie słusznej… Obrzydło mi Cafe i wszystko co z nim się wiąże…
Kto wie, może kiedyś ….
Póki co, wolę sobie posiedzieć gdzieś, gdzie nie śmierdzi żadną ekstremą, zrelaksować się między ludźmi „pozytywnie zakręconymi” nie narażając się na chamską polityczną indoktrynację …
Pozdrawiam,
Piotr.
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za informacje .Z opisu przeróbki bagnetu Berdana na karabin Mosina w 1 tomie Szczegłowa (str.130,poz.41) - Pierwotny kanał został przykryty przez tuleję redukcyjną i wyfrezowany został prosty kanał , co jest charakterystyczne dla bagnetów zastępczych tulejowych produkcji austro-węgierskiej".Czyli na to wynika że autor po prostu gdybał i raczej się domyślał niż wiedzał :).Ciekawi mnie kiedy rosjanie zaczęli przerabiać te berdany do mocowania na mośki - czy już w toku 1 wojny ? I dlaczego akurat frezowali proste kanały jak prościej byłoby obciąć (wyszlifować) mostek wzmacnający na wejściu do tulei . Natomiast w żadnej publikacji którą mam nie ma nic na temat modyfikacji pierścienia na tuleji w przerabianych berdanach :).Pozdr.
Link to comment
Share on other sites

tak zgadza się - czy na pewno tej modyfikacji dokonymwali tylko austryjacy ? Jedyną fotkę podobnej modyfikacji znalazłem w Bagnetach Królikiewicza tylko że dla Berdana w wersji drugiej bez jakichkolwiek wyjaśnien kto tego dokonal oprocz tego że jest to modyfikacja do mosina .W ABC Viala też nic na ten temat nie piszą . Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

No cóż, autor tej internetowej strony zbytnio się nie napracował. Przepisał słowo w słowo opis z książki Kulińskiego Sztyki Mira - tom I" ....
http://img253.imageshack.us/img253/5295/berdanii.jpg
Tak w opisie interesującej nas konwersji Berdana, jak i w wypadku scyta".
Reszty opisów nie będę sprawdzał, ale chyba bym znał wynik kakieo porównania.
Pozdrawiam,
Piotr.
PS.
A może współtwórcą tej netowej strony jest i sam Kuliński ?
Link to comment
Share on other sites

Niestety- nie przypominam sobię żadnej zachodniej publikacji mówiącej o tej konwersji. Zapytałem wczoraj znajomego, co sądzi o tych bagnetach. To najpoważniejszy chyba w Polsce kolekcjoner austro-węgierskich bagnetów i niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie. Twierdzi, że te Berdany znajdowane były na austriackich pozycjach, choć nie ma pewności, czy przynieśli je tam Austriacy, czy Rosjanie. Obstawia jednak austriacką ich proweniencję , więc znowu jesteśmy w punkcie wyjścia….
Gdyby ktoś miał dostęp do jakiejś dokumentacji warsztatowej, wojskowych regulaminów… Chyba to tylko by sprawę jakoś rozjaśniło …
Pozdrawiam,
Piotr.
Link to comment
Share on other sites

Maciej Prószyński w swojej książce „Bagnet Wojskowy- poradnik kolekcjonera” pod numerem 78 pt. Rosja/Austria też opisał takiego tulejowego Berdana. Stwierdził, że jest on „dostosowany do kb. Mosin podczas I wojny światowej przez armię austriacką”. Bardzo chętnie poznałbym materiały na których ci autorzy opierają tą tezę.
Póki co- najprostszy w wykonaniu, bo prosty kanał jest jak dla mnie zbyt słabą przesłanką, by monopol na jego wykonywanie przypisać wyłącznie Austriakom.
Pozdrawiam,
Piotr.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information