Skocz do zawartości

Helmuth Nowak - Walczyłem o ... - seria.


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was czytał którąś z częsci wspomnień Helutha Nowaka ? Dziś widziałem parę jego książek w pobliskim antykwariacie. Pierwsze wrażenie ciekawe, ponoć to wspomnienia młodego oficera WH, który 1939 przesiedział w koszarach jako instruktor a później już do końca front wschodni. Z tego co się zorientowałem jest sześć części tych wspomnień.

1. Waczyłem w Stalingradzie"
Pierwsza z sześciu części wojennych przeżyć oficera Wehrmachtu Helmutha Nowaka, który w zbeletryzowanej formie spisał w ostatnich latach życia, dzięki ocalonym z zawieruchy notatkom, swoje wojenne przygody aby przekazać czytelnikowi obraz wojny widzianej oczami żołnierza strony zwyciężonej. Walczyłem w Stalingradzie przedstawia retrospektywnie dzieciństwo, młodość i początek służby wojskowej głównego bohatera, aż po ocalenie ze stalingradzkiego okrążenia. W tle przewija się obraz życia codziennego w III Rzeszy i na terenach okupowanych.

2.Waczyłem pod Kurskiem"
Druga w kolejności z sześciu części przygód wojennych oficera Wehrmachtu Helmutha Nowaka, który w zbeletryzowanej formie spisał w ostatnich latach życia, dzięki ocalonym z zawieruchy notatkom, swoje wojenne przygody aby przekazać czytelnikowi obraz wojny widzianej oczami żołnierza strony zwyciężonej. W "Walczyłem pod Kurskiem autor opisuje przygotowania i przebieg zmagań na tzw, łuku kurskim z perspektywy bezpośredniego uczestnika. Ciekawie portretuje typy oficerów i żołnierzy tak niemieckich jak i nieprzyjaciela. Bez zbędnych upiększeń przedstawia dramat ludzi walczących nieustannie na pierwszej linii frontu."

3. Waczyłem o Kijów"
Trzecia w kolejności z sześciu części przygód wojennych oficera Wehrmachtu Helmutha Nowaka, który w zbeletryzowanej formie spisał w ostatnich latach życia, dzięki ocalonym z zawieruchy notatkom, swoje wojenne przygody aby przekazać czytelnikowi obraz wojny widzianej oczami żołnierza strony zwyciężonej. W "Walczyłem o Kijów autor opisuje zaskakujące przerwanie letniej ofensywy niemieckiej i ciężkie walki odwrotowa póżnego lata i jesieni 1943 roku, zakończone oddaniem Rosjanom Kijowa. Czytelnik śledzi krwawy przebieg działań na pierwszej linii frontu jak i dramatyczny odwrót Wehrmachtu przez całą Ukrainę. W tle przewija się całe mnóstwo rozmaitych postaci oficerów i żołnierzy obu walczących stron."

Wspomnienia ponoć spisano dopiero w 2000 roku. Ciekawi mnie na ile faktycznie są frontowymi wspomnmieniami, a na ile beletrystyką czy wręcz farsą ala Sven Hassel. Może ktoś już to czytał i mógłby skrobąć jakąś mini recenzję ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
Te książki to w rzeczywistości powieści czeskiego autora, Josefa Fraisa, piszącego pod pseudonimem. Życiorys autora i jego bibliografia, włącznie ze wszystkimi pseudonimami - niestety, po czesku - na stronie: http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1224
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choroba, co za rozczarowanie, myślałem, że to rasowy teuton, hehe.
Kończę właśnie Walczyłem o Kijów" i jako lekkie czytadło do pociągu się sprawdza. Nawet jeśli to czysta beletrystyka to nie razi fantastyką jak u Hassela.
Ciekawe czy będą wydane pozostałe części, przeczytałbym Walczyłem o Warszawę": http://www.bookshop.cz/beletrie-pro-dospele/bojoval-jsem-u-varsavy-helmuth-nowak/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vyučil se horníkem v Havířově (1960–1963) a do roku 1965 pracoval jako havíř v Ostravě. Krátce byl zedníkem v Miloticích nad Bečvou (1965), kde také po základní vojenské službě v Hradci Králové (1965–1967) pracoval jako brusič.

W Hawirzowie w latach 1960–1963 kształcił się w zawodzie górnika, potem do roku 1965 pracował w zawodzie górnika w Ostrawie. Krótko był murarzem w Miloticach nad Beczawą (1965), następnie po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w Hradcu Kralove (1965-67) pracował jako szlifierz.

Chłop żadnej roboty się nie boi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu 1971 roku razem z kolegą Pohrazkiem napytali sobie biedy, bo przygotowali music-hallową adaptację powieści radzieckiego pisarza Walentyna Katajewa „Syn pułku” i niestety ich adaptacja okazała się zbyt ironiczną parafrazą. Oskarżony o podżeganie i obrazę państwa dostał 15 miesięcy odsiadki zamienione na 3 latka w warunkowego zawieszenia. A potem znowu wycierał się po fabrykach, był kierownikiem magazynu w samej czeskiej Pradze…
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego w Polsce wydano tylko trzy książki Nowaka.Przeczytałem dwie a chciałbym przeczytać wszystkie....

Znalazłem jeszcze u Czechów takie:Krwawy Kaukaz",Byłem rosyjskim jeńcem",iemia zalana krwią",Krwawy Sewastopol",Walczyłem w Berlinie",Walczyłem w Warszawie",marli zebrani na Krymie",Ojczyzna ,Bóg" (?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie