Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Flanker

Ur - przydział w 66PP

Recommended Posts

Witam, czy ktoś orientuje się, jak wyglądał podział broni przeciwpancernej w 66 Pułku Piechoty 16 DP Armii Pomorze"? Ile działek Bofors, ile kb ppanc?
I druga rzecz - poszukuję informacji/potomków Stefana Rzepki i Stefana Kuchty, przebywających w niemieckiej niewoli razem ze st.strzelcem, celowniczym z plutonu ppanc tegoż 66 Pułku, Władysławem Okońskim. Dziękuję, pozdrawiam - Fl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najpewniej tak jak w innych pułkach piechoty. Armaty ppanc w pułkowej kompania przeciwpancernej (trzy plutony po trzy armaty) a kb Ur po jednym w plutonach kompanii strzeleckich i pułkowej kompani rozpoznawczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuję. Czyli będąc celowniczym plutonu ppanc. miało się pod opieką Boforsa wz. 36. Czy mogło jednak zaistnieć prawdopodobieństwo, że tenże celowniczy miał Ura? Spotkałem się z ustnym przekazem dotyczącym nieżyjącego już od wielu lat żołnierza, pełniącego w 1939 r. tę funkcję, że miał on opowiedzieć, iż otrzymali tuż przed wybuchem wojny nową, bardzo nowoczesną broń" i według jego opowiadania broń ta miała odpowiadać opisowi usznicy ppanc". (otrzymali/otrzymał - tego jednoznacznie nie mogę już ustalić). Pozdr. G.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Flanker, raczej nie. Karbiny p.panc byly bronia plutonu strzeleckiego piechoty czy kawalerii a nie jednostki przeciwpancernej. Celowniczy w plutonie ppanc byl celowniczym dziala ppanc wz 36.

Ale, i jest to duze ale, w niektorych jednostkach tworzono droga improwizacji oddzialy ppanc w ktorych mieszano armaty i karabiny ppanc. Jednak w tym wypadku okreslenie 'celowniczy' sugeruje czlonka obslugi broni zbiorowej czyli celowiczego dziala. Kb ppanc byl obslugiwany w zasadzie przez jednego zolnierza, powinien byc strzelcem wyborowym wiec najczesciej okreslanym jako 'strzelec wyborowy z kb ppanc'.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information