Skocz do zawartości

Mundur Gebrigsjager


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Polskie powojenne cywilne plecaki powstały na wzór czeskich, a czeskie na wzór niemiecki, więc nic dziwnego. Jest między nimi jedna zasadnicza różnica widoczna gołym okiem - niemieckie były szyte, a czeskie (i polskie) nitowane. Jeszcze w późnych latach 50tych jednostki górskie BW używały szytych plecaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co napisałeś o pochodzeniu plecaków to ogromne uproszczenie. Tego typu plecaki turystyczne, będące workami z kieszeniami i szelkami pojawiły się już w XIX wieku. I były używane bardzo długo. Stosowały je austro-węgierskie jednostki górskie, a później całe wojska lądowe. Zapewne były wytwarzane na terenie późniejszej Czechosłowacji a później trafiły do armii tego państwa. Podobne miały oddziały górskie Włoch i Francji. W Polsce w okresie międzywojennym w wojsku były plecaki określane jako norweskie. Istniały też rozmaite cywilne. Niemcy wzorowali swój ekwipunek i umundurowanie górskie na austro-węgierskim i turystycznym.
Co do nitowania to zależałoo to chyba od możliwości wytwórcy, czyli dostępu do nitów. Plecaki turystyczne z paskami parcianymi były szyte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Witam.
Jestem zainteresowany m42 windbluse.
Niestety repliki są nieosiągalne dlatego poszukuję kogoś kto może mi udostępnić wykroję . Przeszukuję internet i ciężko coś znaleźć dlatego proszę o pomoc brać forumową . Czy nie znacie nikogo albo sami nie macie wykrojów które moglibyście mi pożyczyć byłbym bardzo wdzięczny .


Przepraszam za to że post jest trochę nie na temat ale sprawa jest nagląca

Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam
LuQas95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
, akurat Kolega wybrał jeden z najbardziej skomplikowanych elementów umundurowania niemieckiego z okresu IIWŚ. Szczerze jeżeli nie posiadasz znacznych umiejętności krawieckich to odradzam zabieranie się za taki projekt. Windblouse M42 jest dwustronna, skomplikowany jest kształt kaptura i zapięcie/ściągacz w rękawach do tego potrzebujesz sporo elementów metalowych, których byle czym nie zastąpisz no i materiał dwukolorowy odpowiedni. Moja rada - kup gotowy komplet.

Nie jest to chyba odpowiedź na którą oczekiwał Kolega, ale z dobrego serca doradzam nauczony doświadczeniem.

Pozdrawiam
Yuri
GRH KG Edelweiss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie