Skocz do zawartości

Mundur Gebrigsjager


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zadałeś dość trudne pytanie, na które nie tak prosto odpowiedzieć tak wprost.

Może tak.

Podstawowe wyposażenie żołnierza Wehrmachtu, z lekkim nastawieniem na jednostki GJ. na wrzesień 1939 to zależnie od standardu wyposażenia ok. 3,5-4 tys zł.

W tym:
feldbluse m36
edelweiss na ramię
obszycia mundur - orzeł, patki
pagony
haki mundurowe
kragenbinde
berghosen steingrau
szelki do spodni
bergmutze
adler na czapkę
edelweiss metal na czapkę
buty górskie
skarpety górskie
skarpety
koszula biała
kalesony
pas
klamra do pasa
chlebak
mauser k98 - odlew
pas nośny
ładownice mauser
menażka
trok menażki
nieśmiertelnik
rzemyk na niesmiertelnik

Do tego dochodzą elementy wyposażenia specjalistycznego GJ (wszystkie kosztowałyby pewnie kolejne 4 tys):
plecak górski
troki do plecaka
czekan
opaskowanie czekana
windjacke
windbluse
pulower
manierka górska
pokrowiec manierka z opaskowaniem
kubek do manierki alu
gogle górskie
gogle śniegowe
rakiety śnieżne
raki
kompas
młotek wspinaczkowy
kletterhaken
karabińczyki
narty
kije narciarskie
ski-felle
smar do nart
2 zwoje liny (10mm i 16mm)
biały pokrowiec na czapkę
owijki

Zapraszam do zadawania bardziej szczegółowych pytań :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, w zestawieniu pominałem elementy uzywane incydentalnie, jak hełm, puszka na gasmaskę, saperka z pokrowcem, celta, koc ogólnowojskowy.

Co do liny - uzywano zwojów ok. 30 metrowych, zarówno wspinaczkowej (bergseil - srednicy ok. 10mm), jak i transportowej (średnicy ok. 16mm).

Nasza grupa, KG Edelweiss (www.diegams.org) używa w rekonstrukcji zwojów ok. 20 metrowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz jednak nie wspomniał, że zdobycie całego ekwipunku to niezły wyczyn. Da się to zrobić ale wymaga to często wielu starań i polowania :)

Mi jeszcze kilku fantów brakuje :8)

Inna sprawa, że nie sposób się chyba nie zgodzić ze stwierdzeniem, że mundury i ekwipunek niemieckich strzelców górskich wyglądają po prostu świetnie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie spotykane były 3 długości:
- krótkie czekany wysokogórskie/wspinaczkowe - ok. 85 cm
- średnie - uniwersalne - ok. 91 cm
- długie - ok. 97 cm - do marszu w górach zimą.

Częstość wystepowania nie jest dla mnie do końca rozpoznana. Należy mieć na uwadze, że używano częściowo sprzętu 'cywilnego', w zależności od potrzeb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nadaje się jako, że nie ma nic wspólnego nie tylko z jednostkami GJ, ale nawet w ogóle z armią niemiecką czasu wojny.

Pod tym linkiem można zobaczyć jak wyglądał oryginalny plecak 'M31 Grosses Rucksack fur Gebirgstruppe' (od tyłu z góry).

http://www.rzmilitaria.com/myarchive/10063.jpg

Wyraźnie widać inne paski, mocowania szyte a nie nitowane etc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Windbluse dostępne obecnie w ofercie poszczególnych sprzedawców są szyte z dwóch różnobarwnych materiałów. O ile występowały takie na IIWW to o wiele, wiele rzadziej niż szyte z jednej warstwy materiału barwionej z jednej strony. Istnieje też opcja uszycia samemu, co pozwala uniknąć błędów popełnianych przez azjatyckich wytwórców, ale wymaga więcej zachodu. Niemniej w Grupie uszyliśmy już kilka kompletów windbluse/windhose i jak najbardziej da się to zrobić. Ale do rzeczy, do rzeczy.
Obecnie tzw. Windbluse M42 możesz kupić np w Spearhead Militaria:
http://cgi.ebay.pl/WW2-German-Gebirgsjagers-Mountain-Anorak-Fieldgrey-M-/170482066176?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27b185e300

Oraz u tego Pana którego jeszcze produkcji w rękach nie miałem. Niemniej wygląda na zdjęciu na poprawnie uszytą na ile można to ocenić:

http://cgi.ebay.de/WW2-German-Gebirgsjager-Grey-Mountain-Anorak-/370348514733?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item563a7dddad

Nie kupuj w LostBattalions bo wpłacisz pieniądze i nie dostaniesz towaru. Poza tym ich wersja też nie jest wolna od błędów drobnych.

Jak zdecydujesz się na zakup to pamiętaj też o tym by kupić odpowiednio większą, nie idealnie przylegającą do sylwetki. Na zdjęciach widać, że noszono je sporo większe, by można było je ubrać a sprzęt" i żeby nie krepowały ruchów.

P.S. Okreslenie anorak" to amerykanizm" ;]

Pozdrawiam
Yuri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, jak już kupować to chyba lepiej u sprawdzonego sprzedawcy jakim jest Spearhead Militaria z którym jakoś nigdy nie było najmniejszych problemów w przeciwieństwie do mało znanych firemek gdzie nikt jeszcze nie przetarł szlaku.
Pozdrawiam Kurt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka jak szybka - ponad 4h po Twojej ;]

Hessen Antiqe też ma ciekawa wersję i sądzę lepszą od Speraheadowskiej. No i też sprawdzona und potwierdzona" firma, nie ma się co bać o zamówienie.

http://www.hessenantique.com/M42_Wind_Blouse_Windbluse_des_Gebirgsj_gers_p/hkcoa009.htm

P.S. Jak się zdecydujesz na Spearheadowską to wymień sobie guziki na mniejsze jak te:

http://gallery.kitmaker.net/data/14171/windblouse.jpg

... bo Spearhead daje jakieś wielkie guzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wiatru i śniegu chroni wzorowo, funkcjonalna jest także, jak ubierzesz coś pod spód - ja noszę piankę" z kapturem często pod anorak - to i w zimie daje radę. Co do deszczu to chroni, ale 100% wodoszczelna nie jest i po pewnym czasie może po przemakać leciutko - ale to podejrzewam zależy od producenta.
Reasumując - polecam ;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windblouse z tego co mi wiadomo impregnowano jedynie w procesie produkcji. Impregnat ten z czasem się zużywał i - przynajmniej na mój stan wiedzy na dziś - ponownie nie dokonywano już impregnacji.
Co zaś do mojego egzemplarza to również stosuję się do tych zasad i w sumie przez 3-4 lata użytkowania Windblouse nie dała mi powodów do narzekań. Oczywiście może to być też kwestia producenta. Producentem mojej był Keith, a Windhose - z którymi bluza tworzy komplet - wykonujemy sami.

Poniżej zdjęcie z tegorocznej inscenizacji walk o Przełęcz Dukielską, gdzie odtwarzaliśmy żołnierzy 100 Dywizji Jegrów WH, który właśnie używali takich zestawów. Lało wtedy po prostu niemiłosiernie, błoto było wszędzie i anorak celująco zdał egzamin z wodoszczelności:

http://img838.imageshack.us/img838/9240/59170127219990532218396.jpg

P.S. Jeżeli planujesz zakup stricte cywilny" to kup sobie przylegający do sylwetki rozmiar, a jeżeli chcesz używać go do celów rekonstrukcyjnych to nie zapomnij o zapasie miejsca odpowiednim.

Pozdrawiam
Yuri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie