Skocz do zawartości

ID guzika Schneidemuhl?


PG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mała prośba do znawców tematu o ID i datowanie zamieszczonego guziorka. Na guziku widnieje jeden z wcześniejszych wariantów herbu miasta Schneidemuhl (Piła), na odwrocie trąbka pocztowa, napis FEINE QUALITY oraz litera M. Średnica 22 mm, oczko druciane, niestety zgięte :( Dodam że znaleziony również w granicach w/w miasta.
Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne tzw. Stadtwappenknopf - Guzik z herbem miasta, należący do np. służb komunalnych, urzędników miejskich czy przewoźników (tramwaje, dorożki, transport samochodowy etc.)

raczej z II-połowy XIXw.
przetrzyj sygnaturę oliwką, pałeczką kosmetyczną albo chusteczką, powinna się cała odsłonić.. wtedy może uda się określić dokładniej producenta.
pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Jestem w kropce z tym guzikiem, według rysunków herbu Piły (na załączonym rysunku) to będzie guzik ze Schneidemuhl, ale podobny herb ma niedaleki Złotów (Flatow) - kroczącego jelenia pomiędzy dwoma drzewami (drzewka mogły być dodane w okresie późniejszym?). Ktoś się aż tak pomylił?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna prośba przy okazji, obok wyszedł całkiem sporych rozmiarów guzik pruski. Średnica 30mm, oczko druciane, w orle widoczne inicjały FR. Czy to będzie rangowy z okresu panowania Fryderyka Wielkiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam! Mam pewne wątpliwosci co do przeznaczenia tego guzika jako stadwappenknopf? Po pierwsze przedstawiony na guziku jeleń" co prawda przypomina herb Piły,lecz znacznie różni się od niego-kształt poroża,postać. Przedstawiony jeleń bardziej pasuje mi do postaci daniela! Ponadto pierwszy raz spotkałem się aby I.C. Maedicke stosował trąbkę jako swoje logo.Na tej stronie http://www.pugoviza.ru/files/other_cut3.shtml?brit_liv_anim.shtmllogo. znalazłem kilka guzików podobnych do twojego.
Moim zdaniem jest to guzik cywilny, lub przeznaczony dla służby leśnej.Przecież to,że posiada niemieckie napisy i postać jelenia niekoniecznie musi oznaczać, iż został zrobiony dla urzędniaka miejskiego.Ale mogę się mylić!
Co o tym sądzi kol. Total. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem ale na moje oko to guzik dla lesnika-Pila slynela z duzej ilosci lasow i przemyslu drzewnego a co za tym idzie lesniczych.Czy ten jelen jak na guzik z herbem miasta nie powinien byc np w tarczy? Bo tak to zwykly motyw jelenia...Pozdrawiam Vorax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie