Skocz do zawartości

decyzja o profesjonalizacji armii


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Warszawa (PAP) - Czas pokaże, czy decyzja o profesjonalizacji armii była słuszna - powiedział w środę prezydent Lech Kaczyński podczas pożegnania odchodzących do rezerwy żołnierzy zasadniczej służby wojskowej jednostek podległych dowództwu garnizonu Warszawa.

Podkreślił przy tym, że decyzja o odejściu od armii z poboru i zastąpienie jej zawodowymi siłami zbrojnymi nie zapadła tylko w Polsce, bo także inne europejskie kraje robią podobnie.

Kiedy jest armia niezawodowa, to wtedy są zasoby (ludzkie - PAP). W obecnej sytuacji będzie znacznie trudniej" - uważa Lech Kaczyński. Podkreślił jednak, że jest przekonany, iż polskie siły zbrojne będą w nowych warunkach tak samo jak wcześniej zdolne do wykonywania swoich zadań, zarówno w warunkach pokoju, jak i w innych warunkach - gdyby takie się zdarzyły".

Przez całe pokolenia służba wojskowa była normalną częścią życia młodego mężczyzny. Nie sądzę, żeby im to źle robiło" -
powiedział zwierzchnik Sił Zbrojnych. Dodał jednak, że armia zawodowa może spełniać wyższe warunki jeśli chodzi o
wyszkolenie na co dzień" niż wojsko z poboru. Przypomniał, że on sam był w czynnej służbie wojskowej, przez cały okres studiów.

1. Czyli powiedział tak, dokonaliśmy razem z parlamentem zmiany tak eksperymentalnie i sie zobaczy co będzie.
2. Co to jest czynna służna wojskowa na studiach, czy to picie browaru na nudnych wykładach jest? Ja nie byłem w takiej służbie czynnej.
Napisano
moim zdaniem mamy takie połóżenie geograficznie, że armia zawodowa niezda egzaminu w ewentualnym konflikcie.
Powód:
- wszystkie armie jakie napadały na nasz kraj przechodziły go ze wschody na zachód i odwrotnie bez żadnych problemów - armia zawodowa nie bedzie liczna więc niebędzie w stanie bronić kraju a tym samym samej sobie będzie podatna na okrążenie.
- 2 potencjalnych i odwiecznych wrogów Polski zawsze miało liczną armie poborową.
- jeśli będzie konflikt trzeba będzie na szybkiego szkolić rekrutów.

Powinno byś szkolenie poborowych ale intensywne i trwająco około 6 miesięcy.
Napisano
Na razie obowiązuje do odwołania decyzja Ministra Obrony Narodowej o całkowitym wstrzymaniu naboru do służby zawodowej, we wszystkich korpusach - szeregowych, podoficerów i oficerów, z powodu ostrych cięć finasowych w resorcie obrony. Zapowiadany wzrost deficytu budżetowego jeszcze pogorszy tę sytuację. Tak więc panowie profesjonalizacja armii w polskim wydaniu to na razie mrzonki. Był Prezydent, defilady, wielkie słowa, a za nimi kryje się pustka i nadchodzący problem - nie będzie już żołnierzy służby zasadniczej a nie ma pieniędzy na zawodowych. Gdyby nie warty cywilne już dawno nie byłoby komu pilnować koszar.
Napisano
W dzisiejszych czasach większość obywateli czyniących coś z tzwn. obowiązku wobec ojczyzny a na dodatek za darmo będzie działalność olewać , zasadnicza sł.wojsk czy jak kto zwał szkolenie poborowych będzie wyglądała jak krążący w internecie sławny apel kpt.Bednarza (Głuch,Wieczorek i reszta).Ponadto w wypadku ¨W¨ prawie każdy taki rezerwista będzie się jak może od wojaczki wykręcał i dekował.Wojsko zawodowe nie jest rozwiązaniem iealnym, napewno kosztownym ale innej drogi niestety niema, jeżeli Polska ma mieć wartościowe siły zbrojne nie ilościowo a jakościowo.
Napisano
Jest jeszcze jeden minus", o którym zaczęto mówić.

Ale od końca- jakiś czas temu uczelnie prywatne zaczęły lobbować za wyrównaniem ich szans finansowych wobec uczelni państwowych ( chodzi oczywiście o wyjęcie z budżetu kolejnych miliardów ).
Dziś głośno powiedziano dlaczego taka inicjatywa powstała- wraz ze zniesieniem poboru spora cześć płci męskiej już nie będzie uciekała przed wojskiem na uczelnie. W konsekwencji mniej studentów = mniejsze wpływy z czesnego. A dokładając niż demograficzny grunty rektorom zaczął się pod stopami palić...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie