Skocz do zawartości

AK - NOW - NSZ - ZJ


Rekomendowane odpowiedzi

Wieczorem sprawdzę zawartość tomu pokonferencyjnego o NSZ... . Będzie i Oziewicz, będzie chyba i bank w Częstochowie...
Pozdro!
PS. Sorry, teraz nie mogę go znaleźć. Gdybym miał jedną książkę, to by nie było problemu, a tak robię z domu bibliotekę... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to drążymy" dalej, a czy mogło się zdarzyć, że dwa razy trafił do kacetu! Za pierwszym razem zwolniony, a za drugim tak jak Piszesz !
Nie wydaje mi się aby, Stanisław Podlewski, w Przemarszu przez piekło", napisał takie legendy"?? W jakim celu by to zrobił ?
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41pp! Melduję się!
1) Bank.
G**** znalazłem. Tylko to, że akcję na Bank Emisyjny w Częstochowie 20 kwietnia 1943 r. wykonało NOW i NSZ, dowodzone przez ks. por. Feliksa Kowalika agłobę". Zdobyto wówczas bez strat własnych 3,6 mln złotych.
W/w akcję z przypisywało sobie miejscowe... AK!
Widziałem niedawno jakiś film dokumentalny, w którym (z tego co pamiętam) wypowiadał się chyba jakiś uczestnik akcji. Stąd moje info o tej dyspensie" dla księdza. Poszukam płytki CD!
Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
2) płk Oziewicz.
Według oficjalnego biogramu płk Oziewicz został aresztowany 9 czerwca 1943 r. na warszawskich Bielanach. Osadzony był na Pawiaku", skąd 5 października 1943 r. został wysłany do Oświęcimia. Do Flossenburga był ewakuowany w styczniu 1945 r. (Trzeciak padł w powstaniu, dokładną datę sprawdzę jutro). W kwietniu 1945 r. został uwolniony przez wojska amerykańskie, po czym przebywał w Niemczech a następnie we Francji. Dp Polski powrócił w 1958 r. Zmarł 10 stycznia 1966 r. w Gdyni.
Co do Podlewskiego, to powiem tyle, że napisano i opublikowano tyle bzdur, że szkoda gadać a one nadal żyją swoim życiem... . Może i w tym przypadku też tak było?
Sorry, tylko tyle. Raz jeszcze zaznaczam, że to nie mój teren, jednak trochę literaturę znam.
Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
No i teraz wszystko jasne! Przy okazji sprawdzenia daty zgonu wielebnego (Rozstrzelany wraz z grupą kapłanów 8 VIII 1944 po zajeciu przez Niemców ul. Senatorskiej na progu swego kościoła" - nawiasem mówiąc) wylazło przysłowiowe szydło z worka... .
Ad rem. Biograf Trzeciaka pisze tak: Udało mu się uwolnić z litewskiego internowania płk. Czesława Oziewicza, który powrócił do Warszawy i z poręczenia ks. Trzeciaka został przyjety do NOW (w 1942 został Dowódcą NSZ)".
Pozdro!
PS. Płk Oziewicz miał na imię IGNACY, Czesław to był jego pseudonim...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj
Rozstrzelany wraz z grupą kapłanów 8 VIII 1944 po zajeciu przez Niemców ul. Senatorskiej na progu swego kościoła", ...bym kłócił się o datę chyba to było troszkę później, no i ozwalono" cywilów, którzy schronili się w kościele.

Ale jedno mi nie pasi", jak płk Oziewicz przedostał się na Litwę !! gdy jeszcze 12.09.39 był na lewym brzegu Wisły /ranny/, że też, RKKA Go nie ogarnęła"!!, ale to jeszcze małe piwo". Jak Prałat wyciągnął" GO z Litwy, przez strefę okupacyjną RKKA.
Co by nie myśleć, to Prałat miał znajomości w Berlinie, ale raczej nie w moskiewskim NKWD.
Był d-cą Dywizji i go ie rozpoznano", w tych wędrówkach!
Ciekawe!
PS. A poco jechał na Litwę, na Węgry, Rumunię miał by bliżej!

Coraz ciekawiej!!

PS. Do Modów, to tylko pozornie" OT, zaraz będzie desant" na obszar /właściwy/ wątkowi.

No może jeszcze tak nie od razu bo, brakuje kilku cegieł.
Pozdrawiam.
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowglyn, a może tak dogadać się s kaskoldo;

RE: mjr. Edward Bilik d-ca I/41pp
ksklodo (71 / 14)
2009-06-07 21:47:59

Kronika 29 DP to maszynopis w zbiorach Wojskowego Instytutu Historycznego AON. Dzięki autorowi przygotowywanej pracy o jej ostatnim dowódcy, dysponuję kserokopią kroniki.
RE: mjr. Edward Bilik d-ca I/41pp
41pp (1100 / 33)
2009-06-08 07:47:32

Może trochę OT, ale czy praca, omawia postać płk. Ignacego Oziewicza ?? i czy może zawiera Jego dzieje okupacyjne! Było by to bardzo ciekawe !!
Pozdrawiam
GW
RE: mjr. Edward Bilik d-ca I/41pp
41pp (1100 / 33)
2009-06-08 07:53:00

Tylko to ewentualnie, już na inny wątek.
np. http://www.odkrywca.pl/ak-now-nsz-zj,653557.html#653557
Pozdrawiam
GW
RE: mjr. Edward Bilik d-ca I/41pp
ksklodo (71 / 14)
2009-06-08 08:35:54

Przygtowywana prca to pełna biografia Oziewicza
RE: mjr. Edward Bilik d-ca I/41pp
41pp (1100 / 33)
2009-06-08 09:11:14

Czyli rozumiem że, z wątkiem o jego pobycie" O. koncentracyjnym, i okolicznościach wyciągnięcie" Go z tego piekiełka" przez prałata kościoła św Antoniego, w Warszawie przy Senatorskiej /nazwiska nie pomnę/ w tej chwili. Wiem że prałat był uhonorowany" Złotym Orderem III Rzeszy, przez Adiego" w latach 30-stych.
Jeśli jeszcze się znajdzie" Jego działalność w NOW, NSZ, to może być ciekawie!!!!!!!
Przepraszam Moda za straszny" OT !!!!
Ale temat wymaga drążenia", szczególnie na forum Odkrywcy.
Tak mi się wydaje????
GW
...........
To też Ciekawe!
Pozdrawiam
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem na azwiedkie bojem", sklep muzyczny był w I al NMP /kupowałem tam organki z registrem, ok. 1963r/, ale ponad 40-lat temu, potem przeniesiony przez Panią K. na róg Nowowiejskiego i Waszyngtona i był tam ok. 5-latek, teraz tam jest mięsny".
Drogi Yeti, obawiam się że, ostatnia" Łączniczka NOW, Nam po prostu uciekła".
A znając życie, rodzina papiery" oddała na makulaturę.
Pamiętaj że, za oddaną makulaturę, mogłeś dostać kwit", pozwalający Ci na zakup, eglamentowanego" papieru toaletowego!!!!!!

To były piękne niezapomniane dni"
Pozdrawiam!
GW
PS. Piłka w grze, ściubimy" dalej !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41pp!
1) W sprawie daty śmierci wielebnego nic nie poradzę, takie są najnowsze ustalenia (2009 r.),
2) Jak płk Oziewicz przedostał się na Litwę!!". Może tak samo jak próbował ohater" gen. Olszyna-Wilczyński? No, pomiędzy 12 a 17 września było jeszcze kilka" dni,
3) Jak Prałat "wyciągnął GO z Litwy, przez strefę okupacyjną RKKA". Litwa graniczyła z Prusami Wschodnimi,nie trzeba było w drodze z Litwy przez Prusy pokonywać strefy okupacyjnej RKKA"...,
4) Nie patrz na modów". Wiedzę z tego zakresu czerpią oni z Wikipedii... ;),
5) Bardzo cenię sobie pubklikacje Ksklodo, jednak widzę tu pewną ściemę". WIH AON nie istniej od paru ładnych lat". Teraz to jest WBBH - zupełnie inny adres (z AON nie ma już nic wspólnego!),
6) Ostatni post (2009-06-15 18:16:12) to kompletna masakra! Czy coś Ci wycięto?
Pozdro!
PS. 1) Trzeba poczekać na biografię Oziewicza,
2) Aha, w CAW są kopie litewskich kwestionariuszy internowanych polskich oficerów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady, wuju... . Nie korzystam z Wiki od czasu, gdy moj koleś wstawił coś z 10 haseł zawierających m.in. nieprawdziwe informacje. Pelikany" łykają to do dzisiaj... ;)
Pozdro!
PS. To ja poproszę o "szerszą listę pytań..
myślę, iż wtedy łatwiej złożymy wszystko w jednolity wątek". Składamy, składamy, tyle że nie wszyscy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem na myśli raczej fakt, że jeżeli kogoś nie znasz, nie mów iż siedzi na wiki, bo akurat tutaj poważnie się mylisz..

Wyobraź sobie że jestem modem i nie muszę siedzieć na wikipedii, bo mam jeszcze świadków Września i okupacji dość blisko..
Sam raczej nie uważam tego tworu za encyklopedię czy wiarygodne źródło wiedzy..

Jeżeli chcesz, możemy wymienić kilka maili dotyczących partyzantki w okręgu częstochowskim, zahaczając o Brzeźnicę, Radomsko, Włoszczowę, Przedbórz.
w kwestii okolic Janowa/Złotego Potoku, mam info z pierwszej ręki, nie-książkowe.


ps. na przyszłość wymień nicki jeżeli posądzasz o wikipediowanie".
pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie