Jump to content

Festung Breslau zbiorowa mogiła ??


Recommended Posts

Na stacji Muchobór we Wrocławiu robotnicy znaleźli zbiorową mogiłę z czasów II wojny światowej
Marcin Torz
2009-05-06 09:06:04, aktualizacja: 2009-05-06 09:06:04

Szczątki nawet kilkunastu żołnierzy z czasów II wojny światowej znaleźli we wtorek robotnicy prowadzący wykopy tuż przy stacji kolejowej Wrocław-Muchobór przy ul. Otyńskiej.

Najprawdopodobniej pochowano tam żołnierzy niemieckich, którzy zginęli podczas walk o Wrocław w 1945 roku. Świadczy o tym wyposażenie, które znaleziono w mogile: m.in. pancerfausty czy resztki karabinu Mauser.

W dole były również naboje i granaty. Wyciągnięto także resztki oporządzenia: pas, buty i hełm.
- Co ciekawe, na miejscu znaleźliśmy wyposażenie tylko jednego żołnierza, a zwłok jest o wiele więcej - opowiada prokurator Piotr Kamiński z prokuratury Wrocław-Fabryczna.

Wszystko wskazuje na to, że w miejscu dzisiejszej stacji kolejowej znajdowało się stanowisko, na którym Niemcy bronili się przed nacierającymi na Wrocław od północnego zachodu Rosjanami.
Być może obroną w tym miejscu dowodził żołnierz Wehrmachtu, a pomagali mu ochotnicy, czyli cywile wcieleni do armii w ostatniej chwili. I dlatego znaleziono oporządzenie tylko dla jednej osoby.

Jednak nie można wykluczyć, że doszło do zbrodni. Być może niemieckich jeńców rozstrzelali Rosjanie, a ciała wrzucili do naprędce wykopanego rowu.
- O tym, jak było, nie można jednak jeszcze przesądzać. Teraz kości trafią do Zakładu Medycyny Sądowej - zaznacza Kamiński.

Tam naukowcy sprawdzą, ile zwłok znaleziono, a także ustalą, jaka była przyczyna śmierci. Jednak już dziś wiadomo, że w okolicy jest więcej ludzkich szczątków niż odkopano we wtorek. Prokurator Kamiński zapowiedział, że prace przy mogile będą kontynuowane. Bardzo prawdopodobne jest , że oprócz kolejnych kości pracownicy znowu natrafią na broń i amunicję.

Do rowu przy stacji na Muchoborze saperzy byli wzywani już w poniedziałek. Wtedy jednak znaleziono tylko jeden radziecki pocisk moździerzowy, ok. 100 metrów od mogiły.


http://www.polskatimes.pl/gazetawroclawska/stronaglowna/113530,na-stacji-muchobor-we-wroclawiu-robotnicy-znalezli-zbiorowa,id,t.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 16:40 06-05-2009
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information