Skocz do zawartości

Miejsce przechowywania głowic nuk.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam fascynatów zimnej wojny:)
zamieszczam mapkę z czeskiej strony do której link był ostatnio w wątku o Szumiradzie, z pytaniem: to miejsce to lotnisko Zegrze Pom.? Była to taka baza jak Brzeźnica?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Woytas, mniej więcej w tym miejscu widzę lotnisko Zegrze Pom. ale nie wiem czy dokładnie tam był ten obiekt (mapka jest bardzo niedokładna), no i druga część pytania czy to obiekt bliźniaczy do Brzeźnicy czy jakiś innego rodzaju. Jak wiadomo obiektów bliźniaczych do Brzeźnicy było wiele (byłem na dwóch)
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce były trzy bazy gdzie przechowywano głowice.
Sypniewo - Brzeźnica ; Templewo i Podborsko k.Białogardu.
To co jest zaznaczone na mapie to nie Zegrze Pom. a Podborsko.

W Zegrzu było (i jest nadal) lotnisko a cały bomboskład był w Rosnowie. Jednakże głowic tam nie mieli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem swoje źródło"....

Obiekty wybudowano w latach 1967 -1970: w Templewie niedaleko Trzemeszna Lubuskiego (Obiekt 3003), Brzeźnicy-Kolonii koło Jastrowia (Obiekt 3002) oraz Podborsku niedaleko Białogardu (Obiekt 3001). Polscy inżynierowie wojskowi zakończyli prace 30 stycznia 1970 r. Zachowały się trzy protokoły państwowej komisji odbioru i przekazania do eksploatacji zakończonej budowy. Potem obiekty przejęli Sowieci.
Każdy z kompleksów przypominał twierdzę. Mógł pomieścić 120 żołnierzy, 60 oficerów i techników. Na ich terenie znajdowały się po dwa składy materiałów wybuchowych i środków detonujących", budynki administracyjne i koszarowe oraz garaże i magazyny paliw.

Brzeźnica jest rozgrabiona ze wszystkiego co dalo sie ukraśc. O Templewie nie mam wiarygodnych danych. Za to Podborsko jest w stanie nienaruszonym! Wszystko zostalo na swoim miejscu poniewaz po wyprowadzeniu sie Rosjan ten teren zajął Zakład Karny w Koszalinie.
Co ciekawsze w Garnizonie Bałogard stacjonował 669 samodzielny dywizjon rakietowy. Przypadek?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie