Jump to content
  • 0

Sierżant, Przemyśl, lata 20te.


Regent

Question

Witam

Zostałem poproszony o ozszyfrowanie" żołnierza na rodzinnym zdjęciu.

[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1a37aff2f43a3f05.html][IMG]http://images50.fotosik.pl/92/1a37aff2f43a3f05m.jpg[/IMG][/URL]

Niestety nie dysponuję zdjęciem a jedynie taką sobie xerowką. Zdjęcie zostało zrobione prawdopodobnie na początku lat 20tych - tak wydedukowano na podstawie wieku dzieci. O żołnierzu wiem, że był jednym z Przemyskich Orląt" a samo zdjęcie zostało zrobione w Przemyślu. Był sierżantem.

[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3203b42b353d943f.html][IMG]http://images37.fotosik.pl/88/3203b42b353d943fm.jpg[/IMG][/URL]

Obrazek

Niestety ze szczegółami kiepsko. Nawet stopień kiepsko widoczny, ale fakt że ma na sobie kurtkę wz. 1919 oraz pas oficerski często noszony przez starszych podoficerów po służbie może potwierdzać sugerowany stopień sierżanta.

Na lewej kieszeni charakterystyczna odznaka pułkowa z pięcioma ramionami. Wewnątrz ciemne, obramienia jasne. To może być to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:18pp.jpg - odznaka w wikipedii przypisana 18temu pułkowi piechoty ze Skierniewic ale tenże pułk piechoty formowany był w 1918 roku w Rzeszowie i nosił ówcześnie miano 2 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej i od grudnia 1918 roku brał udział w walkach z Ukraińcami. Ziemia Rzeszowska czyli także Przemyśl to by pasowało do naszego sierżanta.

Odznaczenia:
- nad orderami słabo widoczny pasek - to na pewno Honorowa Odznaka za Rany czyli wstążka w barwach VM gwiazdkami oznaczającymi rany. Pewność stąd, że tylko tę odznakę noszono w ten sposób.

- jeden z orderów to z pewnie Krzyż Walecznych - wstążka z ciemnym grubym pasem po środku, i jasnymi po bokach. http://www.encyklopedia.puszcza-bialowi ... a/1211.jpg Dość popularne odznaczenie wśród frontowców, cenione, ale jednak nie tak honorne" jak VM.

- a następny?
Barwy wstążki mniej kontrastowe, ale też gruby pas po środku. Kombinowałem że może to być Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921
http://www.medal-medaille.com/images/PL152a.jpg
http://pl.wikipedia.org/wiki/Medal_Pami ... _1918-1921
Ale nie, bo ten wprowadzono w 1928, a zdjęcie jest z pierwszej polowy lat 20tych. Niestety nawet nie widać jaki kształt ma sam medal.

Niestety nie potrafię nic powiedzieć o ledwie widocznej odznace na prawej piersi.
Na mojej kserówce potrafię się dopatrzeć ukośnego jasnego krzyżyka. A może to miecz?
A może to przekrzywiona Gwiazda Przemyśla?
Jakiego typu odznaki noszono w tym miejscu? Może to nas naprowadzi...

I kolejna zagadka. Co to za naszywka na prawym rękawie?

Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu tych oznaczeń.
Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Krzyż Zasługi - a czy nie był on nadawany tylko cywilom?
Krzyżyk na prawej piersi - Korpus Dowbór Muśnickiego, to bardzo ciekawy trop. Nasz bohater był z Przemyśla, więc raczej nie był rosyjskim poborowym. Ale jeżeli do korpusu trafiali Polacy - jeńcy z CK armii to miałby szansę się w niej znaleźć. Hmm, ciekawe...
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o stopień to naramiennik nie wygląda na naramiennik sierżanta/wachmistrza. Pas dwubolcowy typu oficerskiego o niczym nie świadczy, kogo było stać to kupował i lansował się na zdjęciu.

Naszywka na prawym ramieniu to kąty za czas pobytu na froncie.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information