Skocz do zawartości

W księżycową jasną noc i Na zachodzie bez zmian.


lyle

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję jakiś opracowań bądź recenzji. Najlepiej autorskich. Pisze pracę maturalną na temat obrazów wojny. I w min posługuję się tymi dwoma książkami. Przeczytałam jej,ale chce mieć pewność dobrej interpretacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te ksiazki oprócz tego ze sa zdecydowanie antywojenne nie maja ze soba nic wspólnego

Jedna to rozpacz nad straconym pokoleniem ,zgnitym w okopach pierwszej wojny światowej
- jeśli rzeczywiscie przeczytałas ksiązke to proponuje jeszcze obejrzec film pod tym samym tytułem - jak wychwycisz różnicę o czym pisał pacyfista. homoseksualista Remarque a co podkreśił i uwydatnił w swym filmie reżyser Mann to raczej już nie będziesz potrzebować pomocy

Druga raczej ma tylko nieśc przesłanie bezsensownego wojennego zarzynania się nawzajem - ale nie lubię pisaniny Whartona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym oglądnąć film Na zachodzie bez zmian" Delberta Manna, o którym napisał Lokomotywa. Trzeba zaczepić o bezsens wojny i od razu przejść na różnice w interpretacji prozy i filmu. I pójdą konie po betonie. Zaczepić o końcowe sceny w wersji z 1930 roku (motyl - film niemy) i Manna ( śpiewający ptak).Komisja i tak będzie zachwycona, że Ci się chciało. Chyba, że trafisz na jakiegoś nawiedzonego kretyna. Też się zdarzają. Myśl o studiach.

P.S.
Dopiero niedawno doznałem olśnienia, dlaczego w w filmie z 1989 roku w scenie końcowej jest ten ptasi śpiew.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lyle- więcej wiary w siebie

jesli potrafiłas znależc to forum i zadać takie pytanie - na pewno jesteś osobą bardzo inteilgentną- czasmi to wystarcza do zdania matury
ale nie bierz tego na powaznie -lepiej sie solidnie przygotuj

takie tam rojenia starego trepa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerze mówiąć to się troche machnęłam z tematem,bo chciałam pisać bardziej o literaturze obozowej,lubię takie książki. Coś w rodzaju właśnie Medialonów i Opowiadań Borowskiego. Sądziłam,że w tym temacie będę też sie mogła jakoś ukierunkować,ale rozmawiałam z polonistką no i nie bardzo. Więc musiałam zmienić tok myślenia,bo na zmiane tematu było za późno. Wybrałam książki to się teraz będę męczyć. Szukałam recenzji jakiś,znalazłam trochę to się biorę do roboty niedługo. Jeszcze muszę zrobić prezentację multimedialną,bo polonistka powiedziała,że sobie nie wyobraża takiego tematu bez. Szkoda,bo ja sobie akurat to wyobrażam,hehe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że religia to indywidualna sprawa każdej osoby. Po co wystawiać za to stopnie?
Wolałbym maturę, na której pokazje się swoją wiedzę nabytą przez te 3 lata nauki a nie taką podczas której gada się przez 15 min. o pracy, którą jak się zdarza zrobił ktoś inny. Nawet zupełny nieuk może coś tam wydukać i zaliczyć. Matura w obecnej formie nie jest miarodajnym testem wiedzy maturzysty.
Ja swoją (maturę ustną z polskiego) świadomie olałem żeby lepiej zdać z innych przedmiotów. I nigdy nie żałowałem. Lepiej wyszedłem na tym od innych, którzy woleli mieć te 20 pkt - i tak nie branych się pod uwagę przy rekrutacji.
Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ta praca z polskiego też jest nie po drodze,bo czas pędzi nieubłaganie,maj się zbliża,a jednak takie coś trochę czasu zabiera. A i tak to raczej nic nie wynosi. W mojej klasie np. 75% kupuje pracę,więc to samo za siebie mówi już,że zbędne jest,gdyż nie jest sztuką nauczyć się recytować czyjejś pracy. A sprawy sumienia itd. to już inna sprawa,która nie podlega ocenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze pytania w związku z moim tematem.
Jakie proponowalibyście mi filmy ukazujące obrazy wojny? Mam połączenie literatury i filmu. Wybrałam dwa - Pianiste ( to chyba standard dla takich tematów ) i Lista Schindlera. Zastanawiam się czy może nie wymienić tego filmu drugiego na inny. Bardziej ukazujący typowe obrazy zniszczenia,wojenne,chociaż są ukazane obrazy holokaustu i sama nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm

Matura ustna w polskiego... temat rzeka.
Czy prace na temat literatury obozowej" są obowiązkowe ? Byłem pierwszym rocznikiem, który pisał nową maturę i już wtedy prace o dymach z Auschwitz" stanowiły znaczny odsetek. Chyba ktoś się w kuratorium i OKE za bardzo nakręcił, Lyle znam Twój ból, trzymam kciuki, chociaż temat dla mnie wyświechtany.

Filmy ukazujące obraz wojny - to zależy czy ma to być bezcelowość wojny jako krwawej jatki, tu polecam wymowny początek Saving Private Rayan" S.Spielberg/T.Hanks, ew. wyjątki z Kompanii Braci" tych że samych autorów. To nowe filmy, znane, wierne realiom, z wymownym autentyzmem. Czy raczej społeczno-duchowy aspekt ? Jak brzmi dokładnie Twój temat ?

Pianista, Schindler ok ale czy zawsze okrucieństwa WW II muszą oznaczą cierpienia Żydów? nie tylko oni chyba ginęli w tej wojnie. Z braku laku, domowego podwórka weźmy zanany Katyń" Wajdy. Komisja nie będzie się czepiać nieregulaminowych guzików przy nowiusieńkich mundurach, złych butów czy różnych stopni u tych samych postaci, a film na pewno zna i wie o co chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, z filmami ( i to sensownymi mniej lub bardziej nie ma, wg mnie problemu ).
Masz z jednej strony filmy polskie Eroica", Kanał", Katyń", klasycznych Kolumbów". Zza wielkiej wody masz kręcone z rozmachem Cienka czerwona linia", Król szczurów"... I parę filmów europejskich Stalingrad", Drezno", Lecą żurawie" :-)....

Do wyboru, do koloru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chyba wybiorę Katyń,bo już wcześniej myślałam o nim. Umieszczę króciutki fragment,kiedy Sowieci dokonują masowego mordu np w prezentacji i też inne krótkie odcinki i myślę,że będzie dobrze. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak. Zrobiłam tak już wcześniej,tylko się zastanawiałam,czy to idzie na maila,bo nie było tam żadnej wzmianki wyślij jako email. Po prostu wyślij wiadomość. Czasem jest na forum coś takiego jak skrzynka odbiorcza czy coś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie