Jump to content

ckm wz 30A


Recommended Posts

o ile mi wiadomo zewnętrznie nie różnił się od wz.30, natomiast zmiany dotyczyły poprawienia wytrzymałości komory nabojowej, iglicy, sprężyny podajnika, trzonu zamkowego, tylców i zatrzasku lufy, ponadto przekonstruowano suwadło, trzon zamkowy, urządzenie spustowe i tylce (tak podano w: A. Konstankiewicz, Broń strzelecka i sprzęt artyleryjski .., Lublin 2003, s.172 oraz tegoż autora - Konstrukcja broni strzeleckiej w Polsce w latach 1918-1939, Kwart. Hist. Nauki i Techniki 1981 nr 1, s.360) warto byłoby zestawić oba wzory (o ile wz.30a się zachował i czy miał zmienione oznaczenie) i porównać wymienione elementy; wersja ta występuje już w zestawieniu uzbrojenia na 1 VII 1938 r.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Drogi Krzysztofie!
Rysunek i owszem jest ale...go nie mam. Walczę jak lew wylniały aby mi go udostępniono. Jeśli zaś chodzi o samą konstrukcje to w jednym z dukumentów CAW-owskich jast napisane IN EXTENSO, iż miał on być chłodzony powietrzem (SIC!). No ale to dopiero po dopadnięciu rysunku będzie można ostatecznie stwierdzić.
P.Z.
Link to comment
Share on other sites

O ile sie grubo nie myle to Amerykance robili wersje chlodzona powietrzem wiec zapewne jest to mozliwe."


Nawet dwie: lądowy km M1919 i lotniczy M2.
U nas w istocie też produkowano chłodzoną powietrzem wersję ckm wz.30, tj. lotniczy km wz.33 i jego rozwinięcie wz.36.

W artykule w Poligonie 1/2006 Leszek Erenfeicht napisał o jakichś próbach z chłodzonym powietrzem ciężkim browningiem (kmks" - karabin maszynowy kompanii strzeleckiej"), co jak wynika z kontekstu miałoby być bliżej połowy lat 1930-tych, bo porażka ta miała dać asumpt do podjęcia prac nad ckm C.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information