Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Gebhardt

ckm wz 30A

Recommended Posts

Z dokumnetow zachowanych w IPiMGS wynika ze do rozpoczecia wojny wykonano 120 sztuk ckm wz 30A. Czy zachowaly sie jakies plany, zdjecia etc tego sprzetu? Czy sie czyms zewnetrznie wyroznial?

Share this post


Link to post
Share on other sites
o ile mi wiadomo zewnętrznie nie różnił się od wz.30, natomiast zmiany dotyczyły poprawienia wytrzymałości komory nabojowej, iglicy, sprężyny podajnika, trzonu zamkowego, tylców i zatrzasku lufy, ponadto przekonstruowano suwadło, trzon zamkowy, urządzenie spustowe i tylce (tak podano w: A. Konstankiewicz, Broń strzelecka i sprzęt artyleryjski .., Lublin 2003, s.172 oraz tegoż autora - Konstrukcja broni strzeleckiej w Polsce w latach 1918-1939, Kwart. Hist. Nauki i Techniki 1981 nr 1, s.360) warto byłoby zestawić oba wzory (o ile wz.30a się zachował i czy miał zmienione oznaczenie) i porównać wymienione elementy; wersja ta występuje już w zestawieniu uzbrojenia na 1 VII 1938 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Drogi Krzysztofie!
Rysunek i owszem jest ale...go nie mam. Walczę jak lew wylniały aby mi go udostępniono. Jeśli zaś chodzi o samą konstrukcje to w jednym z dukumentów CAW-owskich jast napisane IN EXTENSO, iż miał on być chłodzony powietrzem (SIC!). No ale to dopiero po dopadnięciu rysunku będzie można ostatecznie stwierdzić.
P.Z.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to bombowe odkrycie :). O ile sie grubo nie myle to Amerykance robili wersje chlodzona powietrzem wiec zapewne jest to mozliwe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O ile sie grubo nie myle to Amerykance robili wersje chlodzona powietrzem wiec zapewne jest to mozliwe."


Nawet dwie: lądowy km M1919 i lotniczy M2.
U nas w istocie też produkowano chłodzoną powietrzem wersję ckm wz.30, tj. lotniczy km wz.33 i jego rozwinięcie wz.36.

W artykule w Poligonie 1/2006 Leszek Erenfeicht napisał o jakichś próbach z chłodzonym powietrzem ciężkim browningiem (kmks" - karabin maszynowy kompanii strzeleckiej"), co jak wynika z kontekstu miałoby być bliżej połowy lat 1930-tych, bo porażka ta miała dać asumpt do podjęcia prac nad ckm C.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information