Jump to content

Moneta, żeton? Siedem i jedna druga i P. - ID


Recommended Posts

http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum19/30_001.jpg Był wątek z żetonem z tej serii o innym nominale, ale nie padło ID. Nota bene wątek założony przez kolege, ktory kopie w tej samej okolicy co ja:)

Link to comment
Share on other sites

30 kop=2 zł. zamawianie bicia żetonów opisanych tylko 1 literą jest trochę bez sensu (minimum to inicjały emitenta),zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem w firmach grawerskich nie były bite standardowe żetony z różnymi literami alfabetu , osoby których nie stać na zamówienie własnej emisji co wiązało się z kosztownym wykonaniem indywidualnych sztanc mogły sobie po dużo niższej cenie nabyć taki komplet np.z 1 literą nazwiska.żeton mógł być używany jako kelnerski w małym lokalu lub do rozliczeń w majątku czy fabryczce.
Link to comment
Share on other sites

Chyba na podobnej zasadzie produkowano guziki liberyjne z 1 literą ,wykonanie było standardowe a klijent mógł sobie dobrać guzik z pierwszą literą nazwiska http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum21/3_copy211.jpg
Link to comment
Share on other sites

Znalazłem stronę z żetonami. Jeden jest podobny, z emisji prywatnej, ale z nieustalonego majątku. Podobny, bo jednak sporo sie rózni, ale monogram P" bardzo podobny.

http://www.poszukiwanieskarbow.com/numizmatyka/zastepczy.html

Czyli dalej nie wiem co to za żeton z tym gotyckim P".

Link to comment
Share on other sites

Dostałem od znawcy maila, którego przytoczę:

Żetony z pojedyńczymi literami były w stałej sprzedaży w zakładzie np. Minchajmera tak jak guziki z popularnymi herbami szlacheckimi lub koroną szlachecką.

Nie wykluczone że żeton ten stosowany był w jakimś pobliskim majątku. Obecnie pewna identyfikacja jest nie możliwa."
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information