Skocz do zawartości

Pz.Kpfw. III ale wersje E-M kontra Polacy.


artur111bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji i -na co niestety nie ma chyba widoków- zdjęć panzera III wersje od E do M walczących z Polakami.
Ciężko coś znależć z walk we Francji (mi się nie udało).
Ciężko też jeżeli chodzi o walki w Afryce (nie mogę rozgryżć czy naprzeciwko pasa działania naszych w Tobruku stacjonowały Pz.Kpfw.III, nasi nie używali w Tobruku czołgów więc wychodzi ,że nie -panzer III na bank stacjonował naprzeciw czołgów z Tobruku).
Włochy to chyba nie ma szans (już długo szukam Tygrysów z Włoch , z którymi walczyli nasi)
Ciężko też jeżeli chodzi o Francję 44.
Może ktoś się spotkał tym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokladniej o co chodzi, o jakie badz III-ki z Afryki, ktore sie zaplatac mogly w okolice dzialania Polakow? Czy jakies konkretne? No i daty, miejsca.
Mam kilkanascie pozycji anglojezyczny dot walk w Afryce, w tym 4-5 magazynow wydanych w okresie wojny, to moge poszukac, tylko musze wiedziec czego.
Polecam tez bys przejzal kolekcjie internetowe fotek z Imperial War Museum, i archiwum australijskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mietek.Wszystko to przejrzałem.Nic nie znalazłem (albom ślepy).
O co dokladnie chodzi....chmm... spróbuję jeszcze raz:
O panzery III od wersji E , będące na wypsażeniu jednostek niemieckiej armii , z którymi to jednostkami i tymi czołgami WALCZYLI Polacy (nie dostali zdobyczne od np.Anglików )
No bij nie zabij nie potrafię prościej.
Jeżeli chodzi o Afrykę to z tego co sie naszukałem naprzeciw naszego odcinka linii obrony Tobruku nie stały jednostki pancerne.Może i zaplątały się tam jakieś czołgi niemieckie (własnie: może").

Na marginiesie:
O użyciu bojowym Pz.Kpfw. III z linku w Twoim pierwszym poście nie spotkałem żadnej informacji (wychodzi więc ,że nasi trochę pojeżdzili na nich -pewnie i nie na wszystkich, zapoznali się z nimi i ..tyle)
O przypadkach szkoleń naszych na sprzęcie niemieckim trochę wiemy.

Co do Francji 1940 (a więc o walkach naszych z panzer III ale i z innymi czołagami) to (przynajmniej dla mnie) wogóle czarna dziura.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje polska relacja dotycząca zdobycia w sierpniu 1944 we Francji czołgu Pz.III. Z opisu wynika, że zdobyto Pz.Beob.Wagen III ( w opisie wozu informacja o drewnianej lufie). Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypisać ten czołg do pancernego pułku artylerii 12.SS Panzer Division. Tylko pytanie czy taki iby czołg" też jest w kręgu Twoich zainteresowań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mirosławie. Każdy Pz. III (zwłaszcza wobec skromności informacji) jest w kręgu mojego zainteresowania.Możesz podać żródło? Z gory dzieki.
Chmmm...Mietek...może tak: możesz mi przypomnieć , które jednostki niemieckie (wyposażone w czołgi) walczyły we Francji 1940 r z naszymi piechurami i/lub czołgistami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory nacisnełem nie ten klawisz -w książce są dwa zdjęcia niemieckich czołgów zdobytych przez polaków tylko nie znam modelu muszę się rozejrzeć co one zacz jednej pantery i panzerturma z linii gotów.jak je rozpoznam to się odezwę marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat pochodzi z książki Tadeusza Wysockiego 1 Polska Dywizja Pancerna 1939-1947. Geneza i dzieje"
Duże zdziwienie wywołał zdobyty niemiecki Panzer IV z drewnianą długą lufą, wyglądającą dokładnie jak armata czołgowa 75mm. Pierwszym błędnym wnioskiem było przypuszczenie, że Niemcom zabrakło uzbrojenia i udają, że mają dość czołgów na polu bitwy. Po dokładnym przyjrzeniu się stwierdzono, że jest to czołg dowodzenia. Wewnątrz wierzy było dużo miejsca, stół z mapami i radiem, wieszak na lornetkę..."
Opis ten dotyczy z pewnością wozu obserwatora artylerii na podwoziu Pz.III. Czołg obserwatora na podwoziu Pz.IV miał normalne uzbrojenie, nie atrapę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Artur przerzuciłem kilka rozdziałów dotyczą lata 1944 i aż do zakończenia wojny.rozdziały to pisane na bieżąco zapiski z walk na drodze do Ankony przykładowe nazwy to Chiaravalle,Crocette lipiec 1944,Metauro river,Cerasa wrzesień 1944,zdjęcia nie są po kolei tylko z z róznych miejsc od 1942 kiedy Tymieniecki był instruktorem u angoli w szkole pacernej jak jesteś z Warszawy to odezwij sie na priva pozd.marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie