Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Widd39

Pytanie o jednostkę saperów

Recommended Posts

Panowie,
Po długim czasie poszukiwania, obecnie łącznie 2 lata, udało mi się wreszcie znaleźć w rodzinnych dokumentach (ciężko je wyciągnąć od rodziny:), kwestionariusz weryfikacyjny do ZBOWIDu. W nim znajduje się poszukiwana przeze mnie jednostka. Wpis brzmi tak:

Dowództwo Obrony Warszawy 23/9 1939 r. Leg Nr 2226 z batalionu Saperów Nr 102 Obrona Warszawy. Dowódca Baonu (-) Wollner Tadeusz"

Czy ktoś może pomóc uściślić (pewnie chodzi o parkowy pluton nr 102) i podać mi jakiekolwiek informacje o jednostce?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam.

Chodzi o improwizowany 102 rezerwowy baon saperów.
Utworzony w Warszawie rozkazem gen. Rómmla z dnia 12.09.1939 r. Baon miał się składać z dwóch kompanii saperów (po 4 plut. każda), plutonu zmot, kolumny saperskiej.
Baon wchodził w skład odcinak achód" obrony Warszawy.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wielkie dzięki.
Dziadek podobno nie odnalazł jednostki z Modlina (podobno pancernej. Wiekiem pasował, że służbę zasadniczą odbył w latach 20-tych, więc jeśli to prawda z pancerną, to jako mechanik pewnie robił przy FT-17 albo samochodach). Wrócił do Warszawy i to by tłumaczyło czemu znalazł się w jednostce improwizowanej.

A czy ktoś wie cokolwiek więcej o walkach tej jednostki?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam.

102 bsap pojawia się w rozkazach jako zorganizowana jednostka dopiero 23.09.1939 r. Został skirowany wraz z innymi jednostkami na Pododcinek Północ" w celu umocnienia linii obrony. W OdeB Odcinka Zachód z 22.09 jeszcze go nie ma (jest natomiast 101 bsap podległy bezpośredni dcy Odc. Zach.). Natomiast w OdeB z 24.09 jest baon 102 a nie ma 101 i nadal podległość jest ta sama. Z tym, że jako dca figuruje kpt. Kurowski (dca sap. Odc Zach. i dca 101 bsap).

W pozostałych opublikowanych dokumentach 102 baon nie figuruje.
Małe sprostowanie dcą 102 bsap był kpt. rez. sap. Tadusz Wallner (awans w marcu 1939 r.).
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki! Jesteś wielki.

W przekazach rodzinnych figuruje także zdanie, że dziadek miał walczyć na odcinku na wysokości Pomnika Saperów. Nie znam Warszawy za dobrze. Może wiesz, jak się do tych odcinków obrony ma nieistniejący już Pomnik Saperów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przejrzalem relacje w IPiMGS, niestety, poza potwierdzeniem ze taki oddzial byl w O de B, relacji nie ma. Jest tylko jedna relacja z 101 baonu. Przy nastepnej okazji przejrze dokladniej czy nie jest ten baon wymieniony w relacjach dowodcow.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja dodam coś do historii 102 batalionu saperów. Odnalazło się to w rodzinie.

Legitymacja nr 2226 wystawiona 23.09.1939 roku dla plut. E.Strupczewskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podpis kpt. Tadeusza Wollnera (Wallnera)

Według relacji dziadka, którą odnalazłem w aktach Urzędu Kombatantów jednostka walczyła na Forcie Bema. W walkach ranny dwukrotnie w przedramię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie, mam prośbę o pomoc bardziej doświadczonej osoby w czytaniu akt wojskowych.

Chodzi ponownie o mojego dziadka w stopniu plutonowego.

1. Zgodnie z zaświadczeniem z CAW mój dziadek pełnił służbę w Wojsku Polskim w 1 batalionie saperów w Modlinie (...) pierwszy raz nazwisko w aktach znaleziono w dn.25.07.1930 r., a ostatni 10.08.1931 r. Daty rozpoczęcia i zakończenia służby nie znaleziono..."

3. Zgodnie z książeczką wojskową z 1959 r., która pokrywa się z przekazem ustnym...

- 10.09.1929 - 3 p.pancer. (chodzi oczywiscie o 3 bat.panc.)
- 27.10.1931 - plutonowy mech.regul.
- 1935 - 6 tygodni przeszkolenia na instruktora mechanika czołgów w 3 p.pancer.
- 1937 - 4 tygodniowe manewry na Pomorzu w 3 p.pancer. przeszkolony do instruktora mechanika czołgów (zapewnie ze względu na przyjęcie przez 3 bat. panc. wyłącznie czołgów 7TP i Vickers)
- 03.09.1939 - 101 p.Zmotor (zapewnie 101 Sam.Komp.Czołg - zgodnie z przekazem rodzinnym miał mobilizację do Maczka).

Zgodnie z przekazem ustnym skierowano go do Modlina, tam zmobilizowano, odwieziono do Warszawy, gdzie zostaje już w improwizowanej jednostce saperów, o której mowa była wyżej.

Jak to możliwe, że w okresie pełnienia służby zasadniczej jest jednocześnie w 1 batalionie saperów i w 3 batalionie pancernym? Czy ja coś źle interpretuję?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rzeczywiscie zagadka. Jedyne co mi trafia do glowy to ze byl na przeszkoleniu na pioniera ale rok lub wiecej to na to grubo za dlugi okres. No i po co by tak bogato wyksztalconego pioniera potem robili na mechanika? W jakim kontekscie jest zaswiadczenie z CAW'u; to znaczy, z jakich dokumentow sie wywodzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
We wniosku do ZBOWiDu (pisanym już prawie na łożu śmierci - cukrzyca, paraliż) w 1974 r. podyktował, że służbę wojskową odbył od 1932 r. w 1 Batalionie Saperów, co pokrywa się z zaświadczeniem z CAW. Pominął zupełnie fakt, że zaczął ją w 1929 r., ale w 3 batalionie pancernym.

Po tym jak archiwum PKP przesłało mi wczoraj ksero książeczki wojskowej, zgłupiałem kompletnie. Wychodzi na to, że ZASADNICZĄ służbę odbył w latach 1929-34, dosłużył się plutonowego mechanika instruktora, jednocześnie będąc plutonowym saperów, a potem w 1935 i w 1937 r. przeszkolony do obsługi czołgów 7TP i Vickers. W 1939 r. ma przydział do jednostki tankietek TKS (wystawianej przez 2 batalion z Żurawicy, a nie 3 batalion z Warszawy, który by jego jednostką), a i tak trafia do saperów...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gebhart, złożyłem już do CAW zamówienie na te akta z 1 batalionu saperów - może się coś wyjaśni, że to jakies przeszkolenie tylko.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information