Skocz do zawartości

Wojskowy Przeglad Historyczny i nie tylko - poszukuje publikacji.


brodaamor

Rekomendowane odpowiedzi

No, jest wreszcie postęp! A więc RELACJA, a nie PUBLIKACJA! Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie jest to różnica kolosalna (nawiasem mówiąc dla ludzi mających coś odnaleźć w jakimś archiwum, czy bibliotece również).
WIH? WBBH? A może po prostu CAW?
Pozdro!
PS. Aha, byłbym zapomniał. Rozwinięcie skrótu to: CENTRALNE ARCHIWUM WOJSKOWE. Wbrew (mylącej?) nazwie są tam również relacje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnienia Zieleniewskiego były publikowane w Wojskowym Przeglądzie Historycznym nr 3-4/1969 i 1/1971.
Jest jeszcze opracowanie o Zieleniewskim autorstwa Jerzego Mazurka w książce Ostatnie walki Wojny Obronnej 1939 roku na południowej Lubelszczyźnie" Warszawa 2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Wielkie

Brodaamor specjalne podziekowana za ksero żołnirskich wspomnień Henryka Krzyczkowskiego. List dotatł . Dzieki !

Cóż bardziej sprecyzować czego szukam, nie potrafię
są ta wypisy z pewnego opracowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 3 months later...
Witam,
poszukuję artykułu z Wojskowego Przeglądu Historycznego, Tom 18, Wydanie 1-2. Na books.google znalazłem interesujący mnie fragment. Jeżeli ktoś posiada całość artykułu i nie stanowi problemu to proszę o podesłanie. t. 18, nr 1-2 - 1973 fragment na stronie 240 interesuje mnie cały artykuł. Z góry dziękuję za pomoc.
D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 240. stronie WPH nr 1 z 1973 (rok XVIII) to możesz poczytać o działalności PPR, GL i AL w powiecie łęczyckim...

Może chodzi Ci o materiał autorstwa mjra w st. sp. Mariana Skierczyńskiego pt. 'Organizacja przepraw GO Śląsk" przez Wisłę pod Baranowem we wrześniu 1939'? O ile mię pamięć nie myli autor był dowódcą 23 górnośląskiego bsap, który tę przeprawę organizował (za co dostał VM 5. klasy).

W tym samym numerze jest też artykuł płka dypl. w st. sp. Mariana Porwita o działaniach SGO Narew" i GO gen. Kowalskiego, plus jeszcze jakieś listy do redakcji, więc musisz sprecyzować o co Ci dokładnie chodzi.

Pozdr.,
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Prawdopodobnie jest to tekst autorstwa Porwita lub W. Kowalskiego.

Poniżej fragment nie znanej mi relacji z tego numeru:
(...) Cofnęliśmy się samochodem do tyłu i pojechaliśmy, już w rozpoczynającym się brzasku, drogą na Cegłów-Latowicz-Seroczyn.
Przejeżdżając przez lasy w rej. Latowicz, widziałem mnóstwo porzuconego sprzętu motorowego, samochodów ciężarowych, pontonów, przyczep itp.
Pod SEROCZYNEM spotkałem rozwinięty w tyralierę pododdział 7 p. uł. (...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam, tym razem poszukuję takich oto opisów. Dziękuje za okazaną pomoc.
Damian

Nr.2/73 - Mgr.Włodzimierz Kozłowski - Na marginesie wspomnień dowódcy 33 DP rez. z września 1939 r

nr.1/1970 - mjr.w st.sp. Stefan Jellenta - Wrzesień 1 Dywizji Piechoty Legionów w oczach dowódcy baterii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Stare roczniki z lat PRLU byc może są jeszcze gdzieś w starych rupieciarniach jednostek. Ciekawszy był Wojskowy Przegląd Zagraniczny ( był merytoryczny). A PWL był dalszą kontynuacją politrukowskiej propagandy. Na WPZ pisało na okładce - Tylko dla oficerów Sił Zbrojnych PRL". Miałem tego tony - ale wypieprzyłem na śmietnik jak zmieniałem garnizon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie