Skocz do zawartości

Jestem Nowy, Znalazłem zdjęcia na strychu u teściowej


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

To jest mojej żony stryj. Podobno był w szkole podchorążych, w 1939r był wzięty do niewoli. ur.1920r. Gdzie mógł służyć? Podobno przeżył i był w Angli.

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Zdjęcie z niewoli niemieckiej. Kurtka mundurowa wz. 36 bez oznak stopni, spodnie bryczesy i wysokie buty wskazują prawdopodobnie na formację jezdną. Z tej fotki nic więcej się nie wyciągnie.
Ponieważ jednak był w niewoli proponuję kontakt z Muzeum Jeńców wojennych w Łambinowicach.
Napisano
Choć jeżeli to zdjęcie obozowe, to na odwrocie powinna być pieczątka cenzury obozowej - wtedy byłoby wiadomo, gdzie zrobiona fotka.
Napisano
Dudzin, czy Muzeum Jeńców ma takie dane o jeńcach 1939 roku?????????????????????????????????

Od dwóch lat próbuje znaleźć informacje o krewnych w niewoli 1939...
Napisano
Zasób archiwalny Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu to dokumenty dotyczące jeńców wojennych (głównie polskich), przetrzymywanych w latach II wojny światowej w obozach jenieckich na terenie III Rzeszy, a także ZSRR i w obozach dla internowanych na terytorium Litwy, Łotwy, Węgier, Rumunii, Szwecji i Szwajcarii. Razem około 10,5 tys. jednostek archiwalnych, tj. 50 metrów bieżących akt.

Zasób tworzą: trzy zespoły archiwalne – Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene (Biuro Informacyjne Wehrmachtu ds. Strat Wojennych i Jeńców Wojennych), Deutches Rotes Kreuz. Präsidium (Niemiecki Czerwony Krzyż. Prezydium) i Środowisko Podchorążych byłych Jeńców Wojennych; cztery zbiory zamknięte – Środowisko byłych Jeńców Wojennych Obozu Dössel (Klub Dösselczyków), Zbiór Józefa Kobylańskiego, Akta Mirosława Zawodnego, Zbiór Edwarda Wolskiego oraz dwa zbiory otwarte – Materiały i Dokumenty, Relacje i Wspomnienia. Archiwum posiada ponadto mikrofilmy z dokumentacją z archiwów państwowych w Moskwie, Pradze i Freiburgu, cenną fototekę oraz wideo- i fonotekę, a także zbiór kartograficzny.

Więcej na ich stronie internetowej:
http://www.cmjw.pl/www/index.php
Napisano
Dziadka narazie znalazłem na listach Ausschwitz, mam kartę policyjną, listy przewozowe. Namierzyłem książeczkę wojskową i rzemieślniczą w archiwum PKP i muszę jeszcze do nich napisać i ją wydobyć.

Do tego PCK oraz Suchdienst nie mają danych. Okres niewoli pozostaje dla mnie niewiadomą. Dzięki za info. Już napisałem do nich.
Napisano
Widd CMJW to rewelacyjna sprawa. Co prawda sporządzenie kwerendy jest odpłatne (rok temu płaciłem coś koło 30zł), ale warto. W moim wypadku znałem tylko obóz i numer jeńca. Okazało się, że trafili dane w papierach niemieckich i róznież w Czerwonym Krzyżu. W efekcie poznałem full dane - imię, nazwisko, miejsce i data urodzenia, pułk, stopień, okoliczności dostania się do niewoli i przebieg jej samej. Coś w stylu CV tamtego żołnierza.

Co do zaś zdjecia Kaz41, to chyba jest oficer. Mundur wyraźnie spasowany, charakterystyczne spodnie i wysokie buty. Pewno więc Offlag jakiś.
Napisano
cześć z tyłu jest pieczątka; stalag IIa 27 gepruft ,trochę póżniej wstawię resztę fotek .jedna z dedykacją od dziewczyny chyba..
Napisano
Witam

kaz41 możesz zdradzić imię i nazwisko osby ze zdjęcia?
Jest spora liertatura zawierająca spisy osobowe kawalerii i artylerii, można w ten sposób zidentyfikować człowieka.

Jak się nazywał obóz ze zdjęcia?

Pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie