Skocz do zawartości
  • 0

bardzo dziwna łuska


miron1807

Pytanie

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam f35ifs trochę mi to zajęło ale szukanie się opłaciło.Ostatnio zadałeś pytanie co do mojej łuski
(Gdzie to ma jakąś kryzę?)więc odpisuję że jej nie ma ponieważ jest tam punktor przez który wtłacza się tłuszcz do
pocisku.Byłe dwie wersie tej amunicji moja pochodzi z 1860r.
Pochodzą większe i mniejsze wersie tego naboju.Po wystrzeleniu pocisku kołnierz łuska ulega rozszerzeniu.
Tak wyglądał karabin który strzelał amunicją stożkową.
.54 BURNSIDE / XCR 10 048 WLS 010 Burnside 54 / 10 048 WLS 010 XCR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nexo!w końcu odezwał się prawdziwy znawca tematu.Jesteś drugą osobą z tego wątku,która podeszła do tematu poważnie.Właściwie temat zakończyłem wczoraj i dałem sobie spokój,ponieważ straciłem nadzieje,czyżby już prawdziwi pasjonaci i znawcy wyginęli?Tak to jest jak zajmujemy się wszystkim i niczym.Ale wracając do sedna sprawy to wymiary są takie jak podajesz.Moja łuska została zmierzona suwmiarką
i wynosi dobre 23x9mm,tylko w moim pocisk drewniany jest złamany.3 takie sztuki zostały wykopane na Dolnym Śląsku niedaleko rzeki Odry wraz z innymi bardzo rzadkimi nabojami, o których nie podają żadne zródła(nie powinny nawet istnieć).
Dlatego ich nie pokazuję, gdyż wzięto by je za cały parasol.Zapraszam w przyszłości na moje wątki tylko prawdziwych znawców i kolekcjonerów amunicji karabinowej.
Z poważaniem miron1807.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie wydaję mi się żeby była to łuska.
To że ktoś Ci ją dał razem z garścią innych łusek niczego nie przesądza.
Gdzie to ma jakąś kryzę?? Na ten przykład.
Albo, jak sam napisałem ma kształt stożka. Z tego co widzę to ten stożek rozszerza się ku szyjce. Tak??
Wyobraź sobie jakby wyglądała komora nabojowa broni, która strzelałaby taką amunicją.

To nie jest łuska.
Raczej przychylałbym się do tego co napisał kolega Kopijnik2.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam! :) Dawniej łuski często używało się wielokrotnie, wypełniało się je prochem i oprawiało kulę po kilka razy. Zwłaszcza miało to miejsce w przypadku broni eleganckiej i myśliwskiej, czyli niewojskowej. Kilkukrotnego użytku była też niniejsza łuska, o czym świadczy jej stosunkowo solidna i dokładna budowa. Okrągłe drewienko, które widoczne jest na zdjęciu, służyło ochronie wewnętrznych ścianek łuski. Wewnątrz niego znajdował się czarny proch (być może był to gotowy element wraz ze spłonką, produkowany do napełniania łusek?).

Obecnie to drewienko może nieco dziwić, ale kiedyś nie było to niczym niezwykłym. Były nawet całe łuski" robione z tektury i podobnych materiałów:

http://www.cartridgecollectors.org/glossary.htm

Wewnątrz drewienka zachodziła przecież eksplozja czarnego prochu, a nie wybuchał pożar. Nie przeszkadzało więc w niczym użycie materiału z pozoru palnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z innymi bardzo rzadkimi nabojami, o których nie podają żadne zródła(nie powinny nawet istnieć0"

To bardzo ciekawe. Może jednak wrzucisz zdjęcia tych arcyciekawych łusek. Może i nie ma tu, jak to napisałeś prawdziwych znawców i kolekcjonerów amunicji karabinowej" ale napewno wszystkim szczęki opadną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację co do Burnsida, ale :)))
Kaliber tego karabinu to ok 14.5 a łuska ma długość ok 48mm. Dużo za dużo jak na Twój obiekt.
Co do kształtu stożka:
hmm w zasadzie celowo przemilczałem fakt, taki kształt łuski mogła mieć broń ładowana odprzodowo...:)))
Po za tym nie wiem czy taki karabin był używany w Polsce.

Ja nadal mam duże wątpliwości że jest to łuska, ale jak chcesz sobie nadal połamać nad tym głowę, to polecam pooglądać amunicję do Colta Navy .36:)))

Zresztą nie odzywam się już:)))

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie napisał f35jsf że można szukać(Colt Navy)
Myślałem że wiem wiele,ale moja wiedza jest niczym do Twojej i chylę czoła.Mam jeszcze kilka kodów różnej amunicji o których nie można znależć potwierdzenia.Może byś mi pomógł,ale już nie na forum.Jak poprzeglądam to czy mogę dać maila,raczej jutro bo jest tego za dużo do szukania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego suchy84 wysyłam 1 fotkę jest to mauser 7,92x57mm ze znanymi kodami,wszystko by się zgadzało tylko ta kryza bardzo wystaje.Jak byś mi znalazł karabin do tego,to bym był wdzięczny.Kiedyś szukałem i zbyt szybko zrezygnowałem a za Twoją pomocą doprowadził bym sprawę do końca i uzupełnił adnotację do mojej kolekcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie