Skocz do zawartości

Polski sanitariusz-1939


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam prosbe. Czy moze mi ktos pomoc w przygotowaniu sylwetki sanitariusza ( Polskiego) z 1939?? Chodzi mi o to co powinien z wyposazenia miec na sobie, czy powinien miec lopatke i ladownice? No i czy powinien miec bron krotka, a jesli tak to jaka?? Czy opaski z krzyzem na obu rekach czy tylko na jednej? Krzyz na helmnie czy bez?? Czyli ogolnie wszystko co moglo by mi pomoc, mile widziane zdjecia ;)

Pozdrawiam i prosze o pomoc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Na rekonstrukcjach faktycznie mozna odniesc takie wrazenie.

Natomiast wracajac do suzby zdrowia w przedwojennym WP:
Lekarz" byl oficerem.
Wystepowal w strukturze pulku, lub w strukturze odziałow sluzby zdrowia dywizyjnych i wyzej.
Nim ranny trafil do lekarza trwalo to troche.

W polu, bezposrednio na polu bitwy najnizsza jednostka organizycyjna towrzyszaca kompanii piechoty i niosaca pierwsza pomoc byla sekcja zlozona z 2 patroli sanitarnych.
Sklad patrolu sanitarnego to dowodca patrolu ( podoficer sanitarny) i 2 noszowych (sanitariusze)razem 3 osoby. Zasadniczo te role pelnili tylko mezczyzni. Kobiety mogly pelnic sluzbe na punktach opatrunkowych, w kolumnach sanitarnych, napewno zas pelnily w stacjach ewakuacyjnych i szpitalach.

wyposazenie patrolu sanitarnego to nosze, polowe torby sanitarne z zawartoscia, latarka patrolowa, manierka z woda dla rannych ( istnial speclany brezentowy noszak do manierki san., jednak nie zawsze chyba stsowany -patrz zdjecie Bolasa). Zadnej broni.
jesli odzial znajdowal sie w marszu sanitariusze patrolu ( jesli mowa o piechocie) posiadali ponad wymienione wczesniej rzeczy - tornistry i chelbaki z rzeczami osobistymi i prowiantem, hełmy, maski, pgaz.
Tyle widac z zewnatrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co moge poleciec: cenna lektura bedzie praca W.Rezmera Operacyjna organizacja szatbów w WP we wrzesniu 1939" jest to wspolczesna praca, ktora pozwala na jako takie zroumienie jak w owczesnym wojsku krecilo sie" zycie, sluzba, zaoparzenie itp
Dzieki tej wiedzy i jej zastoswaniu rekonstrukdja danych postaci nabiera wiekszego sensu.

Warto gromadzic przedwojenne prodreczniki czy poradniki sluzby sanitarnej - czytac, analizowac...

Byc moze wydano jeszcze cos intersujacegow temacie, a co polaca inni Koledzy,

Warto ogladac zdjecia zamieszczane w dziale WP II RP na tym forum pod katem Cie intersujacym - kopalnia dla czynienia obserwacji, wyciagania wnioskow.

Moze ktos jeszcze ze znanych Ci osob zaintersuje sie odtwarzaniem sanitariuszy w formie patrolu saniatrnego- we trzech latwiej kupic np nosze...

Wielu rekonstruktorow ucieszylo by sie mogac zobaczyc normalnie odtwarzany polski patrol sanitrny w akcji...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo ciekawy i w sumie dość mało znany, przez co w rekonstrukcji praktycznie nie istniejący w formie jak to miało w 1939 roku.

Zdjęć jest nieco, ale zwykle ciężko się połapać kogo widzimy na nich. Sanitariuszy widać zwykle pojedynczo, ciężko ocenić jaką dana osoba pełniła funkcję a było ich wiele.

Co do broni - temat również nie jest dla mnie jasny i nie zdecydowałbym się na jednoznaczne stwierdzenie że sanitariusze nie mieli broni. Być może mieli, ale tylko niektórzy z jakaś konkretną funkcją.

Obok prezentuje znaną fotkę - widać na niej elementy 8 lub 20 DP cofające się w 1939 roku spod Mławy. Widać fragment koumny sanitarnej, wóz z rannymi i paru sanitariuszy". Widać ładnie opaski, rożne konfiguracje sprzętu. Podoficer idacy ma pistolet. Słabo to widać na tym zdjęciu, które z resztą jest nieco obcięte - ale może ktoś znajdzie lepszą jakość ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeregowiec sanitarny - tak określano go w etacie posiadał: hełm, pas z bagnetem, maskę pgaz., chlebak, torbę szeregowca sanitarnego (m.in. oprócz materiałów znajdowało się tam dodatkowo mydło do mycia rąk), dwie manierki i oznakę narękawną czerwonego krzyża. Łopatek nie przewidywano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torba sanitarna na lewym boku, na lewym boku chlebak, na prawym maska wz. 32, jeśli puszka to chlebak i maska odwrotnie. Bagnet na lewym boku. Manierka w chlebaku. Tornister z płaszczem, lub przy stroju patrolowym płaszcza zrolowany przez ramię na prawy bok z przytroczoną menażką. Uwaga na opasce miał być numer zgodny z numerem w książeczce wojskowej - to wynikało z konwencji genewskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie