Skocz do zawartości
  • 0

stara machina


micho

Pytanie

Napisano

takie coś sobie rdzewieje (przynajmniej w lipcu jeszcze stało) teren pilnowany wiec chyba nie rozkradną. wygląda na kompletne. co to jest? może warto tym zainteresować jakieś muzeum?

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
dziękuję za szybką identyfikację i zainteresowanie.
w najbliższym czasie zamierzam napisac do wybranych placówek muzealnych.
jeden z użytkowników forum prosił o kontakt - Próbowałem się z Panem skontaktowac, jednak moje wiadomości wracają niedostarczone.
Napisano

takie coś sobie rdzewieje (przynajmniej w lipcu jeszcze stało) teren pilnowany wiec chyba nie rozkradną. wygląda na kompletne. co to jest? może warto tym zainteresować jakieś muzeum?

Napisano

Wyglada, że Pastuszek trafił w 10.

Zakład FRAMBS & FREU­DEN­BERG" to dzisiaj Świd­nic­ka Fa­bry­ka Pomp"

Napisano
Parowóz już dość się naosmieszałeś w tym dziale, nie zaśmiecaj ludziom wątków.
Dokładnie widać że to pompa, pytanie od czego.Podejrzewam że odwadniania kopalni, ale to zgaduję
Napisano
Parowóz stwierdził poniekąd trafnie, że lokomobila(chodzi o zasadę działania-silnik parowy napędzający jakąś inną maszynę), ale Pastuszek trafił w 10 :)

Pompa jest jak widać ulokowana na stałe, musiała tłoczyć wodę do jakiegoś większego obiektu(dawna fabryka, może coś z melioracjami, może jakieś gospodarstwo z dużą ilością zwierząt-do chlewów czy też stajni).

Na pewno możemy wykluczyć zwykłe gospodarstwa, które używały pomp ręcznych na swoje małe potrzeby. Rozpalenie w lokomobilu", utrzymanie tempa pracy, skład opału-wszystko sugeruje produkcyjne/fabryczne" przeznaczenie.

Micho teraz prośba do Ciebie-powiedz na jakim terenie stoi maszyna, (widzę że zdjęcie wyretuszowałeś" więc chociaż podpowiedz jaki to obiekt).



Padre.
Napisano


ad Święty82 - gdzie ty tam widzisz pompe do odwadniania , lokomobila na fundamencie mogła służyć do wielu spraw ,nie tylko do napedu pompy, trzeba by znać otoczenie tego miejsca aby to stwierdzic ,zresztą prawdopodobnie ie zawsze stała na tym fundamencie


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora mietek 11:43 14-11-2008
Napisano
Może nieprecyzyjnie napisałem... miałem na myśli nie odwadnianie a utrzymanie rowów przeciwpożarowych, innych hmm mokrych" miejsc, generalnie jeśli pompa pracowała, wodę można było kierować dowolnie, nawet do nawadniania. I jest to nawet prawdopodobne ze względu na przemysłowe gabaryty urządzenia, zapewne w jakimś folwarku jeśli nie w fabryce.
Napisano

ad Swięty 82
Nie zaprzeczam że ta lokomobila mogła służyć do napedu pompy lub nawet kilku pomp -ale to ze została wyprodukowana przez fabryke która teraz robi pompy to za mało aby to jednoznacznie stwiedzić

Na zdjęciach jest silnik parowy - widoczny jest doskonale regulator pary z cięzarkami oraz przekładnia ,koła pasowe i szaleniec
brak jest kotła , pompy do wody zresztą też


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora mietek 11:43 14-11-2008
Napisano
Maszyna zasilana parą z kotła, mogła napędzać inne maszyny poprzez przeniesienie napędu kołami, sprzężona z pompą ssąco-tłoczącą, zabezpieczona przed rozbiegiem przez takie ciężarki na obracającej się osi(widoczne na zdjęciu), które pod wpływem siły odśrodkowej otwierały zawór bezpieczeństwa spuszczający nadmiar pary.Głowy nie daje ale jak się fotki obejrzy to tak wygląda.Ładne cacko, ale więcej fotek w dobrej rozdzielczości bardziej nacieszyły by oko :).
Napisano
Na pewno warto zainteresować jakieś muzeum lub przynajmniej fundację zajmującą się obiektami kultury technicznej.

Najlepsze miejsce to chyba: http://www.muzeum.opatowek.pl/

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie