Jump to content

Księgi cmentarne- pytanie do kogoś mądrego


thureg

Recommended Posts

Witam!

Szukam jak najwięcej informacji o pewnym cmentarzu, który zlikwidowano w latach 70. Przypuszczam, że nie chowano na nim nikogo po wojnie. Obecnie w jego miejscu znajduje się park.
Wpadłem na pomysł, że księga cmentarna mi pomoże...

Moje pytania brzmią:
1. Czy jako zwykły obywatel mam prawo wglądu do takiej księgi?
2. Czy księga znajduje się w jakiejś parafii w mieście czy też może być gdzieś indziej (słyszałem, że po 50 latach taką księgę wysyła się, w moim przypadku do Wrocławia).
3. Jeśli 2 to prawda to gdzie szukać?
4. Może w urzędzie miasta dowiem się czegoś? Jeśli tak to u kogo?

PROSZĘ o pomoc, bo nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

§ 4. 1. Księga, o której mowa w § 1 pkt 2, zawiera:
1) numer ewidencyjny,
2) nazwisko i imię osoby lub osób pochowanych w grobie,
3) datę pochowania,
4) rodzaj grobu (ziemny lub murowany),
5) miejsce pochowania,
6) adnotację o wpisie nagrobka do rejestru zabytków.
2. Księga grobów prowadzona jest dla wszystkich grobów, a dane wymienione w ust. 1 dotyczą wszystkich zmarłych osób pochowanych w danym grobie.

§ 5. Spis, o którym mowa w § 1 pkt 3, zawiera:
1) nazwisko i imię osoby pochowanej na cmentarzu,
2) miejsce pochowania,
3) numer ewidencyjny.

§ 6. 1. Wpisów do księgi, o której mowa w § 1 pkt 1, dokonuje się nie później niż w terminie 7 dni od dnia pochowania osoby na cmentarzu.
2. Wpisów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w kolejności przyjęcia zwłok do pochowania na cmentarzu.

§ 7. Numerację wpisów do ksiąg, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, rozpoczyna się na początku roku kalendarzowego od numeru 1 i kończy się numerem nadanym ostatniemu wpisowi w danym roku kalendarzowym.

§ 8. Spis, o którym mowa w § 1 pkt 3, sporządza się na podstawie zamkniętej księgi wieczystej osób pochowanych na cmentarzu.

§ 9. 1. Wpisy w księgach cmentarnych dokonywane są pismem ręcznym w sposób staranny, czytelny i trwały. Pisownia poszczególnych wyrazów nie może budzić wątpliwości i powinna być zgodna z obowiązującą normą ortograficzną, z wyjątkiem pisowni nazwisk, która może uwzględniać również pisownię tradycyjną, używaną przez osobę noszącą określone nazwisko.
2. W księgach cmentarnych nazwiska i imiona osób oraz nazwy miejscowości wpisuje się w pełnym brzmieniu bez skrótów. Nazwy miejscowości wpisuje się ponadto w brzmieniu obecnie obowiązującym.
3. Nazwę miejscowości położonej za granicą wpisuje się w księgach cmentarnych w pisowni oryginalnej w alfabecie łacińskim. Obok nazwy miejscowości można wpisać w nawiasie nazwę państwa.
4. Pomyłki powstałe przy dokonywaniu wpisów do ksiąg cmentarnych wykreśla się linią ciągłą w sposób uniemożliwiający odczytanie wyrazu wykreślonego. Prawidłowe brzmienie wyrazu wykreślonego wpisuje się w rubryce uwagi".

§ 10. 1. Nazwiska do ksiąg cmentarnych wpisuje się w pierwszym przypadku liczby pojedynczej, bez zwyczajowo używanych nazwisk z przyrostkami w formie żeńskiej: -owa, -ina, -ówna, -anka.
2. Nazwiska zakończone na: -ski, -cki, -dzki wpisuje się z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego, w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny.
3. Nazwisko w postaci przymiotnika wpisuje się do ksiąg cmentarnych z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego, w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny.
Link to comment
Share on other sites

cd... może Ci się uda...

Ewidencja grobów (księgi cmentarne)

Zarząd cmentarza zobowiązany jest do prowadzenia odpowiednich ksiąg cmentarnych tj.:

* księgi wieczystej osób pochowanych na cmentarzu. Powinna być ona ułożona w układzie rocznikowym i zawierać: nazwisko i imię osoby pochowanej, jej nazwisko rodowe, stan cywilny, datę i miejsce urodzenia oraz zgonu, przyczynę zgonu, imiona i nazwiska rodziców, wiek, datę pochowania, miejsce pochowania, datę przeniesienia do innego grobu w przypadku ekshumacji, numer ewidencyjny, rodzaj grobu, informacje o osobach uprawnionych do dokonywana pochówków.

Dane te powinny być wpisywane na podstawie karty zgonu, którą zarząd cmentarza powinien przechowywać przez okres do 30 lat.

Wpisów dokonuje się nie później niż 7 dni od pochówku.

Księga zostaje zamknięta wraz z ostatnim pogrzebem w danym roku kalendarzowym.
* księgi grobów, zawierającej: nazwisko i imię osoby pochowanej w danym grobie, datę pogrzebu, dane o rodzaju grobu, miejscu pochowania, adnotacje o wpisie nagrobka do rejestru zabytków

Księga ta powinna być prowadzona dla wszytkich grobów.
* alfabetycznego spisu osób pochowanych na cmentarzu w układzie rocznikowym, zawierającego: nazwisko i imię danej osoby oraz miejsce jej pogrzebania.

Należy dbać o czytelność i poprawność ortograficzną wpisów w księgach. To ostatnie zalecenie dotyczy przede wszytkim pisowni nazwisk, które powinno się ujednolicać do mianownika liczby pojedynczej oraz zrezygnować ze zwyczajowych końcówek typu -ówna, -owa. Ujednoliceniu podlegają tez nazwy miejscowości.

Każdy wpis powinien być potwierdzony podpisem uprawnionej do uzupełniania ksiąg osoby.

Księgi cmentarne przechowuje się bezterminowo w pomieszczeniu zabezpieczającym je od zniszczenia. "
Link to comment
Share on other sites

księga cmentarna zakładając że jest to cmentarz kato/ewangielicki o ile sie uchowała to jest na najblizszej plebani -poprosisz ksiedza i jak będzie miał dobry humor to ci pokaże
od przedwojennych cmentarzy komunalnych -księgi są w urzędach gmin
Link to comment
Share on other sites

zapytaj Diecezję, pod którą podlegał cmentarz (jeśli był katolicki-parafialny), zarząd miasta jeśli był komunalny, lub odpowiedni związek wyznaniowy jesli należał do nich. Każda z tych instytucji / organizacji/ obowiązana jest prowadzić archiwum. Bądź uparty, bo diecezje są niechętne w udzielaniu pomocy.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information