Skocz do zawartości

Księgi cmentarne- pytanie do kogoś mądrego


thureg

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam!

Szukam jak najwięcej informacji o pewnym cmentarzu, który zlikwidowano w latach 70. Przypuszczam, że nie chowano na nim nikogo po wojnie. Obecnie w jego miejscu znajduje się park.
Wpadłem na pomysł, że księga cmentarna mi pomoże...

Moje pytania brzmią:
1. Czy jako zwykły obywatel mam prawo wglądu do takiej księgi?
2. Czy księga znajduje się w jakiejś parafii w mieście czy też może być gdzieś indziej (słyszałem, że po 50 latach taką księgę wysyła się, w moim przypadku do Wrocławia).
3. Jeśli 2 to prawda to gdzie szukać?
4. Może w urzędzie miasta dowiem się czegoś? Jeśli tak to u kogo?

PROSZĘ o pomoc, bo nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Pozdrawiam!
Napisano
§ 4. 1. Księga, o której mowa w § 1 pkt 2, zawiera:
1) numer ewidencyjny,
2) nazwisko i imię osoby lub osób pochowanych w grobie,
3) datę pochowania,
4) rodzaj grobu (ziemny lub murowany),
5) miejsce pochowania,
6) adnotację o wpisie nagrobka do rejestru zabytków.
2. Księga grobów prowadzona jest dla wszystkich grobów, a dane wymienione w ust. 1 dotyczą wszystkich zmarłych osób pochowanych w danym grobie.

§ 5. Spis, o którym mowa w § 1 pkt 3, zawiera:
1) nazwisko i imię osoby pochowanej na cmentarzu,
2) miejsce pochowania,
3) numer ewidencyjny.

§ 6. 1. Wpisów do księgi, o której mowa w § 1 pkt 1, dokonuje się nie później niż w terminie 7 dni od dnia pochowania osoby na cmentarzu.
2. Wpisów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w kolejności przyjęcia zwłok do pochowania na cmentarzu.

§ 7. Numerację wpisów do ksiąg, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, rozpoczyna się na początku roku kalendarzowego od numeru 1 i kończy się numerem nadanym ostatniemu wpisowi w danym roku kalendarzowym.

§ 8. Spis, o którym mowa w § 1 pkt 3, sporządza się na podstawie zamkniętej księgi wieczystej osób pochowanych na cmentarzu.

§ 9. 1. Wpisy w księgach cmentarnych dokonywane są pismem ręcznym w sposób staranny, czytelny i trwały. Pisownia poszczególnych wyrazów nie może budzić wątpliwości i powinna być zgodna z obowiązującą normą ortograficzną, z wyjątkiem pisowni nazwisk, która może uwzględniać również pisownię tradycyjną, używaną przez osobę noszącą określone nazwisko.
2. W księgach cmentarnych nazwiska i imiona osób oraz nazwy miejscowości wpisuje się w pełnym brzmieniu bez skrótów. Nazwy miejscowości wpisuje się ponadto w brzmieniu obecnie obowiązującym.
3. Nazwę miejscowości położonej za granicą wpisuje się w księgach cmentarnych w pisowni oryginalnej w alfabecie łacińskim. Obok nazwy miejscowości można wpisać w nawiasie nazwę państwa.
4. Pomyłki powstałe przy dokonywaniu wpisów do ksiąg cmentarnych wykreśla się linią ciągłą w sposób uniemożliwiający odczytanie wyrazu wykreślonego. Prawidłowe brzmienie wyrazu wykreślonego wpisuje się w rubryce uwagi".

§ 10. 1. Nazwiska do ksiąg cmentarnych wpisuje się w pierwszym przypadku liczby pojedynczej, bez zwyczajowo używanych nazwisk z przyrostkami w formie żeńskiej: -owa, -ina, -ówna, -anka.
2. Nazwiska zakończone na: -ski, -cki, -dzki wpisuje się z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego, w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny.
3. Nazwisko w postaci przymiotnika wpisuje się do ksiąg cmentarnych z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego, w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny.
Napisano
cd... może Ci się uda...

Ewidencja grobów (księgi cmentarne)

Zarząd cmentarza zobowiązany jest do prowadzenia odpowiednich ksiąg cmentarnych tj.:

* księgi wieczystej osób pochowanych na cmentarzu. Powinna być ona ułożona w układzie rocznikowym i zawierać: nazwisko i imię osoby pochowanej, jej nazwisko rodowe, stan cywilny, datę i miejsce urodzenia oraz zgonu, przyczynę zgonu, imiona i nazwiska rodziców, wiek, datę pochowania, miejsce pochowania, datę przeniesienia do innego grobu w przypadku ekshumacji, numer ewidencyjny, rodzaj grobu, informacje o osobach uprawnionych do dokonywana pochówków.

Dane te powinny być wpisywane na podstawie karty zgonu, którą zarząd cmentarza powinien przechowywać przez okres do 30 lat.

Wpisów dokonuje się nie później niż 7 dni od pochówku.

Księga zostaje zamknięta wraz z ostatnim pogrzebem w danym roku kalendarzowym.
* księgi grobów, zawierającej: nazwisko i imię osoby pochowanej w danym grobie, datę pogrzebu, dane o rodzaju grobu, miejscu pochowania, adnotacje o wpisie nagrobka do rejestru zabytków

Księga ta powinna być prowadzona dla wszytkich grobów.
* alfabetycznego spisu osób pochowanych na cmentarzu w układzie rocznikowym, zawierającego: nazwisko i imię danej osoby oraz miejsce jej pogrzebania.

Należy dbać o czytelność i poprawność ortograficzną wpisów w księgach. To ostatnie zalecenie dotyczy przede wszytkim pisowni nazwisk, które powinno się ujednolicać do mianownika liczby pojedynczej oraz zrezygnować ze zwyczajowych końcówek typu -ówna, -owa. Ujednoliceniu podlegają tez nazwy miejscowości.

Każdy wpis powinien być potwierdzony podpisem uprawnionej do uzupełniania ksiąg osoby.

Księgi cmentarne przechowuje się bezterminowo w pomieszczeniu zabezpieczającym je od zniszczenia. "
Napisano
księga cmentarna zakładając że jest to cmentarz kato/ewangielicki o ile sie uchowała to jest na najblizszej plebani -poprosisz ksiedza i jak będzie miał dobry humor to ci pokaże
od przedwojennych cmentarzy komunalnych -księgi są w urzędach gmin
Napisano
zapytaj Diecezję, pod którą podlegał cmentarz (jeśli był katolicki-parafialny), zarząd miasta jeśli był komunalny, lub odpowiedni związek wyznaniowy jesli należał do nich. Każda z tych instytucji / organizacji/ obowiązana jest prowadzić archiwum. Bądź uparty, bo diecezje są niechętne w udzielaniu pomocy.
Napisano
Na cmentarzu w Lubaniu zachowała się oryginalna poniemiecka księga pochówków, prowadzona przez prawie 100 lat. Warto więc poszukiwania zacząć od zarządcy miejscowego cmentarza.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie