Skocz do zawartości
  • 0

Napoleonski Guzior do Id


mordex

Pytanie

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Panowie :)
Znaleźliście guziki zasłużonego pułku!

111 Règiment d'Infanterie de Ligne

(straty oficerów - 159)

W r. 1793 zawiązany 111 pułk piechoty.
W latach 1794 - 1802 wykazywana 111 półbrygada piechoty liniowej.
w r. 1803 przemianowana na 111 pułk piechoty liniowej.

Na kampanię Wielkiej Armii 1805 r. pułk złożony z Włochów z Piemontu pomaszerował jako oddział III korpusu marszałka Davouta, dywizji gen. Frianta. Pod Austerlitz walczył w rejonie wsi Sokolnice. W r. 1806 skrwawił się mocno w całodzienej bitwie pod Auerstedt (26 oficerów hors de combat czyli wyłączonych z walki); później wystąpił na ziemiach Polski, lecz tylko w pomniejszych potyczkach. W kampanii naddunajskiej 1809 r. bił się pod Eckhmuhl, Aspern - Essling i Wagram. W r. 1812 należał do I korpusu marszałka Davout, do dywizji gen. Compansa i uczestniczył w bitwach pod Borodino (27 oficerów zabitych i rannych), Wiaźmą i Krasnem. W latach 1813 i 1814 bronił pod Davoutem Hamburga, gdzie stracił 14 oficerów. W kampanii Armii Północy 1815 r. należał do IV korpusu gen. Gerarda, do dywizji gen. Bourmonta (a po zdradzie tego ostatniego gen. Hulota). Walczył pod Ligny (13 oficeró zabitych i rannych), a potem ścigał z marszałkiem Grouchym Prusaków.
Rozformowany w 1815 r. odtworzony w 1870 r. - ale to już inna historia.

PG - dzięki za lokalizację Twojego guziczka,

pozdro Panowie i gratulacje znaleziska :)


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 10:45 14-10-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno jest to rzymska 3"? Bo według mnie to raczej 111" czyli guzik 111 Règiment d'Infanterie de Ligne a więc 111 pułk piechoty liniowej Wielkiej Armii Napoleona I.
Jutro napiszę Ci coś więcej o tej jednostce.
Gdzie mniej więcej trafiony?


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 22:04 13-10-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam pod Szczecinem:) nom ciezko orkreslic czy to rzysmka 3, chodz znalazlem podobny bardzo guziczek (wklejam zdjecie) - chodz roznia sie ukladem o góry. I moje Cyferki jakby Grubsze ale to tylko moje spostrzezenie, Jesli nie występuja takie guziczki z Rzymska III to zapewne mój taki nie jest, Dzieki Bardzo Pomsee będę czekal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie