Skocz do zawartości

Henryk Talar zagra Stalina


Swiety82

Rekomendowane odpowiedzi

Taka ciekawostka ze wschodu......


Obraz, którego fabuła trzymana jest przez twórców w tajemnicy, powstanie w Rosji, gdzie przebywa już również sam Henryk Talar. Na miejscu aktor przygotowuje się do roli oraz współpracuje ze specjalistami nad stworzeniem charakteryzacji, która upodobni go do sowieckiego dyktatora.

Andriej Maliukow początkowo szukał odtwórcy roli Stalin w Rosji, jednak żaden z aktorów, z którymi się spotkał się sprostał jego oczekiwaniom. W poszukiwaniu nowych twarzy trafił do Polski, gdzie poznał Henryka Talara.

Józef Stalin, a właściwie Josif Wissarionowicz Dżugaszwili (1878–1953) był Gruzinem, działaczem politycznym i przywódcą ZSRR. Studiował 5 lat w seminarium duchownym w Tyflisie (Tbilisi). W latach 1906-1908 kierował bolszewickimi tzw. akcjami ekspropriacyjnymi (napady na banki, transporty pieniędzy itp.) na Zakaukaziu. W latach 1908-1913 był kilkakrotnie aresztowany i zsyłany na Syberię skąd uciekał.

Po rewolucji lutowej został redaktorem "Prawdy. Był również jednym z organizatorów rewolucji październikowej oraz poparł W.I. Lenina w sporze dotyczącym zawarcia pokoju brzeskiego 1918.

Od kwietnia 1922 Stalin pełnił funkcję sekretarza generalnego Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików). Po śmierci Lenina został faktycznym dyktatorem ZSRR. W walce o władzę wyeliminował kolejno: L.D. Trockiego przy pomocy G.J. Zinowjewa i L.B. Kamieniewa, tych ostatnich przy pomocy grupy N.I. Bucharina, wreszcie Bucharina.

1929-1935 kierował procesem kolektywizacji rolnictwa i przyspieszonej industrializacji, którym towarzyszyła klęska głodu (pochłonęła miliony ofiar) oraz masowe zbrodnie i represje wobec wszystkich warstw społecznych i narodowości.
Czytaj dalej REKLAMA

W październiku 1934 zainspirował morderstwo S.M. Kirowa, które stało się pretekstem do wymordowania elity partyjnej i wojskowej podczas wielkich czystek. Ideologicznym uzasadnieniem terroru lat 30. była sformułowana przez Stalina teza o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę postępów budowy socjalizmu. Przez Międzynarodówkę Komunistyczną Stalin wywierał także przemożny wpływ na światowy ruch komunistyczny.

W 1939 r. zainicjował zbliżenie z III Rzeszą, którego rezultatem było zagarnięcie w 1939 przez ZSRR wschodnich terenów Polski oraz Estonii, Łotwy, Litwy, wschodniej Rumunii i Karelii (1940). Po agresji Niemiec na ZSRR w 1941 Stalin związał się sojuszem z Wielką Brytanią, a następnie z Stanami Zjednoczonymi. Podczas konferencji w Teheranie (1943), Jałcie (1945) i Poczdamie (1945) wywierał decydujący wpływ na ich postanowienia, rozszerzając systematycznie radziecką strefę wpływów i ustanawiając rządy komunistyczne w krajach Europy Wschodniej.

W 1945 r. otrzymał tytuł generalissimusa i bohatera ZSRR. Jego metody - terror, represje, morderstwa polityczne były stosowane we wszystkich krajach bloku komunistycznego.

Zmarł w niejasnych okolicznościach. Stalin był twórcą najbardziej ludobójczego, obok hitleryzmu, systemu XX w., wprowadził dyktatorski kult własnej osoby. Doprowadził ZSRR do statusu supermocarstwa. Jego politykę częściowo skrytykowano podczas XX Zjazdu KPZR w 1956. Rozpoczęta wówczas powierzchowna destalinizacja (ograniczana do demaskowania tzw. kultu jednostki) miała służyć utrwaleniu rządów nomenklatury partyjnej i trwała do końca istnienia KPZR i ZSRR."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie