Jump to content

Półmisek z szafy...


Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
druga jak wyżej
napiszę dodatkowo, że mam jeszcze jeden tylko ma datę 1940 i jest w lepszym stanie:) jeśli w lepszym może być:) półmiski są bardzo duże długość 40cm na 28 cm szerokości i świetnie zachowane znalezione w szafce w mojej piwnicy:)
dałem w moje odkrycia bo je odkryłem:) identyfikacja to rzecz drugoplanowa ale będzie miło wiedzieć co i jak
pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

Carski orzełek, producent z tego co odczytałem Kuzniecow, powyżej wybity numer 16.
Czy ktoś może mi powiedzieć co oznaczają litery nad i pod napisem Kuzniecow. Czy 16 to data produkcji? 1916 rok?
Jeżeli ktoś ma jakieś info o firmie to poproszę wiem tylko, że powstała w 1832 roku i z tego co wyczytałem istnieje do dziś. Więcej info na polskim necie nie znalazłem.
Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

MOSKIEWSKA FABRYKA PORCELANY KUZNIECOW rozpoczęła produkcję porcelany w 1832 roku. Kupiecka rodzina Kuzniecow w błyskawicznym czasie stworzyła wielki, europejski koncern porcelanowy. Porcelana KUZNIECOW zawsze wyróżniała się wdzięczną prostotą, mimo to jest uznawana na świecie za produkt wysokiej klasy, ciekawy w formie i zdobnictwie, a jednocześnie stosunkowo niedrogi w porównaniu z produktami firmy LOMONOSOV. Biel porcelany KUZNIECOW zawsze pięknie współgra z pozłoceniem i blaskiem glazury. W odróżnieniu od porcelany LOMONOSOV postawiono w zdobnictwie na akcent kolorów bardziej żywych i jaskrawych, z motywami folkloru i tradycji narodowej.

To tyle historii...
Co do stempla, szukałem, szukałem i odpowiedzi jednoznacznej nie znalazłem:) Na pewno Rosja Carska(symbol orła z berłem), czyli możemy przyjąć XXw., a więc możesz mieć rację z rokiem 1916. Poniżej stemple które znalazłem:
Link to comment
Share on other sites

Gniewkos rzuć okiem na tę aukcję: http://www.allegro.pl/item442399618_filizanka_z_rosji_carskiej.html

Stempel twój, motyw kwiatowy bardzo podobny do twojego(kwiatek u góry i więcej kwiecia na dole spodka), natomiast sprzedawca zaznacza że (...) starą filiżankę wykonaną w Rosji carskiej , tzw. niebieski Kuzniecow", czyli mógł być także czerwony Kuzniecow, moim zdaniem chodzi o linię produktu.
Mogli produkować zwykłą porcelanę(jeden rodzaj stempla), oraz droższą linię porcelany(powiedzmy że linia czerwona").

Zresztą Kuzniecow jest przede wszystkim znany z luksusowej i drogiej porcelany, a więc może trafiłeś część jakiejś droższej zastawy? :) Ja przeglądając szafkę mojej babci, znalazłem dużo Carl'a Tielsch'a, (jeden talerz robił za podstawkę pod donicę!), trochę Ćmielowa i inne, równie stare.
Pozdro!
Link to comment
Share on other sites

Firma istnieje od 1881 roku założona przez braci Augusta i Conrada Bauscher. fabryka zajmowała się do samego początku zaopatrywaniem hoteli i gastronomii w porcelanę. W 1895 roku otwarto filię w nowym Jorku. W 1911 roku firma opracowuje nową formę Stuttgart, która jest w sprzedaży do dziś. W okresie wojennym i powojennym firma zostaje włączona do Hutschenreuther AG.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information