Skocz do zawartości

WKZ /wojewódzki konserwator zabytków/ częstochowa


Leksendeadr

Rekomendowane odpowiedzi

nie znam, można linka prosić?

do przygody z piszczałką wracam po wielu latach, jestem niezorientowany co w trawie piszczy;

wyczytałem gdzieś, że są tacy WKZ w niektóych miastach, co są ludźmi" i takie zezwolenia wydają;
W zamian takie stowarzyszenie może się wykazać jakąś działalnością prospołeczną /tamci co dostali - otworzyli małą izbę pamięci/ , no i co ciekawsze znaleziska powinny trafiać do WKZ;

wiemy wszyscy, że wokół tematu robi się gorąco, a zimniej raczej nie będzie;
nikt chyba nie chciałby wjazdu na chatę :)

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol. Czlowieksniegu, nigdy szczerze mówiąc się nie zagłębiałem w temat, chodzi o ten obok kościoła na kamieniu, niedaleko tesco ?
Mieszkam w sumie dość niedaleko,ale nie było mi dane słyszeć historii związanych z tym terenem..
jak można to prosze na priv, moze coś się dopomoże :)
kol. Leksendeadr, oczywiscie nikt z nas nie chce wchodzic w konflikty z prawemm bynajmniej ja tak sądzę, ale nie wiem czy warto się starać w tej sprawie...
tak jak pisałem, sprawa ewentualnie na priv.
pozdrawiam!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 8total4- chodzi o cmentarz niedaleko Warszawskiej ( jadąc w kierunku centrum, położony po prawej stronie, za torami kolejowymi ). Kościół Na kamieniu jest po drugiej stronie gierkówki ( jeśli mnie pamięć nie myli ).
W sobotę byłem m.in. na tym cmentarzu- próbuję rozgryźć datę założenia. Najstarsze nagrobki mają daty z końca XIX wieku- 1888, 1894, itp. Inna sprawa, że jest tam straszny chaos- pomnik pomordowanych uczniów i nauczycieli ze Szkoły Handlowej ( bodajże 1940 ) otoczony jest nagrobkami z lat 60 i 70. A kwatera prawosławna to obraz nędzy i rozpaczy ( a chodzą wieści, że jej los już został przesądzony ).

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci uczniowie i nauczyciele zostali pomordowani w Apolonce k.Janowa, niestety nikt o prawosławne groby i zabudowania nie dba w tych częściach kraju ;/ widziałem w te wakacje jedną śliczną cerkiewkę-mauzoleum, która kilka lat temu została zdemolowana przez miejscowych, az do poziomu walających się tam ludzkich kości i potłuczonej warstwy podłogi z kafli..
Podeslę gg privem to porozmawiamy.
pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczniowie byli kolegami ze szkoły mojego Dziadka. Zawsze zapalaliśmy Im znicze a Dziadek ze łzami w oczach opowiadał.

Kurcze, życie na starość mnie zmusi, coby se gadulca wreszcie założył. Co za czasy :-)

P.S. Na obelisku katyńskim brakuje ( przynajmniej ) jednego nazwiska- porucznika, który uczył w tej szkole i został w Katyniu. Niestety, dziś już sobie szczegółów nie przypomnę i raczej Go nie zidentyfikuję.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie