bjar_1 Napisano 6 Wrzesień 2008 Autor Napisano 6 Wrzesień 2008 http://wiadomosci.onet.pl/1820312,11,item.html
coe Napisano 6 Wrzesień 2008 Napisano 6 Wrzesień 2008 A po co szukać, skoro dokładnie wiadomo gdzie znajdują się szczątki Schleswig-Holstein'a - pisałem o tym przy okazji wątku o tym okręcie.Jak podaje estońskie Muzeum Morskie, pozostałości okrętu leżą na pozycji N59°19'98 E023°31'97" 8-9 metrów pod powierzchnią.Okręt służył jako cel, a w latach 70-tych był złomowany.Wrak był już penetrowany przez ekipę estońskiego muzeum. Z większych elementów znaleziono silnik, ster, podstawę działa.
iron66 Napisano 6 Wrzesień 2008 Napisano 6 Wrzesień 2008 Na pewno przydał by się kawałek tego okrętu na Westerplatte,a nawet powiem że powinien się tam znależć-to byłby ciekawy eksponat.Pozdrowienia.
a.korbaczewski Napisano 9 Wrzesień 2008 Napisano 9 Wrzesień 2008 9.9.Gdańsk (PAP) – Ekspedycja o nazwie Sophie X zbadała zalegający u brzegów Estonii wrak pancernika Schleswig-Holstein. Wykonano dokumentację fotograficzną i filmową. Uczestnicy badali okręt w czasie pięciodniowej wyprawy, która zakończyła się w niedzielę. Dwóch wchodzących w skład załogi nurków sfilmowało wrak zalegający na dnie Morza Bałtyckiego kilkanaście metrów pod wodą, około 5 mil od brzegu na wysokości Tallina. Wrak jest w bardzo złym stanie, po kształcie można poznać, że niegdyś był to okręt, ale dziś przypomina on bardziej zbiór zalegającego od dawna w wodzie złomu" – powiedział dziennikarzom we wtorek na konferencji prasowej jeden z uczestników i organizatorów wyprawy, Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Celem ekspedycji o nazwie Sophie X (to kod radiowy pancernika Schleswig-Holstein z czasów jego służby w marynarce wojennej) było zbadanie stanu okrętu m.in. pod kątem ewentualnego pozyskania z wraku jakiegoś charakterystycznego elementu, który mógłby trafić do zbiorów Muzeum Westerplatte. Mieliśmy nadzieję, że znajdziemy – jeśli nie kotwicę, to może choćby fragment masztu czy np. śrubę. Chcieliśmy wówczas wystąpić oficjalnie do władz estońskich, za których zresztą wiedzą zorganizowaliśmy naszą ekspedycję, z prośbą o pozwolenie na zabranie tego elementu. Niestety, nie znaleźliśmy nic charakterystycznego" – stwierdził Wójtowicz -Podhorski. Do zasobów muzealnych ma trafić na razie dokumentacja filmowa z wyprawy Sophie X oraz pozyskany od prywatnego kolekcjonera album ze zdjęciami Schleswig-Holsteina z wyprawy wokół Afryki, która miała miejsce na przełomie 1937 i 1938 roku. Spróbujemy też odnaleźć jeden z dwóch dzwonów okrętowych, o którym wiemy, że został zdemontowany i zabrany ze statku" – stwierdził Wójtowicz-Podhorski. Organizatorami wyprawy Sophie X było gdańskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte (zbiera ono m.in. przedmioty związane ze Schleswig-Holsteinem) oraz Centrum Nurkowe Neptun" z Bydgoszczy. Nad ranem 1 września 1939 roku z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein padły strzały w kierunku Westerplatte. Zdarzenie to uznaje się za symboliczny początek II wojny światowej (niedawno ustalono, że kilka minut przed Westerplatte Niemcy zbombardowali miasto Wieluń). W końcu 1944 roku Schleswig-Holstein został zbombardowany przez lotnictwo u wejścia do portu w Gdyni i osiadł na płyciźnie. W 1947 roku Rosjanie przetransportowali okręt do Tallina, gdzie przez lata służył jako cel do różnego rodzaju ćwiczeń, a w końcu – to, co z niego zostało zatopiono. 1 września minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał w Gdańsku zarządzenie, na mocy którego powstanie Muzeum Westerplatte. Placówka ta ma być częścią Muzeum II Wojny Światowej. (PAP)
crolick Napisano 9 Wrzesień 2008 Napisano 9 Wrzesień 2008 Oświadczenie W związku z dzisiejszą konferencją prasową Pana Podhorskiego będącą zapisem z wyprawy nurkowej na wrak pancernika SCHLESWIG-HOLSTEIN pragniemy poinformować, że nasza wyprawa odbędzie się bez zmian. Mamy zgodę władz Estonii na wykonanie dokumentacji filmowej i zdjęciowej oraz nurkowanie na kilku wrakach leżących u jej brzegów, m.in. pancerniku SCHLESWIG-HOLSTEIN. Wyniki pierwszej polskiej ekspedycji na wraki Estonii będą prezentowane w postaci wystawy zdjęć oraz pokazu filmów w wielu miejscach Polski, w instytucjach partnerskich projektu, czyli muzeach i na kanale TVP Historia. Jednocześnie wyrażamy ogromne zdziwienie i zażenowanie, iż Pan Podhorski, z którym rozmawialiśmy o wyprawie, który znał nasz projekt i który miał w nim uczestniczyć, nagle organizuje konkurencyjną wyprawę we wcześniejszym terminie. Jesteśmy przekonani, że środowisko jednoznacznie oceni ten czyn.Aleksander OstaszRedaktor naczelnyMagazynu Nurkowanie"http://www.nurkowanie.v.pl/index.php?idn=n_sDjDAC6gQPXePV5WWA2QcHT&s=10&id=841
onezero Napisano 9 Wrzesień 2008 Napisano 9 Wrzesień 2008 http://www.tvn24.pl/-1,1564239,0,1,oto-schleswig_holstein-zobacz-unikalny-film,wiadomosc.htmlhttp://www.polskatimes.pl/dziennikbaltycki/stronaglowna/43222,okret-pozostanie-na-dnie,id,t.html
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.