Skocz do zawartości

Co ważnego odkryto dzięki poszukiwaczom z wykrywkami w Polsce i na świecie?


Wyro

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Potrzebuje argumentów do opisywanej już interpelacji europosła. Słyszałem, że w Anglii poszukiwacze wyczesali np. siekierki celtyckie ostatnio i muzeum brytyjskie odkupiło po cenie rynkowej. I super. Tego typu przykłady. Co możemy dać historii.

Prosze, podajcie kilka przykładów.

Pomóżcie tez z tym wątkiem i pytaniem:
http://odkrywca.pl/jak-oceniacie-zalecenia-w-sprawie-zasad-wspolpracy-wojewodzkich-konserwatorow-zabytkow-z-eksploratorami-,639942.html#639942
Napisano
Skarb wikingów

http://fakty.interia.pl/ciekawostki/news/ojciec-i-syn-znalezli-skarb-wikingow,947119

Pozdrawiam!
Ging
Napisano
Odnalazł skarb za pomocą wykrywacza metalu
Pewien poszukiwacz skarbów odnalazł przy pomocy wykrywacza metalu złoty krzyż datowany na VII wiek, którego wartość ocenia się na co najmniej 25 tysięcy funtów.
Eksperci uważają, że znaleziony na farmie rolnej w Nottinghamshire kilkucentymetrowy klejnot z 18-karatowego złota został wykonany z przetopionych francuskich monet z okresu dynastii Merowingów."

http://wiadomosci.onet.pl/1805323,69,item.html
Napisano
No i Polski przykład, swoją drogą, jak udało się temu poszukiwaczowi nie otrzymać wyroku??

Skarb ze Szczebrzeszyna
Nieopodal zamczyska w Szczebrzeszynie jeden z mieszkańców tego miasta znalazł skarb. Licząca ponad dwadzieścia siedem wieków kolekcja przedmiotów z brązu trafiła niedawno do Muzeum Zamojskiego
Wiosną 2003 r. Stanisław Pochopień ze Szczebrzeszyna wybrał się na poszukiwanie skarbów. To jego hobby od wielu lat. Zdarzało się, że znajdował drobne miedziane monety, nic wartościowego. Mimo to nie zrażał się niepowodzeniami. Także tego dnia nie spodziewał się wielkiego znaleziska. Wybrał się na pola niedaleko domu. Nieoczekiwanie „dzwonek” wykrywacza metalu zadźwięczał. Mężczyzna odkopał kilkucentymetrową warstwę ziemi i przeszedł go dreszcz. Zobaczył tajemnicze przedmioty pokryte patyną.
- Widywałem takie często na ilustracjach w albumach, czytałem o nich dużo. Wiedziałem, że pochodzą z epoki brązu - mówi pan Stanisław. – Czułem, że to coś niezwykłego. Nie mogłem uwierzyć, że to właśnie mnie się przydarzyło. Przecież tylu ludzi kręciło się wokół tego zamczyska. Było przeszukane na pewno wiele razy - nie kryje emocji mężczyzna.
O swoim odkryciu powiedział tylko żonie i kilkorgu przyjaciołom. Skarb oczyścili i postanowili zatrzymać. Po dwóch latach doszli jednak do wniosku, że więcej pożytku będzie, jeśli oddadzą go w wieloletni depozyt do Muzeum Zamojskiego.
- Dzięki temu skarb zostanie dokładnie zbadany, zabezpieczony przed niszczeniem i ludzie będą go mogli zobaczyć - tłumaczy pan Stanisław.
Kolekcja archeologa-amatora waży prawie kilogram. Składa się z czternastu elementów: siekierki z tulejką, czterech grotów oszczepów, dwu owalnych obręczy, dwu okrągłych zawieszek i pięciu bransolet.
Jerzy Kuśnierz, archeolog z Muzeum Zamojskiego uważa, że jest to kolekcja wyjątkowa.
- Jest to największa pod względem wagi surowca kolekcja zabytków kultury łużyckiej (pocz. 7 w. p.n.e.), jaka do tej pory została znaleziona na terenie Lubelszczyzny. Najciekawsze z punktu widzenia naukowego są owalne obręcze. Podobne były znajdowane ponad sto lat temu na terenie Ukrainy, m.in. w rzece Dniepr koło Perejesławia, na Wołyniu koło Łucka. Zwykle występowały parami, tak jak w przypadku tych znalezionych w Szczebrzeszynie. Ukraińscy i rosyjscy archeolodzy uważają je za części uprzęży końskiej - uchwyty postronków przymocowane do szlei. Dodatkową ciekawostką jest to, że w znalezionych przedmiotach jest wyjątkowo duża, jak na stopy brązu, domieszka srebra i arsenu. Dla naszego muzeum ta kolekcja jest bezcenna, również dla nauki przedstawia bardzo dużą wartość - ocenia Jerzy Kuśnierz.
Skarb znaleziony w Szczebrzeszynie można zobaczyć w Muzeum Zamojskim w stałej ekspozycji archeologicznej."

http://www.roztocze.com/index.php?option=com_content&task=view&id=807&Itemid=94
Napisano
Jakiś rok dwa temu kolesie odkopali w świetnym stanie miecz rzymski i to zgłosili, jak przeczeszesz forum to znajdziesz coś na ten temat. Poza tym masz tego ME 109 :D
Napisano
Odkryto że policja przychodzi o 6.00 rano ;-) a tak na poważnie to każde znalezisko nawet najmniej wartościowa moneta opowiada historię danego miejsca czy regionu. A leżąc w ziemi niestety milczy".

Pzdr
Napisano

Pewien anglik znalazł złotą monetę wartą 357 852 funtów!

nalazcą był Alan Jane, 60 letni mieszkaniec miasteczka Kempston. Alan często przechadzał się z wykrywaczem metalu w różnych miejscach."

to się nazywa fart:)

reszta na stronie:
http://www.katalogmonet.pl/unikalna_moneta_coenwulfa.html

Napisano
Jeśli się nie mylę to na mazurach, jakiś czas temu znaleziono sztandar (i bodajże jakieś dokumenty) carskiego pułku okrążonego przez Prusaków w czasie Iwś.
W jakiejś większej gazecie były nawet artykuły o tym.
Napisano
Polecam pozycję dostępną w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego - Wydział Historyczny, Instytut Archeologii,
W. Oksieńciuk, Metoda Lokalizacji Zabytków Metalowych w Archeologii z Zastosowaniem Wykrywacza Metali, Praca magisterska na kierunku archeologia, Warszawa, marzec 2005.
M.in. rozdziały: Kalkriese..., Hrabstwo Norfolk..., Z doświadczenia M.M. Andrałojć..., Z doświadczenia pracy autora, oraz Wady obowiązującego systemu prawnego, Rozwiązania prawne obowiązujące za granicą...

Wystarczy po przepisywać do interpelacji.
Polecam konsultację z archeologiem prof. A. Bursche z IAUW.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie