Skocz do zawartości

Blok meldunkowy z 1939.


ulan12

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos wie jak wygladal (wymiary, ilosc stron) i co
zawieral blok
meldunkowy uzywany w WP w 1939 roku. Bylbym wdzieczny
jezeli ktos, kto posiada taki blok moglby przeslac zdiecia
stron tego bloku. Chcialbym wykonac jego kopie
do uzytku, tzn; pisac w nim notatki, szkice sytuacyjne itp.
Kiedys widzialem taki orginalny czysty blok na Allegro,
ale po mojej pierwszej licytacji juz zostal sprzedany.
Chyba byly tam czyste strony, kratkowane oraz wzory stron
do zapisywania meldunkow sytuacyjnych.
Zreszta, takiego orginalnego bloku szkoda byloby uzywac do
robienia notatek.

Ulan12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupiłem zestaw dokumentów oddziału nazwanego apas Koni O.K. I" z kampani wrześniowej. Dokumenty są pisane częściowo na formularzach, częściowo na zwykłych kartkach w kratkę, a częściowo na czym popadnie; czyli np. na rewersie żołnierskiej gazetki ściennej. Myślę, że posługiwanie się w tamtych realiach zwykłym zeszytem w kratkę było dość prawdopodobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolekcj - tylko wez pod uwage ze twoja kolekcja to rezultat goraczki mobilizacyjnej (i zapewno przez to dla historyka nieslychanie wzbogacona!) w komisji, a zawodowy oficer ze swoim luks portfelem to co innego i podoficer z blokiem w chlebaku jeszcze cos innego. Wszystko zalezy od tego co kolega chce odtwarzac. Ale w zasadzie regulamin przewidywal ze meldunek bojowy ma byc napisany na standartowej kartce - po prostu zeby z jednej strony nie marnowac czasu piszac a z drugiej zeby odbierajacy mogl latwo znalezc potrzebne mu informacje. Kartka bloku z jednej strony miala pro-forma na napisanie meldunku a na rewersie byla pro-forma z kratka na szkic sytuacyjny. Do tego byly standartowe koperty. Oczywiscie byly drobne roznice zaleznie od okresu i producenta.

Jak normalnie w WP (w kazdym razie w teorii!) na wszystko miejsce i wszystko na miejscu :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, masz w 100% rację. Poza tym doskonale zdaję sobie sprawę, że nie o to chodzi w rekonstrukcji żeby założyć cywilną czapkę i powiedzieć, że i tak bywało. Sugeruję tylko, że do czasu odtworzenia bloku meldunkowego można się posługiwać zwykłym zeszytem, bez narażenia się na większy wstyd :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez oczywiscie, oboje mamy racje :)
He, he, moj dziadek, dca kompanii ckm, zmobilizowany juz po rozpoczeciu wojny, opowiadal ze jakis meldunek napisal na papierze toaletowym ktory moja babcia a jego zona na wojne jako maly luksusik mu sprokurowala (who says romance is dead? :).
A w koncu cywilne czapki tez sie zdarzaly np dzielny por Grodecki z Westerplatte!
Wszystko zalezy od tego co nasz ulan chce rekonstruowac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
zreaktywuję troszkę ten wątek. Piszecie na wstępie o portfelu na ów blok. Jak mniej-więcej wyglądał taki portfel?? czy całośc zadruku strony była w jednym kolorze??
Ile stron liczył taki blok?? kartki mozna było wyrywać wzdłuz perforacji. Ale gdzie znajdowała sie owa perforacja?? z boku czy na górnej krawędzi??
Własnie zasiadłem do odtworzenia stron z owego ploku i tak mnie naszły wątpliwości:) Za wszelkie info z góry dziekuję!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naturze portfele sie roznia detalami co nasuwa teorie ze portfele byly wlasnoscia oficerow. Czy byly portfele 'skarbowe' chyba jest na razie kwestia otwarta. Jak pamiec dopisze to podrzuce zdjecia i wymiary portfeli w IPiMGS. Osobiscie widzialem koperty kremowe, bialo/szaro/brazowe (nowe pewnie byly biale ale po 60 latach trudno powiedziec) i chyba jasno niebieskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia starego[typ A] i nowego[typ B] Bloku meldunkowego
http://images47.fotosik.pl/55/43708fdab39f3f84.jpg
http://images50.fotosik.pl/55/ab99daade14cddb4.jpg
http://images50.fotosik.pl/55/ab99daade14cddb4.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie