Skocz do zawartości

id żetonu


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Też mi się wydaje że jest to żeton z majątku .Chłopi dostawali podobne za odrobioną pańszczyznę .Trzeba tylko rozszyfrować te litery F M Pozdro...
Napisano
Dziwną manierą osób nie siedzących w temacie jest nazywanie wszelakich blaszek żetonami dominialnymi. Błędem zaś kolejnym jest nazywanie żetnów dominialnych żetonami pańszczyźnianymi - tych w całej masie emisji majątków ziemskich jest bardzo mało. Pańszczyzna w zaborze pruskim zniesiona została na początku XIX wieku, w rosyjskim w 1864 roku. Większość z emisji majątków ziemskich to emisje powstałe po jej zniesieniu, więc błędem jest nazywanie bilonu dominialnego żetonami pańszczyźnianymi.
Ta balaszka nie jest żetonem dominialnym. Znajdywanych jest ich sporo głownie na terenie Dolnego Śląska. Niestety mimo prób ustalenia czym są tego typu blaszki brak jest jednoznacznego ich określenia - na konkurencyjnym forum toczyła się kiedyś na ich temat ciekawa dyskusja (http://www.poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?t=7402&postdays=0&postorder=asc&start=0).
Pozdrawiam
GoAr
Napisano
Moje lużne spostrzeżenie,identyczną koroną oznaczano mienie niemieckiej armji cesarskiej od uzbrojenia po jakieś klamoty kwatermistrzowskie np.naczynia kantynowe.
Napisano
w rozmowie z jednym ze starych mieszkańców dowiedziałem się że w latach 30 tych na folwarku ekonom - polowy rozdawał podobne żetony za wykonaną pracę, które potem były podstawą rozliczenia z dziedzicem
Napisano
To może panie goar powiesz co to za zeton ,którego ja wykopałem.Jest w moim poscie -A może zeton?bo juz parę dni mineło,a nikt nie odpowiedział.
Napisano
Nie podejmuję tematu tak formułowanych zwrotów grzecznościowych, nic nie wnosi to do rzeczy. Nie umiem zidentyfikować blaszki z Twojego wątku.
Awena podaj miejsce ujawnienia żetonu (może być na arek_gosc@poczta.onet.pl) - pogrzebię przy tej sygnaturze, chociaż nie pasuje mi ona do emisji dominialnych. Co do jednej z funkcji jaką emisje te pełnił to masz rację, były one podstawą rozliczenia pracy - słów kilka na ich temat znajdziesz w moim opracowaniu: http://www.poszukiwanieskarbow.com/numizmatyka/dominialne/dominialne.html
Pozdrawiam
GoAr
Napisano
A jesli chodzi o ten wątek to zgadzam sie z kolegą abcd odnosnie jego spostrzezenia.Takie żetony w podobnym stylu ,lub nawet takie same.Bardzo często znajdywane są w okolicy starych pruskich składów,lub koszar.Ja osobiscie znalazłem takie w pobliżu starej strzelnicy pamietajacej czasy Moltkego Starszego.Leżały w pobliżu elementów skrzynek amunicyjnych.Dlatego moja koncepcja jest prosta ,aczkolwiek fachmanem od Zetonów nie jestem,że pochodzą one byc moze podkreślam byc moze.Z jakieś fabryki,lub składów amunicji.Stąd korona i litery F M.Pozdro.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie