Skocz do zawartości

1 armia WP || pozycje przy wiśle


hubertosq

Rekomendowane odpowiedzi

Tereny, które zaznaczyłeś to min. postój I bpanc. jedną przeprawę mieli pod Tarnowem drugą pod Ostrowem. Walk to tam chyba ni było. Wioska Wanaty to miejsce hitlerowskiego mordu na mieszkańcach. Ludowcy przebywali tam latem i jesienią 44.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj trochę-jest sporo książek na ten temat. Na necie (nawet na Odkrywcy) jest to też opisane w kilku wątkach. Natomiast jeśli interesuje cię gdzie mozna znaleźć fanty z przeszłości tompowiem ze teren jest zróżnicowany (wojny światowe, powstania, ludność miejscowa) ale raczej nie oczekuj że znajdziesz T-34; one są tylko w Wiśle pod Tarnowem;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi tylko o to co działo sie na tych terenach, co robiły tam te jednostki, jakie to były jednostki.

Czy były tam jakieś zakłady remontowe ? ( w jednym rejonie jest kupe blach w ziemi i na wierzchu w kolorze khaki, akumulatory, klamki od samochodów itp, ba nawet koło od jepa wilisa wyszło komuś :) heheheh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym terenie stacjonowały jednostki z Shermanami, T-34 oraz działami szturmowymi. Co więcej-nie pamiętam. Dlatego to co wychodzi będzie z tego sprzętu. Do tego zaopatrzenie, transport-to wszystko pozostawiało pamiątki" po sobie:)
A że ludzie też korzystali z dobrodziejstw sprzętu wojennego to w lasach mozna naprawdę różne fanty znaleźć.
A zakłady remontowe były. Tam gdzie wyszły te fanty od willisa był jeden.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupe jest dużych ziemianek takich jak by na ciężarówki wiec pewnie tam czołgi stały. A wie ktoś jak długo tam stali? od lipca 44 do ofensywy styczniowej w 45??

Znacie jakieś ciekawostki zwiazane z tym terenem ??

P.S
Makul moze jesteś z okolic ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lipca to na pewno nie ponieważ garwolin był wyzwolony chyba 27.07 a podciągnięcie tyłów i zadomowienie się" zajęło trochę. Ziemianki, które sa na terenie powiatu są po żołnierzach-magazyny, mieszkaniowe i in. musiały mieć sw objętość. A czołgi...po co to trzymać w ziemiankach? Wprowadzamy pod drzewa w lesie i jest ok. Zresztą sprzęt kołowy musiał być trzymany przy drogach a ziemianki są wszędzie w lesie.
Ciekawostki powiadasz-to zależy czy tylko z tego okresu czy ogólnie z historii??
A ja jestem z bedocji-wiesz chyba co to jest?;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi konkretnie o 44 rok i te tereny i zwiazek z 1 armia WP.

Kurcze ja to zawsze miałem teorie ze trzymali tam lepiej zakamuflowane pojazdy bo:

- wychodzi kupe samochodowego złomu tam
- mają szerokie wjazdy tak jak dla ciężarówki
- najczęsciej są przy drogach lub w bardzo rzadkich lasach
moja teoria taka heeh :)

A co do lipca to mi mowili światkowie tamtych lat ze LWP było np w Łaskarzewie juz w lipcu (przejazd 1bpanc jest udokumentowany na 9 sierpnia ale oni szli od lublina )

Mówisz po co chować czołgi okopane? Nie raz sie spotkałem ze na skraju lasu był ciąg jak by ziemianek czołgowych a niedaleko był kawałek gąsienicy.


A ja jestem z serbi wiesz co to jest :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,
o mośku też wiem;) Poczytaj sobie trochę książek o `44r. i wówczas będziesz miał jako taki obraz letniej ofensywy oraz walk 1 F.B. Począwszy od walk pod Stoczkiem Łukowskim do lini Wisły było kilka dni. Jeśli chodzi o konkretnie 1AWP musiałbym poszukać.
A ty najlepiej pogadaj z chłopakami od siebie-wszystko i dokładnie ci opowiedzą.
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie