Jump to content
  • 0

mikroskop i skrzynka do id.


kurczakowski

Question

7 answers to this question

Recommended Posts

Posted
Firma Carl Zeiss zajmuje się produkcja optyki od 1846 roku. Ten mikroskop może być równie dobrze przed jak i powojenny.

Skrzynka powojenna. Skrzynek tego typu uzywa sie w przemyśle do pzechowywania i przenoszenia drobnych detali. Przeważnie występuje jednak w wersji gdzie na zawiasie jest tylko wieko.

Zdrów!
Posted

dzieki za pomoc trooper85, na tym zdjeciu w lewym gurnym rogu widac napis, cos z niemieckiego na dole widac polska tabliczke dorobiona puzniej przymocowana na klej

Posted
Witam.
Moim zdaniem jest to popularny mikroskop laboratoryjno-lekarski typu Lg (tak oznaczany od typu zastosowanego statywu) - w wersji monookularowej, z obrotowym stolikiem. To jest konstrukcja przedwojenna, lecz ten konkretny egzemplarz produkcji powojennej. Świadczy o tym NRD-owski znak jakości widoczny pod znakiem firmowym, a także numer katalogowy umieszczony pomiędzy tymi znakami. Przypuszczam, że został wyprodukowany w połowie lat 50-tych, lub nawet nieco póżniej. Po wznowieniu produkcji w 1947r. (podobnie jak przed wojną i aż do jej zakończenia) z boku podstawy umieszczany był duży napis Carl Zeiss – Jena. Od początku lat 50-tych już nie występuje. Jeśli ktoś wie od kiedy wprowadzono w NRD znak jakości w takiej formie graficznej – może pozwoli to przybliżyć datowanie produkcji. Tabliczka przyklejona do spodu podstawy jest identyfikatorem inwentarzowym Państwowego Szpitala Klinicznego w Poznaniu – właściciela mikroskopu.
Skrzynka metalowa prawdopodobnie pochodzi z Dolnośląskich Zakładów Wyrobów Metalowych w Chojnowie. Dzisiaj (jeśli nadal istnieje) to chyba jest fabryka łańcuchów DOLZAMET. Skrzynka taka służy również jako opakowanie zwrotne przy wysyłce do odbiorcy – dlatego wykonana jest jako składana, oraz posiada takie zamknięcie umożliwiające zaplombowanie i zamocowanie przywieszki informacyjnej.
Pozdrawiam.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information