Skocz do zawartości

Bitwa pod Krasnobrodem.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zapraszam wszystkich do udziału w pracach i dyskusji nad 70 rocznicą bitwy pod Krasnobrodem. Czekamy na wszystkich chętnych i już dziś zapraszamy do współpracy.

A oto forum, na którym prosimy oddawać swoje głosy w dyskusji...

http://www.bitwapodkomarowem.pl/forum/viewtopic.php?p=822#822
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie jestem jednym z was czyli rekonstruktorem chociaż co raz bardziej ten ruch zaczyna mi się podobać. Moim hobby jest klejenie modeli pojazdów pancernych aliantów w skali 1/35. Na prośbę organizatora rekonstrukcji bitwy pod Tomaszowem klub modelarstwa redukcyjnego TS Lublin" pokazał w sobotę w sali TDK swoje wyroby". Ale do czego zmierzam, nie zgodzę się z tym, że w sobotę nic się nie działo. Z tego co wiem to duże zamierzania ze strony organizatora storpedowała pogoda. Jestem pełen uznania dla tych osób które walczyły w Krasnobrodzie. Widziałem jak wyglądały ich mundury na kwaterach w sali gimnastycznej. Naprawdę należy podziwiać tych ludzi. Co do imprez w sobotę w TDK oprócz naszej wystawy można było obejrzeć widowisko słowno-muzyczne z udziałem młodzieży z domu kultury oraz oddziałów Wojska Polskiego i Wermachtu. Był też kolega ze sklepem modelarskim gdzie dzieci i młodzież mogły sobie zakupić tanie modele. Co do niedzieli w Tomaszowie to było po prostu super. Było wszystko. Atrakcje w postaci pojazdów Panzer II, samochodu pancernego wz.34 motocykli Sokół i BMW, szarży kawalerii na pozycje niemieckie. Pogoda i licznie zgromadzeni widzowie też do pisali. A mi na koniec w czasie defilady zakręciła się łza w oku. To tyle tego opisu. Jeszcze raz tą drogą chciałbym podziękować Jarkowi Antoszewskiemu za zaproszenie na rekontrukcję. Jak również zaprosić wszystkich chętnych na naszą imprezę modelarską, która odbędzie się w dniach 24-26.10.2008 w Lublinie przy ul.Spokojnej 9. Regulamin imprezy oraz nasze modele można sobie obejrzeć na stronie internetowej www.ztslublin.lap.pl

Jeszcze raz pozdrawiam

Imieliński Zbigniew

Klub Modelarstwa Redukcyjnego ZTS Lublin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosfera wśród wszystkich, którzy wzięli udział w inscenizacji pod Krasnobrodem, pomino niskiej temperatury i przenikającego do nitki deszczu była wspaniała. Mam nadzieję, że nikt z piechocińców nie żywi urazy do ułanów. Szarża nie poszła na żywo" i chyba nikt nie doznał urazu (poza Mirkiem, który oberwał lornetką - swoją zresztą). Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze. (rtm)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

Małe sprostowanie - pojawiła się informacja sympatycznej grupy 73pp z Tychów" - otóż w rekonstrukcji bitew W Krasnobrodzie i Tomaszowie udział wzięła GRH Grupa Operacyjna Śląsk" rekonstruująca trzy śląskie pułki piechoty - 11, 73 i 75. W dodatku tylko część jej członków pochodzi z Tychów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne podziękowania w imieniu SH-R Śląsk Cieszyński " dla organizatorów Rekonstrukcji w Krasnobrodzie .
Panowała tam bardzo miła atmosfera , wyśmienite warunki ( bojowe jak i zaplecze noclegowe ) . Za rok myślę że znów się pojawimy w Krasnobrodzie .

Pozdrawiam
Jager
SH-R
Śląsk Cieszyński"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organizacja całkiem niezła, broń dla wszytkich.

Ale największe wrażenie robiła szarża ułanów. Nie zapomne wypadających z unoszacego się nad polem dymu kawalerzystów.
Pogoda choć, zimno i mokro dodawala uroku i klimatu bitwie.

Wielkie podziękowania dla wszystkich grup i rganizatorów

Klaus BOLS
GRH Die Kampfgruppe Hoffmeyer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne podziękowania dla Jarka Antoszewskiego za zorganizowanie tak świetnej imprezy. Byłem wraz z moim kolegą imkiem 46 w Domu Kultury w sobotę jako przedstawiciel Klubu Modelarskiego ztslublin z wystawą modeli redukcyjnych. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży i dorosłych. Członkowie grup rekonstrukcyjnych podziwiali nasze modele z ciekawością. Jak się okazało z rozmów, również wśród nich są modelarze. Serdeczne podziękowania dla wszystkich organizatorów i uczestników imprezy. Pozdrowienia z Lublina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem zapraszam wszystkich do planowania i organizacji przyszłorocznych imprez. Ważne bo 70-ta rocznica. Mam nadzieję, że przy współudziale wszystkich grup zrobimy coś co warto będzie odlądać i przy czym będziemy się bawić. Na tym forum lub na http://www.bitwapodkomarowem.pl/forum/viewtopic.php?p=822#822, proszę o Wasze komentarze i głosy. Dzięki jeszcze raz wszystkim... (rtm).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno:

WAŻNE !!!
Wszystkich chętnych do organizacji i uczestnictwa w przedsięwzięciach w Krasnobrodzie 2009 proszę o wrzucenie swoich danych na adres: szwadron.zamosc@wp.pl (z dopiskiem Krasnobród 2009). Wszyskie informacje odnośnie przyszłego roku będą wrzucane okólnikiem do wszyskich zgłoszonych grup i osób. Zapraszamy do współpracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ?
Dogadajcie się z Tomaszowem i zrobcie jedną wspólną , dwudniową imprezę.
Macie wspaniałe tereny, ale przerzucanie w ciągu 24 godzin kilkudziesięciu ton sprzętu na przestrzeni kilkudziesięci km bardzo utrudnia nam wykonanie zadania.
1 baza - 1 centrum organizacyjne- i tylko poszczególne elementy wyjeżdżaja na wykonanie zadania - wtedy można zrobić epizody w kilku miejscach.
Poza tym - do bitwy Tomaszowskiej potrzebny jest teren co najmniej 100ha (taki jak pod Mławą) - inaczej nie ma gdzie pokazać działania sprzętu zmechanizowanego i kawalerii.
(nad Bzurą jest 30 ha i mam co roku problem z brakiem miejsca)
Macie genialny teren - pagórki, lasy, mlodniki, bezdroża - wykorzystajcie to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akagi ! dla każdego z zewnątrz na pewno trafna uwaga. Być może tak właśnie się stanie choć nie nam o tym decydować. Zarówno władze Krasnobrodu i Tomaszowa Lub. są naprawdę chętne do współpracy. Pozostaje „sprawa super koordynatora”, który to właściwie zepnie. Wiemy, że Krasnobród to głównie kawaleria ze względu na szarżę 25 PUW a Tomaszów to piechota i jednostki pancerne. Wiemy też, że ciężko spiąć piechotę z kawalerią z uwagi na duże ryzyko bo koń niestety nie zawsze jest sterowny. Udało się to w Krasnobrodzie ale może dlatego, że była to mniejsza impreza. Musimy też pamiętać o widzu, ile on wytrzyma, ile zechce zobaczyć. Może właściwe jest właśnie takie dawkowanie efektów. Chcesz ...jedziesz na imprezę z kawalerią, odpoczniesz jedziesz na inną. Nie jestem pewien czy warto wrzucać wszystko do jednego worka. Co do terenu...masz rację w 100 % ale jak umieścisz tam widza ? na wielkiej górze ? ludzie chcą być blisko, chcą to czuć ... zawsze będzie pierwszy, drugi, trzeci plan a to już trochę za daleko no i wychodzi zwykły miks. To wszystko wątpliwości, które nasuwają się po tych, naszych imprezach. Myślę, że należy starannie to rozbudować na dwa dni. Podział na Krasnobród i Tomaszów może stać się sensowny. Jeszcze raz powtórzę ...Krasnobród to w głównej mierze kawaleria Tomaszów inne formacje. Wypracujmy taki model, który to połączy ale w ten sposób aby ułan z szabla nie leciał na czołgi. Ja ze swoje strony nie widzę problemu by być i tu i tu jednak na drugi czy trzeci plan wewnętrznie godzę się w Tomaszowie. Swoją drogą wielkie uznanie dla wszystkich spod Krasnobrodu...kawaleria, kawalerią ale piechota i inne formacje naprawdę stanęły na wysokości zadania. Staliście na wprost pędzących koni – jesteście twardzi ! wyrazy uznania !...współpraca z Wami to przyjemność. Zero spięć, zero niedomówień - tak trzymajmy wszyscy !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dodać jeszcze jedno - a powtarzałem to z uporem maniaka: bitwa tomaszowska to nie tylko jedna wielka bitwa, ale wiele starć rozwiniętych na dużej przestrzeni i w czasie. Stąd jest sens organizacji kilku inscenizacji w różnych krajobrazach. Miejsca te przyciągają i można śmiało powiedzieć, że zorganizowanie w sposób sensowny kilku inscenizacji - potyczek i bitew śmiało ściągnie z Polski wielu rekonstruktorów. Dlatego warto rozwijać w tym kierunku wszelki przygotowania na przyszły rok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kolegi, który uczestniczył w bitwie, miałem okazję obejrzeć kilka zdjęć. W związku z tym co tam zobaczyłem - mam pytanie. Na zdjęciach widziałem kilka osób z szarotkami WH na rękawie - czy pod Komarowem walczyli GJ i czy to jakaś zorganizowana Grupa??

Pytam z czystej ciekawości i zboczenia zawodowego" ;)

Pozdrawiam - Yuri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W imieniu GRH Grupa Operayjna Śląsk chciałbym serdecznie podziękować organizatorom za zorganizowanie tak wspaniałej imprezy. Szczególne słowa uznania dla Jarka Antoszewskiego który zorganizował nam kwatery w szkole w Zielonym i dbał o to aby niczego nam nie brakowało, słowa uznania dla Pawła i Marka. Wielkie dzięki wszystkim grupom biorącym udział w rekonstrukcji, szczególnie dla kawalerii i ON Żywiec
Do zobaczenia za rok

Pozdrawiam
kpr.Arkadiusz Dominiec
73 pp
GRH G.O. Śląsk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu chiałbym również podziękować Gminie Krasnobród za gościnę i gorące przyjęcie. Szczególnie Panu Burmistrzowi Piotrowi Michalskiemu, dzięki któremu mogliśmy gościć w tak pięknym i historycznym miejscu jakim jest szkoła w Zielonym.

Pozdrawiam
kpr.Arkadiusz Dominiec
73 pp
GRH G.O. Śląsk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W imieniu GRH Lublin dziękujemy organizatorom za zaproszenie i mozliwość uczestniczenia w rekonstrukcji.Mimo deszczu i chłodu przybylismy sekcją polską i niemiecką-szkoda że nasze Sokoły-600 zostały na samochodzie.Dało sie odczuć miłe i serdeczne przyjecie-w szkole smaczne jedzenie,możliwość zwiedzenia sali tradycji-mała salka a ile wartościowych eksponatów.Za serce złapały nas rysunki dzieciaków wystawione w szkole przedstawiajace kawalerię i wojsko polskie.Widać że mają dobrych nauczycieli.Sama rekonstrukcja przebiegła sprawnie jak na cięzkie warunki-przemoczona i zmarznięta kawaleria udowodniła że można bezpiecznie szarżować-zasługa Rotmistrza który poprowadził grupę po wczesniejszych uzgodnieniach z oddziałem niemieckim.Mamy nadzieję że w przyszłym roku spotkamy się a pogoda pozwoli na pokazanie innych elementów rekonstrukcji-potencjał jest wielki.Pozdrowienia dla wszystkich kolegów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie