Skocz do zawartości

Pozycja Badl, Badlstellung- Austria


skyluke

Rekomendowane odpowiedzi

Kierując się informacją znajomego mjescowego trafiłem ostatnio na ciekawe umocnienia.
Ok. 20km na północ od miasta Graz dolina rzeki Mur zwęża się gwałtownie do szerokosci 200 metrów , z obu stron wysokie na kilkaset metrów skały. Przez ten naturalny przesmyk przechodzi linia kolejowa oraz ważna droga krajowa. I własnie to miejsce postanowila ufortyfikować armia austryjacka pod koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia :). Cholernie późno jak mi się wydaje na wznoszenie fortyfikacji w tej częsci Europy.
W każdym bądź razie żywot umocnień nie był długi i zostały zliwkidowane w poł. lat 90-tych.
Drogę od północy ryglowały dwa schrony z bronią przeciwpancerną w ruchomych wieżach, dodatkowo schrony dla broni maszynowej.
Niestety trafiłem tam w kiepskim czasie kiedy zielsko bujnie zarosło obiekty, mimo iż oficjalnie są do zwiedzania (mało kto zaglądał i w rezultacie ciężko znaleźć klucz i przewodnika po obiektach :(.
To co na pierwszych zdjątkach widać to kopie? (mało podobne)zdemontowanych wież. Oryginały zabrała armia, przy opuszczaniu schronów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na koniec pytanie. Z jakiego pojazdu pochodzi tego typu wieża? Nie zadałem sobie jeszcze trudu ustalenia tego więc może ktoś wie i błyśnie wiedzą ?
Podobno w pobliżu są też jakieś lekkie stanowiska ogniowe z II wojny ale wszystko tak zarośnięte zieleniną ,że z poszukiwaniem trzeba będzie się wstrzymać do jesieni.
Jak by ktoś przejeżdżał to warto rzucić okiem.
Pozdrawiam
L.G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie, zdjęcia pochodzą ze stronki -
http://www.badlwand.org/htmls/bilder-selten.html
Zainteresowanych kieruje do linku tam jest ich więcej , niestety w słabej rozdz.
A stronka swoją drogą poświęcona zabytkowi budownictwa i techniki kolejowej tzw. Badlwandgalerie, ciekawe również jak ktoś lubi kolejowe klimaty.
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie