bolas Napisano 2 Czerwiec 2008 Autor Napisano 2 Czerwiec 2008 Czy ktoś z Was dysponuje może oryginałem takiego pasa jak na zdjęciu ? Może mógłby zwymiarować go dokładnie i podzielić się wiedzą na forum ? Chodzi konkretnie o:I. Skóra:- grubość,- szerokość,- długośćII. Okucia:- wymiary klamry- wymiary zapinki (drut)
bolas Napisano 3 Czerwiec 2008 Autor Napisano 3 Czerwiec 2008 Z tego co widzę na aukcjach sporo niemieckich pasów do tego modelu miało takie charakterystyczne krzyżykowanie" na zewnętrznej powierzchni skóry, ciekawe czy to samo było w polskiej wersji tych pasów. Na zdjęciach archwialnych nie widać takich szczegółów. Wie ktoś coś na ten temat ?
bolas Napisano 4 Czerwiec 2008 Autor Napisano 4 Czerwiec 2008 No nic, to może zadam pytanie inaczej, bo widzę, że coś marnie idzie ... ;)Kombinuje właśnie z przygotowaniem sobie na potrzeby atrapy używanej w rekonstrukcji historycznej odpowiedniego pasa. Pas skórzany do kb wz.98 mial trzy metalowe klamerki na sobie.Pierwsza z nich - zwana sprzączką, służyła do regulowania napięcia pasa (na foto obok). Rysunek, który widać na foto to plansza/atlas do instrukcji o tej broni wydanej przez MS Wojsk w 1919 roku. To 1:1. Wedle tego na oko, można spokojnie założyć, że w sprzączkę mieścił się bez większych problemów pas o szerokości około 2,5 cm a może nawet ciut większy.Druga metalowa klamra to tzw. strzemię - metalowy drucik, który służył do szybkiego skracania pasa (zaczepianie o haczyk bączka przedniego). On ma również ten sam wymiar - spokojnie zmieści pas szerokości 2,5-2,7 cm. Trzecia klamerka - zwana w instrukcji klamrą, służyła do zaczepiania pasa o uszko umieszczone w kolbie, lub o otwór w kabłąku. Takie szybkie przpeinanie pasa, bez konieczności regulowania długości klamrą. Ten element jest jednak węższy od pozostałych. Nie zmieści pasa 2,5 cm. Optymalnie leżałby w nim na oko pas szerokości 2 cm.Pytanie konkursowe brzmi: czy pas do kb wz.98 miał jednolitą szerokość na całej długości ? Jeżeli tak to czy było to 2 cm, czy może ciut więcej ? A może szerokość była jednak zmienna na długości, dzięki czemu pas nie latał na szerszych klamerkach ?
bolas Napisano 4 Czerwiec 2008 Autor Napisano 4 Czerwiec 2008 Klamra z ramieniem wysuwalnym, wyłącznikiem, sprężyną wyłącznika i przetyczką"Jak widać, sporo węższa niż 2 poprzednie ...
bolas Napisano 4 Czerwiec 2008 Autor Napisano 4 Czerwiec 2008 I całość patentu, podpięta do dziurki w kabłąku ... Druga istotna sprawa - długość całości pasa. Nie ma o tym słowa w instrukcji ... Ma ktoś jakieś pomysły ? Z góry dzięki za refleksje ...
Bergfuhrer Napisano 4 Czerwiec 2008 Napisano 4 Czerwiec 2008 Na moje niefachowe oko jest to kwestia wszycia samej wąskiej sprzączki, jak się przyjżysz 1 focie która wkleiłes, pas sie wyraznie zwęża w miejscu gdzie jest sprzączka po czym powraca do swojej szerokości i stawiam cztero, ba sześciopak na najbliższej wspólnej imprezie rekonstrukcyjnej że schemat tego paska wyglada tak jak rysunek który załączam, oczywiście wcięcie nie musi być tak mocne jak na rysunku ale to tylko schemat ; )
bolas Napisano 4 Czerwiec 2008 Autor Napisano 4 Czerwiec 2008 Owszem, ale w tym przełączniku" oczko klamerki jest sporo węższe ... czyżby więc tylko wycięcie pod klamerkę, a pozostała część pasa jedna szerokość ?
Bergfuhrer Napisano 4 Czerwiec 2008 Napisano 4 Czerwiec 2008 tak, jestem tego prawie pewny, skórke wygiąc zeby przecisnac nie sposób a później ląduje wygodnie w zwężeniu i nic sie nie zagina, nie wyciera, nie niszczy a pasek jest jednolicie szeroki i mocny, bodaj pasek od MG34/42 miał prawie identyczna klamerke i sposób jej wszywania i tez był jednolitej szerokosci (przy czym jest akurat podwójny itp ale nie o to tutaj chodzi)
michalmiazga Napisano 5 Czerwiec 2008 Napisano 5 Czerwiec 2008 Witamhttp://www.ir459.org/equipment_8.htmTu sa lepsze fotki. Widać wyraźnie, że pas zwęża się na końcu tak by zmieścić sie w klamrę.Ma ktoś dostęp do takiej klamerki?
Bergfuhrer Napisano 5 Czerwiec 2008 Napisano 5 Czerwiec 2008 Dobre fotki, rozwiazuja pewne kwestie konstrukcyjne ale zauwazcie ze pas faktycznie musi wracac do swej szerokosci chociazby przez umiejscowienie szwów, są na tyle blisko krawędzi ze nie trzymały by zawinietej od spodu skóry gdyby nie była tej samej lub b.podobnej szerokosci.co do klamerki - ja bym sie uparł na znalezienie speca i zrobienie, jako ersatz chyba nadała by sie klamerka z pasa od MG 34/42, jest krótsza ale działa tak samo - tych bym szukał na allegro i giełdach staroci.
bolas Napisano 5 Czerwiec 2008 Autor Napisano 5 Czerwiec 2008 Michał dzięki za linka.Bazowałbym jednak na oryginałach. Jaką bowiem mamy gwarancje, że ta kopia prezentowana w sieci jest w 100% zgodna ? Pas który był niedawno na aukcji, a który jest w focie w poście pierwszym jest jak widać inny nieco. To wszystko niby detale, ale z nich się składa świat ;)Wzorując się na kopii, możemy nieświadomie powielić nieznane nam błędy, które popełnić mógł jej producent ... ;)
fiku Napisano 5 Czerwiec 2008 Napisano 5 Czerwiec 2008 http://www.rollanet.org/~stacyw/German_GEW98_Sling.htmTe pasy nie wyglądają na repliki.
michalmiazga Napisano 5 Czerwiec 2008 Napisano 5 Czerwiec 2008 Bolku Masz oczywiście racje -link wstawiłem bo wyraźniej pokazuje to co już (mniej wyrażnie) wydać było na zdjęciach wstawionych przez Ciebie. Świetny link wstawiony przez Fiku pakazuje chyba sprawę najpiej.Ciekawy temat.
bolas Napisano 5 Czerwiec 2008 Autor Napisano 5 Czerwiec 2008 Ciekawe, że większość kopii dostępnych na zachodzie ma krzyżykowanie" na powierzchni skóry. Na zachodnich forach czytelnicy upierają się, że to jedyna poprawna werjsa ... Fotki zaś oryginałów pokazują prawie same gładkie. Ciekawe, jak to było w WP ? W realiach 1920 roku, pewnie możliwie było spotkanie każdej istniejącej wersji pasa ... ale im bliżej 1939 tym chyba pasy powinny być raczej same gładkie ... ? Szczególnie, że pozostałe polskie raczej miały takowe ...
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.