Skocz do zawartości

XVII pałac w Wełnie


Rekomendowane odpowiedzi

witam szanowne grono . . . :)
Czy opdowie mi ktoś na moje pytanie?
Interesuje mnie historia tego budynku?
A dokładnie kto go wybudował?
Jego dokładną historie od XVIII do XXI wieku ze szczegółami?
Poprosze o linki lub info gdzie mógłbym uzyskać te dane . . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Wełna, pow. Oborniki.
Pałac wzniesiony (po roku 1762.)dla Jana Franciszka Roztworowskiego, starosty żytomierskiego. Wielokrotnie przebudowany.
Pałac należał do rodzin:Roztworowskich, Kołaczkowskich, od roku 1790 do Goetzendorf-Grabowskich.Póżniej należał do katedry magdeburskiej.W okresie międzywojennym należał do Skarbu Państwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kapsli nazbierać, obok były PGR i sklep spożywczy :)
Pałac jest strasznie zaniedbany, hehehe... w resztkach parku za pałacem w zeszłym roku jeszcze bydło się pasło :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1984r. w skrzydłach jescze mieszkały rodziny, chyba miejscowego PGR, w środkowej części, o owalnym kształcie, na piętrze (musiała byc piękna sala przed wojną)znajdowała sie olbrzymia dziura w podłodze, aż do piwnicy, prawdopodobnie dach był nienaprawiany i ściekajaca woda zniszczyła strop piętra. Wyglądało to tak jakby mieszkańcom nie chciało się naprawić dachu, wynieśli się do skrzydeł, a teraz jak widać i z pałacu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. witas03, informacje z autopsji - byłem w tym pałacu, a właściwie już w postepującej ruinie, chyba w kwietniu 1984r. Wiecej informacji nie posiadam, ale coś pisze o tym pałacu w swoim przewodniku po Wielkopolsce (także z lat 80) Wł. Łęcki.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Witajcie :) mieszkam niedaleko pałacu ...7 km. Jeszcze 5 lat temu pałac był pilnowany dziś już nie jest bo byłem tam kilka dni temu... Praktycznie nie jest nic tam zrobione prócz piwnicy w prawym skrzydle sa nowe okna od strony parku (tragiczne ale nowe) z dachem nic nie robią wiem ze obecny własciciel chcial sprzedać pałac za 700 tys dziś już baner nie wisi. Konserwator zabytków chciał złożyć wniosek do prokuratury bo nie wywiazał sie właściciel" z tego co miał zrobić. Więcej informacji ma moja babcia bo wiem ze chodziła tam krótko po wojnie do szkoły rolniczej która właśnie byla w pałacu. Dziś do pałacu nie można wejśc wejscia w piwnicach są zamurowane ale ciekawe zdjęcia tam zrobiłem bo cegły nie są spójne. Jakby coś więcej to piszcie :)Pozdrawiam PS nie zaominajcie ze blisko pałacu na polach są 2 małe wieże pojedynkowe z którymi jest zwiazana ciekawa legenda na temat ich jeden Pan pisał prace magisterską po wojnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jedna z kolumn.
Dwie barokowe kolumny - zapewne z dawne znaki graniczne z XVIII wieku. Zlokalizowane na północ od wsi. Z kolumnami związana jest legenda o pojedynku dwóch braci o rękę dziedziczki pałacu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
lepik - wiesz co znam tylko praktycznie tą opowieść o właśnie pojedynku. Zrobiłem komplet zdjęć tych słupów i co ciekawe ja za bardzo się na tym nie znam ale na jednej z nich zauważyłem że jest coś co przypomina ślad po kuli charakterystyczne wokół tego miejsca jest jakby pęknięcia od niej co by świadczyło że tam uderzyła kula. Wiem jeszcze że pewien Pan w latach chyba 60 pisał prace magisterską właśnie o nich.

Ciekawostką o Wełnie jest to że w pobliskim kościółku drewnianym brał ślub Józef Wybicki (odległość od słupów ok 300m)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Chodzę z zamiarem kupna tego pałacu ale dziwi mnie jedna żecz
jak GMINA mogła doprowadzić do takiej ruiny,bo z tego co mi wiadomo
to GMINA władała tym majątkiem od 1944 do 1987r.Jednym słowem do puki pałac nadawał się do użytku to GMINA korzystała pełną parą,
podobno znajdowała się tu szkoła- sklep-mieszkania komunalne,a teraz
GMINA podobno umywa ręce bo niema pieniędzy bo nie rętowne.
Taki zabytek to nasze wspulne dobro nasza historia.
Ale jeśli ten pałac kupię i odrestauruję przywrucę mu dawny blask
a gmina mi w tym nie pomoże to ŻADNEGO URZĘDNIKA Z GMINY ROGOŻNO
nie wpuszczę nawet na plac.
Na szczęście wchodzi ustawa gdzie za zabytki będą odpowiadać gminy na kturych znajduje się zabytek.

MIREK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychowałem się koło tego pałacu. A wpis kolegi mir-ab ośmieszają to miejsce! Do czasu gdy pałac należał do RSP jakoś się trzymał. To w prywatnych rękach popadł w ruinę! Przechodził z rąk do rąk i tracił blask, zabytkowe schody, dach, tynki idt . . . Dziś nadaje się tylko do rozbiórki. Za parę lat sam się ozbierze".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
palac jest do uratowania tylko trzeba z kilkanascie milionow lub wiecej na renowacje moze jakis nowobogacki go wezmie i odremontuje bo dla reszty to tylko problem i najchetniej to by go rozebrali a to jest swiadek niemy swiadek historii powinnismy o niego dbac a nie wicinac belki na opal czy inne detale na handel szkoda ale moze jeszcze ktos go wezmie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie