Skocz do zawartości

Bunkier(???) do ID...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, natrafiłem ostatnio na ciekawą wycinkę skrywającą... ciekawą budowlę.

Niby bunkier, ale mały, uwagę zwraca stożkowy masywny żelbetowy czopuch", położony na skraju drogi w odległości ok. 100m, i ok. 300m od linii kolejowej(przesłania je pas lasu), z prawej strony widoczna rura kończąca się wewnątrz, żadnych stanowisk strzeleckich, jedynie z tyłu świetlik(od wew. strony osadzone mocowanie na okno/kratę???), na pewno nie żaden zsyp czy coś, ot kwadratowe zagłębienie.

Budowla ok. 500m w linii prostej od ruin poniemieckiej fabryki.


Czy ktoś może mi powiedzieć co to za budynek? (dodam że brak zejścia na dół, zwykły parterowy schron???)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego wydaje mi się że to schron przeciwlotniczy,może dla wartowników pilnujących fabryki.
Ale poczekajmy na wypowiedzi bardziej doświadczonych w tym temacie kolegów.
Pozdrawiam Marcin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za tropy, zastanawia mnie przede wszystkim ilość miejsca w środku, otóż szerokość korytarza wewnątrz jest na jedną stojącą osobę, nie ma miejsca aby usiąść, nic!

Dlatego mnie zastanawia.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu coś mi nie pasuje... Wygląda, jakby to były dwa identyczne obiekty jeden za drugim ,czego nie potwierdza Twój tekst ,ani następne zdjęcia. A może coś się jpg. źle zapisał na forum?
Odnośnie obiektu- raczej schronienie p.lot dla wartownika. Ta ścianka -ślimak w środku ma chronić przed ewentualnymi odłamkami.
Grzebiuszka


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 18:54 27-05-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam !
Widzę dwie słabe strony twierdzenia, że jest to schron przeciwlotniczy.
1. Pierwszy raz spotykam schron plot. o ceglanych (na całej swojej grubości), nieobsypanych ziemią ścianach co ukazuje zdjęcie wejścia (z 2008.05.21 o godz. 21:14:50). Dotychczas zwiedzane przeze mnie schrony (choć typowych przeciwlotniczych widziałem niewiele) były konstrukcji żelbetonowej, nierzadko z obsypanymi ziemią ścianami.
2. Jeśli był to schron plot., to dlaczego jego ściana frontowa jest tak mocno posiekana odpryskami, powstałymi prawdopodobnie po broni strzeleckiej.

Konstrukcja wejścia i wnętrza, a także materiał, z którego go zbudowano nasuwa raczej twierdzenie, że jest to schron przeciwodłamkowy (przeciwodpryskowy) jakie stosowano w kamieniołomach lub w pobliżu strzelnic broni małokalibrowej
Pozdrawiam.
Eryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eryk:
-Strzelnica w odległości 500m od jakiejkolwiek fabryki raczej nie wchodzi w grę
-A posiekana ściana np. z broni automatycznej może być związana z bojaźliwością albo z nudą czerwonoarmistów...
Jestem za wersją schronu p.lot
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie