a.korbaczewski Napisano 3 Kwiecień 2008 Autor Napisano 3 Kwiecień 2008 .4.Warszawa (PAP) - Pióropusz wodza indiańskiego ofiarowany gen. Hallerowi w Ameryce, kopyto końskie przypisywane klaczy Józefa Piłsudskiego i maszynę szyfrującą Enigma" można m.in zobaczyć na wystawie dostępnej od czwartku w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na wystawie Pióropusz Generała Hallera. Rara et curiosa" znalazły się przedmioty przywiezione przez postacie historyczne z dalekich podróży m.in. siodło Napoleona z okresu kampanii egipskiej, eksponaty związane ze zwierzętami np. nóżka gołębia pocztowego ustrzelonego przez Niemców w trakcie służby" podczas obrony Warszawy w 1939 roku oraz przedmioty pomocne w walce z ułomnościami - sztuczna szczęka gen. Świerczewskiego, proteza nogi gen. Sowińskiego i składane okulary używane przez gen. Sikorskiego. Zwiedzający mogą zobaczyć także przedmioty codziennego użytku należące do znanych osób, takie jak brzytwa Tadeusza Kościuszki, puderniczka Wandy Wasilewskiej, fragment grzebienia Emilii Plater oraz sakiewka gen. Dąbrowskiego, a także bieliznę przydziałową kobiet służących w wojsku polskim w latach powojennych, kalesony gen. Świerczewskiego i koszulę gen. Kościuszki. Na ekspozycji umieszczono również historyczne narzędzia tortur m.in. miecz katowski z XVIII wieku, kajdany więzienne z okresu Królestwa Polskiego i nożyce, którymi ścinano włosy Polek podejrzanych o kolaborację podczas II wojny. Wystawę wieńczą maski pośmiertne marszałka Józefa Piłsudskiego i Napoleona Bonaparte.
kopijnik2 Napisano 3 Kwiecień 2008 Napisano 3 Kwiecień 2008 tak na wesoło...brakuje tam do kompletu:szczebla z drabiny, która przyśniła się św. Jakubowi"...
a.korbaczewski Napisano 3 Kwiecień 2008 Autor Napisano 3 Kwiecień 2008 i kopytka osiłka na którym Święta Rodzina uciekła Herodowi
jacenty2004 Napisano 5 Kwiecień 2008 Napisano 5 Kwiecień 2008 To tak już ze wszystkiego ogołocili to muzeum, że tylko gacie i kalesony zostały ?
pomsee Napisano 6 Kwiecień 2008 Napisano 6 Kwiecień 2008 Ale z was malkontenci. Tylko byscie na mgiety się patrzyli a historia i ludzie ją tworzący to nie jednostronny obrazek.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.